Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Podłoga - zagęszczanie gruntu

Jak zagęścić piasek pod podłogę na gruncie?

Prawidłowe zagęszczenie podsypki pozwala uniknąć nierównomiernego osiadania i pękania warstw podłogowych. Najlepiej robić to przy pomocy zagęszczarki płytowej, ewentualnie ubijaka wibracyjnego (ze względu na mniejsze rozmiary i ciężar jest to bardziej praco- i czasochłonne).

Piasek należy układać warstwami po 20-30 cm, każdą kolejną zagęszczając mechanicznie. Dla zapewnienia właściwej wibracji i uzyskania oczekiwanego efektu podłoże powinno być wilgotne, dlatego latem wielu wykonawców polewa je wodą z węża. Kiedy pogoda jest deszczowa, nie trzeba go dodatkowo moczyć.

Podczas ubijania piasek w każdej warstwie
Podczas ubijania piasek w każdej warstwie "osiada" o kilka centymetrów, dlatego zaleca się kupić go z naddatkiem 5-10% (fot. Adam Penger) 


>>> ZOBACZ TEŻ CZYM ZASYPAĆ FUNDAMENTY?


 

Data publikacji: 21 września 2022

Zobacz także

Ławy sznurowe (ciesielskie) służą wyznaczeniu osi konstrukcyjnych budynku na czas trwania prac fundamentowych (fot. TR)FUNDAMENTY

Ławy sznurowe

Co to są ławy sznurowe, albo inaczej ławy drutowe, po co się je robi i jak je poprawnie przygotować?
Repery wbite w ziemię ułatwiają utrzymanie odpowiedniego poziomu betonu podczas rozgarniania (fot. TR)WYKONAWCÓW SPOSOBY NA...

Grubość betonu w podłodze na gruncie

Konstrukcyjna warstwa podłogi na gruncie musi mieć określoną grubość. Jak w łatwy sposób zachować ją na całej powierzchni? Na przykład osadzając w ziemi szpilki pełniące funkcję reperów.
Izolacja fundamentów dysperbitem wymaga temperatury powyżej +5 stopni (fot. K. Barszczyk)PYTANIA I DYLEMATY

Dysperbit a przymrozki

Chciłabym wykonać izolację ścian fundamentowych dysperbitem. Czy te prace można wykonywać przy ujemnej temperaturze? Czy nie wpłynie to na właściwości hydroizolacyjne?