Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Spoiny cienkowarstwowe – odpowiednie warunki

Murowanie ścian na zaprawę klejową jest wygodne, czyste i dokładne. Do czasu związania cienka warstwa zaprawy jest jednak narażona na zbyt szybkie wysychanie. Lato za pasem - zobacz, w jakich warunkach (nie) murować.  

O ile w przypadku tradycyjnych zapraw murarskich wykonawcy zazwyczaj obawiają się mrozu, o tyle dla zapraw przeznaczonych do spoin cienkowarstwowych najgorsza jest… susza. Wysoka temperatura i silny wiatr prowadzą do intensywnej utraty wilgoci z zaprawy i utrudniają jej prawidłowe związanie. 

Spoiwo obecne w mieszance potrzebuje wody do prawidłowego przebiegu procesu wiązania, dlatego bardzo ważne jest zapewnienie świeżej zaprawie warunków chroniących przed zbyt szybkim wyschnięciem (fot. H+H)
Spoiwo obecne w mieszance potrzebuje wody do prawidłowego przebiegu procesu wiązania, dlatego bardzo ważne jest zapewnienie świeżej zaprawie warunków chroniących przed zbyt szybkim wyschnięciem (fot. H+H) 

Najbardziej optymalne warunki do murowania są raczej typowe i nie odbiegają od ogólnie przyjętych standardów. Budowa to nie laboratorium, wymagania ograniczają się do odpowiedniej temperatury powietrza i podłoża, czyli od +5 do +250C, oraz do braku opadów (choć siąpiąca mżawka też w niczym nie przeszkadza). Jeśli budujemy jesienią lub wiosną i istnieje ryzyko wystąpienia obniżonej temperatury czy wręcz przymrozków, wystarczy wybrać zaprawę zimową, która szybciej wiąże i pozwala na bezpieczne prowadzenie prac nawet do -60C. Zimno nie stanowi więc dla cienkowarstwowych zapraw większego problemu. Znacznie trudniejsze jest poradzenie sobie z gorącem i niską wilgotnością.

Podczas upałów cienka warstwa zaprawy bardzo szybko wysycha. Jeśli do tego jest wietrznie, utrata wilgotności postępuje w tempie błyskawicznym. Dlatego w gorące dni lepiej jest murować rano i wieczorem, kiedy jest trochę chłodniej. Poza bezpośrednim wysychaniem, dodatkowym obciążeniem dla zaprawy jest odciąganie wody przez bloczki. One również w takich warunkach są bardzo suche i szybko chłoną wilgoć. Zaprawa, która doświadczy tego zjawiska, staje się przesuszona, pęka i kruszeje, co oczywiście skutkuje brakiem wiązania, czyli utratą podstawowej funkcji, jaką pełnią w murze spoiny. Aby tego uniknąć, powinno się bloczki zwilżyć, a nawet zmoczyć pędzlem, żeby nasycić ich powierzchnie wsporne i zapobiec niepożądanemu odciąganiu wody ze świeżej zaprawy.

Pamiętajmy też, aby jednorazowo nie nakładać zaprawy na zbyt długie odcinki (maksymalnie 3-4 m), bo wtedy również może zdążyć wyschnąć, zanim prawidłowo ułożymy bloczki w warstwie.

 

 


Konsultacje produktowe: H+H
Konsultacje wykonawcze: Adam Penger.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

 

Data publikacji: 9 czerwca 2021

Zobacz także

Nowy pustak uzupełniający w ofercie WienerbergerAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Nowy pustak Porotherm 25 K P+W

Nowy pustak uzupełniający w ofercie Wienerberger do wykonywania kanałów instalacyjnych lub żelbetowych trzpieni w ścianach dwuwarstwowych w technologii tradycyjnej.
Jakich narzędzi można lub przeciwnie - nie należy używać do cięcia bloczków z betonu komórkowego? (fot. H+H)BUDOWLANE DETALE

Czym ciąć bloczki z betonu komórkowego?

Pojedyncze bloczki poddadzą się nawet powszechnie używanym uniwersalnym piłom warsztatowym, ale do celów budowlanych powinno się używać narzędzi profesjonalnych, które przyśpieszą prace i zapewnią właściwą precyzję cięcia.
Stosowanie gotowych rozwiązań murowych H+H ułatwia wygodne i bezbłędne wykonanie pionów instalacyjnych (fot. H+H)INNE

Piony instalacyjne – rozwiązania H+H

Gotowe rozwiązania H+H pozwalają w łatwy i szybki sposób wymurować ściany z ukrytymi przewodami pod instalacje kanalizacyjne, wodociągowe i wentylacyjne.