Zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe, zwane popularnie szambami, możemy lokalizować jedynie na działkach, których nie da się przyłączyć do sieci kanalizacyjnej. W dodatku wybierając miejsce na takie szambo, musimy wziąć pod uwagę inne obiekty znajdujące się nie tylko na naszej działce, ale i na działkach sąsiednich. Przepisy, a dokładniej rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, nakładają bowiem na nas szereg obowiązków związanych z usytuowaniem takiego zbiornika.
Lokalizując na działce budowlanej szambo musimy zachować odpowiednią odległość od:
Ile wynoszą te odległości? Pomiędzy szambem a studnią musimy zachować co najmniej 15 m. Natomiast pozostałe odległości zależą głównie od pojemności zbiornika. Te o pojemności do 10 m3 na terenie zabudowy jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej lokalizujemy:
Jeżeli szambo sąsiaduje z podobnym urządzeniem na działce sąsiedniej, nie musimy zachowywać minimalnej odległości od granicy działki.
Zbiorniki o większej pojemności oraz te znajdujące się poza zabudową jednorodzinną, zagrodową i rekreacji indywidualnej lokalizujemy w jeszcze większych odległościach od wspomnianych wyżej elementów.
Jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji, znajdziesz je na blogu w pełnej wersji artykułu.
Data publikacji: 9 kwietnia 2018
Zakup gotowego projektu jest trochę jak kupno książki o swoim domu - bez adaptacji nie uzyska się pozwolenia na budowę. Adaptacja z kolei nie może wywracać projektu do góry nogami. Co nam wolno, a czego nie?
Zanim wbije się w ziemię przysłowiową pierwszą łopatę, najpierw trzeba zadbać o to, aby budowa była legalna. Do wyboru mamy zgłoszenie lub pozwolenie.
Zawsze zacznij od miejscowego planu zagospodarowania terenu albo od lokalnych warunków zabudowy. Dopiero z taką bazą możesz iść do biura projektowego. I dopiero wtedy kup projekt - nieważne, czy będzie indywidualny, czy gotowiec, który i tak musi zostać poddany adaptacji. Jeśli projektant proponuje Ci przejęcie dalszej papierkowej roboty związanej z domem - zgódź się, warto. I pamiętaj - nie rób nic, co wymaga zgłoszenia lub pozwolenia, bez stosownej zgody organu administracyjnego! Samowolka jest egzekwowalna, a jej legalizacja kosztowna.