Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Ściana z bloczków silikatowych - skuteczna bariera akustyczna

Wymurowanie ścian działowych z silikatów to jeden z najprostszych w wykonaniu i najskuteczniejszych sposobów na osiągnięcie odpowiednio wyciszonych wnętrz i zapewnienie komfortu akustycznego już na etapie budowy. 


Stawiając ściany, które będą tworzyły skuteczną barierę przed przedostawaniem się niepożądanych odgłosów między poszczególnymi pomieszczeniami, umożliwiamy w kolejnych etapach swobodne aranżowanie wnętrz, bez konieczności szukania doraźnych rozwiązań poprawiających akustykę. H+H bloczki silikatowe to materiał, z którego w łatwy sposób wykonuje się zarówno ściany konstrukcyjne, jak i działowe, stanowiący jednocześnie skuteczną barierę dla rozchodzących się w domu dźwięków.

Na parametry akustyczne murowanej ściany wpływają przede wszystkim jej szerokość i masa. Wraz z ich wzrostem zwiększa się poziom ochrony akustycznej. W praktyce rzadko jednak zwiększa się szerokość przegrody tylko po to, aby uzyskać lepszą izolacyjność, bo to niepotrzebnie podnosi koszty, a dodatkowo zabiera cenną przestrzeń użytkową w pomieszczeniach. Wygodniej jest sięgnąć po materiał o wysokiej gęstości, zapewniający przy tych samych wymiarach powstanie ściany o wyższej masie, a tym samym stanowiącej lepsze zabezpieczenie akustyczne przed uciążliwym sąsiedztwem.

Bloczki silikatowe H+H to elementy wyróżniające się wśród elementów murowych bardzo wysoką gęstością, od 1400 do nawet 2200 kg/m3 (klasa 2,2), co zapewnia stawianym z nich ścianom izolacyjność na najwyższym poziomie (fot. H+H)
Bloczki silikatowe H+H to elementy wyróżniające się wśród elementów murowych bardzo wysoką gęstością, od 1400 do nawet 2200 kg/m3 (klasa 2,2), co zapewnia stawianym z nich ścianom izolacyjność na najwyższym poziomie (fot. H+H)

Poza standardowymi wyrobami silikatowymi, które i tak mają korzystne parametry akustyczne, w ofercie H+H są również bloczki H+H Silikat A o podwyższonych właściwościach akustycznych. Bloczki te mają najwyższą gęstość (2200 kg/m3) a w ich strukturze nie ma żadnych drążeń czy otworów, co po pierwsze zwiększa ich ciężar, a po drugie eliminuje ryzyko wystąpienia zjawiska rezonansu w pustych przestrzeniach.

Bloczki silikatowe H+H w wersji A i A PLUS produkowane są w szerokościach pozwalających na budowę ścian nośnych (18 i 25 cm) o izolacyjności na poziomie od 57 do 60 dB, jak i działowych (12 cm) o współczynniku RA1 = 48-49 dB. (fot. H+H)Bloczki silikatowe H+H w wersji A i A PLUS produkowane są w szerokościach pozwalających na budowę ścian nośnych (18 i 25 cm) o izolacyjności na poziomie od 57 do 60 dB, jak i działowych (12 cm) o współczynniku RA1 = 48-49 dB.
(fot. H+H)

Warto wiedzieć, że wysoka gęstość, tak pożądana w ochronie przed hałasem, przekłada się także na podniesienie parametru akumulacji ciepła, który zapewnia stabilną temperaturę w ogrzewanych pomieszczeniach, nawet przy znacznych zmianach pogodowych.

Jak jeszcze poprawić izolacyjność akustyczną? 

Murując przegrodę, która ma chronić przed hałasem, należy unikać pozostawiania jakichkolwiek wolnych przestrzeni pomiędzy poszczególnymi elementami. Dlatego zaleca się, aby w ścianach wypełniać zaprawą wszystkie spoiny – poziome i pionowe. Wyroby H+H oznaczone symbolem A mają wszystkie boczne ścianki gładkie, bez systemu pióra i wpustu, co wymusza taki sposób murowania i zapewnia najwyższy poziom szczelności przegrody.

Na etapie montażu stolarki i wznoszenia ścianek działowych należy też poświęcić uwagę dokładnemu wypełnieniu wszelkich miejsc wzdłuż styków, najlepiej materiałem trwale elastycznym, który nie popęka wskutek odkształceń eksploatacyjnych.

 


Źródło: materiały prasowe H+H

Data publikacji: 13 lipca 2022

Zobacz także

Nadproża pod rolety podtynkowe najczęściej się pocienia, żeby docieplić w tym miejscu mur. Jeśli są to nadproża prefabrykowane, to dobiera się ich szerokość tak, aby stworzyć wnękę na dołożenie ocieplenia (fot. SOLBET)BUDOWLANE DETALE

Nadproża prefabrykowane a rolety

Jak przygotować miejsce potrzebne na docieplenie ściany pod kasetą rolety podtynkowej, jeśli mamy nadproża prefabrykowane?
Co wybrać - silikaty czy beton komórkowy?ROZMOWY

Co wybrać - beton komórkowy czy silikaty?

Z inżynierami z H+H Polska rozmawiamy o cechach silikatów i betonu komórkowego, omawiamy ich zalety w kontekście konkretnych zastosowań, radzimy, co kiedy sprawdzi się lepiej, a na co trzeba uważać. Poruszamy też ciekawy wątek łączenia obu materiałów w obrębie jednego budynku, a nawet... jednej przegrody. Zobaczcie sami!
Profesjonalne systemy szalunkowe - szybka i pewna budowa domuROZMOWY

Profesjonalne systemy szalunkowe

Nowoczesna architektura niesie szereg wyzwań konstrukcyjnych. Adam Penger, inżynier budownictwa i wykonawca budowlany, oprowadza nas po ciekawej budowie i opowiada, dlaczego zdecydował się zainwestować w profesjonalne szalunki.