Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Zgłoszenie nie zwalnia z papierologii

Wraz z kolejnymi nowelizacjami prawa budowlanego możemy budować coraz więcej obiektów na zgłoszenie. Składamy więc dokumenty - i...?

Zgłoszenie jest procedurą łatwiejszą do przeprowadzenia od pozwolenia na budowę, dlatego też chętnie z niej korzystamy, budując w ten sposób już nie tylko budynki gospodarcze, ale też domy letniskowe czy jednorodzinne.

W większości przypadków wszystkie dokumenty potrzebne przy zgłoszeniu możemy przygotować samodzielnie. Potem wystarczy je złożyć w urzędzie. Po upływie 21 dni (tyle czasu ma urząd na wniesienie sprzeciwu) możemy… No właśnie – często zastanawiamy się, jak legalnie rozpocząć i zakończyć roboty wykonywane na podstawie zgłoszenia. Zadajemy sobie wtedy wiele pytań. Czy mogę od razu rozpocząć budowę, czy wcześniej muszę jeszcze dopełnić jakichś formalności? Czy rozpoczęcie i zakończenie robót muszę zgłosić w nadzorze budowlanym? Czy obiekt budowany na zgłoszenie powinien wytyczyć geodeta?

W przypadku większości inwestycji, przy których do zgłoszenia nie dołączamy projektu budowlanego, oprócz samego zgłoszenia nie musimy dopełniać żadnych formalności. Roboty możemy rozpocząć zaraz po tym, jak urząd przyjmie zgłoszenie, a po zakończeniu budowy możemy od razu przystąpić do użytkowania obiektu.

Są jednak takie inwestycje, które mimo że realizowane na zgłoszenie, wymagają dopełnienia pewnych formalności przed rozpoczęciem budowy i po jej zakończeniu. Do takich właśnie należy na przykład budowa domu jednorodzinnego. Po jej zgłoszeniu musimy dopełnić takich samych formalności, jak po uzyskaniu pozwoleniu na budowę, czyli:

  • zawiadomić nadzór budowlany o rozpoczęciu i zakończeniu budowy,
  • zatrudnić kierownika budowy i prowadzić dziennik budowy,
  • zatrudnić geodetę, który wytyczy budynek, a po zakończeniu budowy wykona inwentaryzację powykonawczą.

Jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji, znajdziesz je na blogu w pełnej wersji artykułuWymieniam w nim konkretne roboty wraz z rodzajem formalności. 


Tekst: Magdalena Myszura, inżynier budownictwa,
prowadzi blog ekspercki oprawiebudowlanym.pl, na którym 
dzieli się swoją wiedzą na temat formalności budowlanych.

 
 
 

Data publikacji: 1 marca 2018

Zobacz także

Projekt gotowy jest bezpieczny, indywidualny - kuszący... (fot. PIXABAY)FORMALNOŚCI

Projekt gotowy czy indywidualny?

Zastanawiasz się, czy kupić projekt gotowy, czy zamówić u architekta "dom na miarę"? Oto kilka wskazówek, które ułatwią dokonanie wyboru.
Niektóre zmiany bezwzględnie wymagają konsultacji z konstruktorem (fot. BRAAS)FORMALNOŚCI

Zmiany w projekcie

Zastanawiasz się nad zmianą materiału ściennego, wysokości ścianki kolankowej, pokrycia dachowego? Zobacz, z czym wiążą się takie decyzje - i których na własną rękę lepiej nie podejmować. Wywiad z przekierowaniem na blog "o prawie budowlanym".
Zobacz, jakie materiały budowlane kryją się pod symbolami w projekcie (rys. red.)SZCZYPTA TEORII

Oznaczenia graficzne materiałów budowlanych

Czy wiecie, jak w projektach oznacza się beton, papę, drewno albo tynk? Zobaczcie wybrane normowe symbole.