Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Budowlane detale

  • BUDOWLANE DETALE Kiedy lepiej sprawdzą się rynhaki doczołowe, a kiedy nakrokwiowe - i od czego to zależy? (fot. GALECO)

    Haki doczołowe vs nakrokwiowe

    Poszczególne haki rynnowe, poza materiałem, z jakiego są wykonane, różnią się też pod względem budowy, sposobu montażu i wyglądu. Które wybrać dla swojego systemu – i od czego to zależy?
  • BUDOWLANE DETALE Jakich narzędzi można lub przeciwnie - nie należy używać do cięcia bloczków z betonu komórkowego? (fot. H+H)

    Czym ciąć bloczki z betonu komórkowego?

    Pojedyncze bloczki poddadzą się nawet powszechnie używanym uniwersalnym piłom warsztatowym, ale do celów budowlanych powinno się używać narzędzi profesjonalnych, które przyśpieszą prace i zapewnią właściwą precyzję cięcia.
  • BUDOWLANE DETALE Zobacz, jak poprawnie wykonać nadproże Porotherm 23.8 w ścianach z ceramiki (fot. WIENERBERGER)

    Wykonanie nadproża Porotherm na ścianie jednowarstwowej

    Belki nadprożowe muszą być prawidłowo osadzone na murze, a żeby nadproże nie stanowiło mostka termicznego, należy je też odpowiednio docieplić. Zobacz, jak to zrobić.
  • BUDOWLANE DETALE W systemach rynnowych PVC o przekroju kwadratowym zaleca się stosowanie dodatkowych wkładek doszczelniających celem dociśnięcia profilu rynny do kształtek (fot. GALECO)

    Rynny kwadratowe - wkładka doszczelniająca

    W systemie Galeco PVC2, w celu zapewnienia maksymalnej szczelności i uniknięcia efektu „strzelania” pracujących rynien, zalecane jest stosowanie na łączeniach specjalnych wkładek doszczelniających.
  • BUDOWLANE DETALE Zobacz, gdzie w stropie Teriva Panel można bezpiecznie wykonać przejście instalacyjne i jakie może mieć rozmiary (fot. KONBET, stropy.pl)

    Przejście instalacyjne w stropie Teriva Panel

    Dzięki lekkiemu wypełnieniu z pianobetonu, otworowanie stropu Teriva Panel jest łatwe. Płyt nie możemy jednak dowolnie „dziurawić”. Zobacz, gdzie bezpiecznie umiejscowić wycięcie i jakie może ono mieć maksymalne wymiary.
  • BUDOWLANE DETALE Zobacz, jak poprawnie zamontować pod pionem spustowym osadnik rynnowy (fot. GALECO)

    Montaż osadnika rynnowego

    Stanowiący zakończenie systemu rynnowego osadnik umieszcza się w ziemi pod pionem spustowym, jako element rewizyjny i odprowadzający wodę do instalacji odwadniającej. Jak go zamontować?
  • BUDOWLANE DETALE Długie nadproża żelbetowe warto wykonać w szalunku traconym z kształtek U (fot. z arch.red.)

    Nadproże w kształtkach U

    Tam, gdzie rozpiętość otworu nie pozwala zastosować prefabrykatu, do wykonania żelbetowego nadproża warto wykorzystać szalunek tracony w postaci kształtek U. Zobacz, jak je poprawnie układać.
  • BUDOWLANE DETALE Podczas murowania ścian piwnicznych z silikatów musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach - zobacz, jakich (rys. H+H)

    Ściana piwnicy z silikatów

    Które bloczki silikatowe wybrać i o jakich podstawowych zasadach pamiętać podczas murowania?
  • BUDOWLANE DETALE Do wiercenia otworów w ścianach z pustaków Porotherm należy używać wiertarki bez udaru, a wiertło i kołki muszą pasować do podłoża z ceramiki poryzowanej (fot. WIENERBERGER)

    Mocowanie w ścianie z pustaków Porotherm

    Wiercenie i montaż w ścianach z pustaków Porotherm jest bezproblemowe. Wystarczy, że użyjemy kołków przewidzianych do mocowania w pustakach ceramicznych, a podczas prac zastosujemy się do kilku prostych zasad.
  • BUDOWLANE DETALE Im dokładniej przygotujemy pierwszą warstwę pustaków, tym łatwiej będzie murować całą ścianę - w przypadku szlifowanych pustaków Porotherm, które muruje się na cienkie spoiny, jest to szczególnie istotne (fot. WIENERBERGER)

    Porotherm Dryfix – pierwsza warstwa muru

    Prawidłowe wykonanie pierwszej warstwy pustaków w technologii cienkowarstwowej Porotherm Dryfix decyduje o łatwości i poprawności dalszych prac murarskich.
  • BUDOWLANE DETALE Murując dom w technologii Porotherm 24, warto wykorzystać w ościeżach i strefie podparapetowej docinane pustaki Porotherm 25 3x1/3 (rys. WIENERBERGER)

