Zgłoszenie jest procedurą łatwiejszą do przeprowadzenia od pozwolenia na budowę, dlatego też chętnie z niej korzystamy, budując w ten sposób już nie tylko budynki gospodarcze, ale też domy letniskowe czy jednorodzinne.
W większości przypadków wszystkie dokumenty potrzebne przy zgłoszeniu możemy przygotować samodzielnie. Potem wystarczy je złożyć w urzędzie. Po upływie 21 dni (tyle czasu ma urząd na wniesienie sprzeciwu) możemy… No właśnie – często zastanawiamy się, jak legalnie rozpocząć i zakończyć roboty wykonywane na podstawie zgłoszenia. Zadajemy sobie wtedy wiele pytań. Czy mogę od razu rozpocząć budowę, czy wcześniej muszę jeszcze dopełnić jakichś formalności? Czy rozpoczęcie i zakończenie robót muszę zgłosić w nadzorze budowlanym? Czy obiekt budowany na zgłoszenie powinien wytyczyć geodeta?
W przypadku większości inwestycji, przy których do zgłoszenia nie dołączamy projektu budowlanego, oprócz samego zgłoszenia nie musimy dopełniać żadnych formalności. Roboty możemy rozpocząć zaraz po tym, jak urząd przyjmie zgłoszenie, a po zakończeniu budowy możemy od razu przystąpić do użytkowania obiektu.
Są jednak takie inwestycje, które mimo że realizowane na zgłoszenie, wymagają dopełnienia pewnych formalności przed rozpoczęciem budowy i po jej zakończeniu. Do takich właśnie należy na przykład budowa domu jednorodzinnego. Po jej zgłoszeniu musimy dopełnić takich samych formalności, jak po uzyskaniu pozwoleniu na budowę, czyli:
Jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji, znajdziesz je na blogu w pełnej wersji artykułu. Wymieniam w nim konkretne roboty wraz z rodzajem formalności.
Data publikacji: 1 marca 2018
Zawsze zacznij od miejscowego planu zagospodarowania terenu albo od lokalnych warunków zabudowy. Dopiero z taką bazą możesz iść do biura projektowego. I dopiero wtedy kup projekt - nieważne, czy będzie indywidualny, czy gotowiec, który i tak musi zostać poddany adaptacji. Jeśli projektant proponuje Ci przejęcie dalszej papierkowej roboty związanej z domem - zgódź się, warto. I pamiętaj - nie rób nic, co wymaga zgłoszenia lub pozwolenia, bez stosownej zgody organu administracyjnego! Samowolka jest egzekwowalna, a jej legalizacja kosztowna.