Zakończenie budowy domu zgłaszamy najczęściej we właściwym dla lokalizacji obiektu wojewódzkim lub powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego. Musimy to zrobić zanim rozpoczniemy użytkowanie obiektu, co najmniej 14 dni przed planowaną przeprowadzką (tyle wynosi okres „milczącej zgody” urzędu). Formularz zawiadomienia o zakończeniu budowy domu jednorodzinnego to PB-16a.
Do zawiadomienia powinniśmy dołączyć następujące dokumenty:
Zawiadomienie o zakończeniu budowy można złożyć osobiście w urzędzie lub wypełnić elektronicznie (przez platformę https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/). Decyzja pozytywna nie jest potwierdzana pisemnie, zawiadomienie przyjęte jest tzw. „milczącą zgodą”, choć organ może również przed upływem ustawowych 14 dni wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu, przyśpieszając tym samym moment legalnego rozpoczęcia użytkowania obiektu.
Pamiętajmy, że za nielegalne użytkowanie obiektu grozi kara ulegająca stopniowemu zwielokrotnieniu (kolejno POUCZENIE >>> kara 10.000 zł >>> kara 50.000 zł…), a organ nadzoru skutecznie ją egzekwuje!
>>> ZOBACZ WIĘCEJ o procedurach wymierzania kar za użytkowanie obiektu bez pozwolenia
I na zakończenie – czym się różni tytułowe zgłoszenie budynku do użytkowania od uzyskania pozwolenia na użytkowanie? W tym drugim przypadku wniosek składamy jeszcze zanim zakończone zostaną procedury budowlane – czyli kiedy chcemy się wprowadzić do domu, który de facto nadal jest w stanie budowy (na przykład gotowy jest tylko parter). Organ musi wówczas stwierdzić, że użytkowanie obiektu nie zagraża bezpieczeństwu i wydać stosowne pozwolenie.
Data publikacji: 15 marca 2022
Zawsze zacznij od miejscowego planu zagospodarowania terenu albo od lokalnych warunków zabudowy. Dopiero z taką bazą możesz iść do biura projektowego. I dopiero wtedy kup projekt - nieważne, czy będzie indywidualny, czy gotowiec, który i tak musi zostać poddany adaptacji. Jeśli projektant proponuje Ci przejęcie dalszej papierkowej roboty związanej z domem - zgódź się, warto. I pamiętaj - nie rób nic, co wymaga zgłoszenia lub pozwolenia, bez stosownej zgody organu administracyjnego! Samowolka jest egzekwowalna, a jej legalizacja kosztowna.