    Równe ościeże

    Wykonanie otworu okiennego w ścianie dwuwarstwowej z zastosowaniem pustaków Porotherm 25 3x1/3 Dryfix.
  • BUDOWLANE DETALE Piony spustowe w bezokapowym systemie rynnowym wymagają dostosowania rozwiązania ocieplenia do budowy przegrody (fot. GALECO)

    Ocieplenie pionu spustowego

    W bezokapowym systemie orynnowania pion spustowy schowany jest w grubości ocieplenia ściany, pocieniając je. Aby nie powstał w tym miejscu mostek termiczny, a całą elewację dało się później równomiernie otynkować lub osłonić, rury spustowe muszą być zamontowane w odpowiedni sposób. Zobacz rozwiązanie detalu.
  • BUDOWLANE DETALE Są sytuacje, kiedy do murowania silikatów należy użyć tradycyjnej zaprawy murarskiej, a elementy łączyć na grube spoiny. Kiedy to konieczne? Zobacz detal (fot. H+H)

    Kiedy murować na zaprawę tradycyjną?

    W przypadku wyrobów silikatowych producenci najczęściej sugerują wykorzystanie do murowania zaprawy cienkowarstwowej. Są jednak sytuacje, kiedy wymagana jest „zwykła” zaprawa, co wiąże się również z wykonaniem odmiennej grubości spoin. Kiedy należy murować ściany z silikatów na zaprawę tradycyjną?
  • BUDOWLANE DETALE W bezokapowym systemie orynnowania szczelne połączenia rynien determinują bezawaryjność całego ciągu. Zobacz, jak zrobić to poprawnie (fot. GALECO)

    Szczelne połączenie rynien w systemie bezokapowym

    Szczelność jest priorytetem każdego systemu rynnowego, ale w rozwiązaniu bezokapowym bezpieczeństwo w tej kwestii jest szczególnie istotne. Tylko dobrej jakości materiały i prawidłowy montaż orynnowania trwale zagwarantują mu bezawaryjność.
  • BUDOWLANE DETALE Liczba i rozmieszczenie pionów spustowych mają wpływ na wydajność systemu orynnowania, są też istotne dla estetyki elewacji (fot. GALECO)

    Rozmieszczenie pionów spustowych

    Liczba i umiejscowienie pionów spustowych to nie tylko kwestia estetyki elewacji. Ich prawidłowy układ w dużej mierze warunkuje wydajność całego systemu orynnowania.
  • BUDOWLANE DETALE Budowa domu, w którym wymiary ścian i ukłąd otworów pozostają w zgodzie z modułem elementów murowych, przebiega łatwiej i szybciej (fot. H+H)

    Projekt w zgodzie z modułem

    Materiały ścienne różnią się wieloma parametrami. Jednym z nich jest ich rozmiar. Planując budowę domu w określonej technologii, podczas dokonywania adaptacji możemy od razu uwzględnić moduł w projekcie.
  • BUDOWLANE DETALE Które kwestie są istotne przy wykonywaniu lukarny typu wole oko? Zobacz detal (fot. WIENERBERGER)

    Wole oko

    Podczas wykonywania wolego oka, poza doborem właściwego materiału pokryciowego, powinniśmy zwrócić uwagę na poprawne przygotowanie konstrukcji połaci i sztywnego poszycia.
  • BUDOWLANE DETALE Minimalna głębokość oparcia płyt stropu TERIVA PANEL to 6 cm (fot. stropy.pl)

    Oparcie stropu panelowego na ścianie

    Prefabrykowane płyty stropowe powinno się opierać na kształtkach wieńcowych lub na warstwie betonowej „poduszki”.
  • BUDOWLANE DETALE Maskownica podsufitkowa to element przeznaczony do stalowych systemów rynnowych o przekroju kwadratowym. Zasłania orynnowanie i ułatwia montaż podbitki dachowej (fot. GALECO)

    Maskownica podsufitkowa

    Ułatwia wykończenie okapu podbitką, poprawia też wygląd dachu, bo zasłania orynnowanie. Montaż maskownicy jest intuicyjny, ale żeby odbył się bez komplikacji, musimy na kilka kwestii zwrócić uwagę.
  • BUDOWLANE DETALE Co ile powinny być rozmieszczone haki rynnowe? Zobacz zalecenia (rys. GALECO)

    Rozmieszczenie haków rynnowych

    Prawidłowe usytuowanie uchwytów  to istotny czynnik wpływający na trwałość i bezawaryjność systemu rynnowego. Planując liczbę i rozmieszczenie haków, należy przestrzegać wytycznych producenta.