Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Budowlane detale

  • BUDOWLANE DETALE Pas podrynnowy chroni krawędź połaci przede wszystkim przed skroplinami pojawiającymi się na rynnie wskutek kondensacji. Jest elementem niezbędnym w bezokapowym systemie rynnowym (fot. GALECO)

    Pas podrynnowy w systemie bezokapowym

    Obróbka blacharska montowana pod rynną zabezpiecza krawędź połaci przed przeciekaniem. Jest nieodłącznym elementem systemów rynien ukrytych w przestrzeni elewacji. Można wykonać ją samodzielnie albo kupić gotowy element - w obu przypadkach w celu zapewnienia wymaganej szczelności należy pamiętać o kilku zasadach montażu.
  • BUDOWLANE DETALE Specjalne systemowe dachówki z uchwytami pod stopnie kominiarskie lub bariery przeciwśniegowe ułatwiają estetyczne i szczelne wykonanie pokrycia dachowego (fot. CREATON)

    Dachówki pod system komunikacyjny i przeciwśnieżny

    Nawiązując do powiedzenia, że każdy łańcuch jest tak mocny, jak jego najsłabsze ogniwo – w dachu nie można pozwolić sobie na niedoróbki. A jednym z ważnych detali, który niewłaściwie wykonany szpeci pokrycie lub osłabia jego szczelność, jest miejsce mocowania systemów komunikacyjnych oraz przeciwśnieżnych.
  • BUDOWLANE DETALE W przypadku dachówek płaskich dobór odpowiednich klamer (spinek) jest bardzo ważny nie tylko dla trwałości, ale i dla estetyki pokrycia (fot. CREATON)

    Klamry do dachówek płaskich CREATON

    Nowoczesne dachówki projektowane są i testowane w komplecie ze spinką – jest ona elementem systemu. Takie systemowe klamry są droższe niż uniwersalne „no name”, ale zapewniają lepsze mocowanie i docisk elementów, co w przypadku dachówek płaskich jest szczególnie istotne dla trwałości i estetyki pokrycia.
  • BUDOWLANE DETALE Murując ściany na cienkie spoiny, nie wolno dopuścić do zbyt szybkiej utraty wilgotności ze świeżej zaprawy (fot. H+H)

    Spoiny cienkowarstwowe – odpowiednie warunki

    Murowanie ścian na zaprawę klejową jest wygodne, czyste i dokładne. Do czasu związania cienka warstwa zaprawy jest jednak narażona na zbyt szybkie wysychanie. Lato za pasem - zobacz, w jakich warunkach (nie) murować.
  • BUDOWLANE DETALE Zobacz, jak prawidłowo przygotować odpływ w rynnach stalowych (fot. GALECO)

    Odpływ w stalowym systemie rynnowym

    Połączenie rynny z rurą spustową ukryte jest pod osłoną kielicha, ale musimy zadbać o prawidłowe przygotowanie otworu w rynnie, aby nie powstało w tym miejscu ognisko korozji lub przeciek.
  • BUDOWLANE DETALE Kiedy lepiej sprawdzą się rynhaki doczołowe, a kiedy nakrokwiowe - i od czego to zależy? (fot. GALECO)

    Haki doczołowe vs nakrokwiowe

    Poszczególne haki rynnowe, poza materiałem, z jakiego są wykonane, różnią się też pod względem budowy, sposobu montażu i wyglądu. Które wybrać dla swojego systemu – i od czego to zależy?
  • BUDOWLANE DETALE Jakich narzędzi można lub przeciwnie - nie należy używać do cięcia bloczków z betonu komórkowego? (fot. H+H)

    Czym ciąć bloczki z betonu komórkowego?

    Pojedyncze bloczki poddadzą się nawet powszechnie używanym uniwersalnym piłom warsztatowym, ale do celów budowlanych powinno się używać narzędzi profesjonalnych, które przyśpieszą prace i zapewnią właściwą precyzję cięcia.
  • BUDOWLANE DETALE Zobacz, jak poprawnie wykonać nadproże Porotherm 23.8 w ścianach z ceramiki (fot. WIENERBERGER)

    Wykonanie nadproża Porotherm na ścianie jednowarstwowej

    Belki nadprożowe muszą być prawidłowo osadzone na murze, a żeby nadproże nie stanowiło mostka termicznego, należy je też odpowiednio docieplić. Zobacz, jak to zrobić.
  • BUDOWLANE DETALE W systemach rynnowych PVC o przekroju kwadratowym zaleca się stosowanie dodatkowych wkładek doszczelniających celem dociśnięcia profilu rynny do kształtek (fot. GALECO)

    Rynny kwadratowe - wkładka doszczelniająca

    W systemie Galeco PVC2, w celu zapewnienia maksymalnej szczelności i uniknięcia efektu „strzelania” pracujących rynien, zalecane jest stosowanie na łączeniach specjalnych wkładek doszczelniających.
  • BUDOWLANE DETALE Zobacz, gdzie w stropie Teriva Panel można bezpiecznie wykonać przejście instalacyjne i jakie może mieć rozmiary (fot. KONBET, stropy.pl)

