Prawidłowe zagęszczenie podsypki pozwala uniknąć nierównomiernego osiadania i pękania warstw podłogowych. Najlepiej robić to przy pomocy zagęszczarki płytowej, ewentualnie ubijaka wibracyjnego (ze względu na mniejsze rozmiary i ciężar jest to bardziej praco- i czasochłonne).
Piasek należy układać warstwami po 20-30 cm, każdą kolejną zagęszczając mechanicznie. Dla zapewnienia właściwej wibracji i uzyskania oczekiwanego efektu podłoże powinno być wilgotne, dlatego latem wielu wykonawców polewa je wodą z węża. Kiedy pogoda jest deszczowa, nie trzeba go dodatkowo moczyć.
Podczas ubijania piasek w każdej warstwie "osiada" o kilka centymetrów, dlatego zaleca się kupić go z naddatkiem 5-10% (fot. Adam Penger)
>>> ZOBACZ TEŻ CZYM ZASYPAĆ FUNDAMENTY?
Data publikacji: 21 września 2022
O tym, czy budynek ma stanąć na ławach, czy na płycie, decyduje konstruktor. Bez ponownego przeliczenia nie wolno zmieniać stopnia ani układu zbrojenia, grubości betonu ani jego klasy. Jeśli lokalny fachowiec proponuje takie zmiany na podstawie swojego doświadczenia, to lepiej zmienić fachowca. Nowe fundamenty to ich nowy projekt konstrukcyjny, koniec, kropka. Nawet jeśli korzysta się z rozwiązań systemowych - na przykład gotowe szalunki, prefabrykaty - to producenci tych systemów zawsze ponownie przeliczają fundamenty, to nie są uniwersalne elementy zamienne! Jasne, że wiele domów stoi wbrew prawom mechaniki budowli. Ale to nie znaczy, że kolejny też będzie wyjątkiem potwierdzającym regułę. Fundament jest bazą, podwaliną i podstawą całego budynku. Błędy na tym etapie są nienaprawialne. Warto pamiętać, że fundamentowanie to jedna z pierwszych fizycznych prac na budowie. I wykonawcy, i inwestorzy są pełni energii i wszystkiego pilnują. Jeśli już teraz zacznie się kombinowanie - co będzie dalej...?