    Przejście instalacyjne w stropie Teriva Panel

    Dzięki lekkiemu wypełnieniu z pianobetonu, otworowanie stropu Teriva Panel jest łatwe. Płyt nie możemy jednak dowolnie „dziurawić”. Zobacz, gdzie bezpiecznie umiejscowić wycięcie i jakie może ono mieć maksymalne wymiary.
  • BUDOWLANE DETALE Zobacz, jak poprawnie zamontować pod pionem spustowym osadnik rynnowy (fot. GALECO)

    Montaż osadnika rynnowego

    Stanowiący zakończenie systemu rynnowego osadnik umieszcza się w ziemi pod pionem spustowym, jako element rewizyjny i odprowadzający wodę do instalacji odwadniającej. Jak go zamontować?
  • BUDOWLANE DETALE Długie nadproża żelbetowe warto wykonać w szalunku traconym z kształtek U (fot. z arch.red.)

    Nadproże w kształtkach U

    Tam, gdzie rozpiętość otworu nie pozwala zastosować prefabrykatu, do wykonania żelbetowego nadproża warto wykorzystać szalunek tracony w postaci kształtek U. Zobacz, jak je poprawnie układać.
  • BUDOWLANE DETALE Podczas murowania ścian piwnicznych z silikatów musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach - zobacz, jakich (rys. H+H)

    Ściana piwnicy z silikatów

    Które bloczki silikatowe wybrać i o jakich podstawowych zasadach pamiętać podczas murowania?
  • BUDOWLANE DETALE Do wiercenia otworów w ścianach z pustaków Porotherm należy używać wiertarki bez udaru, a wiertło i kołki muszą pasować do podłoża z ceramiki poryzowanej (fot. WIENERBERGER)

    Mocowanie w ścianie z pustaków Porotherm

    Wiercenie i montaż w ścianach z pustaków Porotherm jest bezproblemowe. Wystarczy, że użyjemy kołków przewidzianych do mocowania w pustakach ceramicznych, a podczas prac zastosujemy się do kilku prostych zasad.
  • BUDOWLANE DETALE Im dokładniej przygotujemy pierwszą warstwę pustaków, tym łatwiej będzie murować całą ścianę - w przypadku szlifowanych pustaków Porotherm, które muruje się na cienkie spoiny, jest to szczególnie istotne (fot. WIENERBERGER)

    Porotherm Dryfix – pierwsza warstwa muru

    Prawidłowe wykonanie pierwszej warstwy pustaków w technologii cienkowarstwowej Porotherm Dryfix decyduje o łatwości i poprawności dalszych prac murarskich.
  • BUDOWLANE DETALE Murując dom w technologii Porotherm 24, warto wykorzystać w ościeżach i strefie podparapetowej docinane pustaki Porotherm 25 3x1/3 (rys. WIENERBERGER)

    Równe ościeże

    Wykonanie otworu okiennego w ścianie dwuwarstwowej z zastosowaniem pustaków Porotherm 25 3x1/3 Dryfix.
  • BUDOWLANE DETALE Piony spustowe w bezokapowym systemie rynnowym wymagają dostosowania rozwiązania ocieplenia do budowy przegrody (fot. GALECO)

    Ocieplenie pionu spustowego

    W bezokapowym systemie orynnowania pion spustowy schowany jest w grubości ocieplenia ściany, pocieniając je. Aby nie powstał w tym miejscu mostek termiczny, a całą elewację dało się później równomiernie otynkować lub osłonić, rury spustowe muszą być zamontowane w odpowiedni sposób. Zobacz rozwiązanie detalu.
  • BUDOWLANE DETALE Są sytuacje, kiedy do murowania silikatów należy użyć tradycyjnej zaprawy murarskiej, a elementy łączyć na grube spoiny. Kiedy to konieczne? Zobacz detal (fot. H+H)

    Kiedy murować na zaprawę tradycyjną?

    W przypadku wyrobów silikatowych producenci najczęściej sugerują wykorzystanie do murowania zaprawy cienkowarstwowej. Są jednak sytuacje, kiedy wymagana jest „zwykła” zaprawa, co wiąże się również z wykonaniem odmiennej grubości spoin. Kiedy należy murować ściany z silikatów na zaprawę tradycyjną?
  • BUDOWLANE DETALE W bezokapowym systemie orynnowania szczelne połączenia rynien determinują bezawaryjność całego ciągu. Zobacz, jak zrobić to poprawnie (fot. GALECO)

    Szczelne połączenie rynien w systemie bezokapowym

    Szczelność jest priorytetem każdego systemu rynnowego, ale w rozwiązaniu bezokapowym bezpieczeństwo w tej kwestii jest szczególnie istotne. Tylko dobrej jakości materiały i prawidłowy montaż orynnowania trwale zagwarantują mu bezawaryjność.
  • BUDOWLANE DETALE Liczba i rozmieszczenie pionów spustowych mają wpływ na wydajność systemu orynnowania, są też istotne dla estetyki elewacji (fot. GALECO)

    Rozmieszczenie pionów spustowych

    Liczba i umiejscowienie pionów spustowych to nie tylko kwestia estetyki elewacji. Ich prawidłowy układ w dużej mierze warunkuje wydajność całego systemu orynnowania.