Dach jest przegrodą poddawaną przez cały rok ekstremalnym testom trwałości. Jako nachylony pod kątem, wystawiony jest na intensywne operowanie słońca. Przejmuje ulewne deszcze i wytrzymuje napór śniegu. Opiera się parciu i ssaniu wiatru, a nierzadko nawałnicy. Dlatego wszystkie elementy, również akcesoria i produkty specjalnego przeznaczenia, powinny do siebie pasować, współgrać ze sobą – tworzyć kompletny system, zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i estetycznym. W miejscach przeznaczonych na uchwyty pod elementy komunikacji dachowej czy bariery przeciwśniegowe bez systemowych akcesoriów łatwo o ryzyko błędu montażowego albo niechlujnej obróbki. Gotowe rozwiązania eliminują ten problem. W przypadku dachów CREATON w miejscach przeznaczonych pod wsporniki stosuje się specjalne dachówki: do pokryć ceramicznych systemową dachówkę aluminiową, a do cementowych dachówkę podstawową z fabrycznie zamontowanym uchwytem.
Jest zaprojektowana dokładnie w formie podstawowej dachówki ceramicznej danego modelu, ma taki sam kształt, kolor i układ zamków, a przy tym jest uniwersalna. Pasuje do każdego elementu aluminiowego systemu komunikacyjnego i przeciwśnieżnego, zarówno do uchwytu pod stopień lub ławę kominiarską, jak i haka pod bal albo wspornika pod rurę czy drabinkę śniegową. Na dachówce aluminiowej możemy również zamontować wspornik do systemów solarnych i fotowoltaicznych.
Cały aluminiowy system jest bardzo trwały i idealnie dopasowany kolorystycznie do pokrycia ceramicznego. Dachówkę aluminiową odróżniają jedynie niuanse, takie jak delikatnie inny połysk czy wykończenie krawędzi dolnej (w przypadku dachówek płaskich), co pozostaje niewidoczne z poziomu chodnika (fot. CREATON)
Dachówka wykonana jest z mocnego duraluminium i wyposażona w uchwyt, do którego za pomocą nakrętki i klucza oczkowego lub nasadowego mocuje się wsporniki. Dodatkowe bolce w dachówce dodatkowo stabilizują połączenie, chowając się w przygotowanych pod nie zagłębieniach wsporników. Co warte podkreślenia – nie wymaga się tu podparcia w postaci dodatkowej łaty pośredniej.
Baza tej systemowej dachówki niczym nie różni się od podstawowej, po prostu jest wyposażona fabrycznie w specjalny uchwyt, do którego można łatwo zamocować konstrukcję wsporczą pod stopień lub ławę kominiarską albo pod bariery śniegowe. Uchwyt jest osadzony „na wylot”, od spodu znajduje się usztywnienie, a wierzchnia część wykończona jest w sposób zgodny z kolorem pokrycia.
Uchwyty w dachówkach cementowych są uniwersalne, pozwalają na montaż dowolnych wsporników, zarówno pod dachowe systemy komunikacyjne, jak i przeciwśnieżne (fot.CREATON)
Na szczególną uwagę zasługują coraz popularniejsze w nowoczesnej architekturze, nie rzucające się w oczy, a w wielu sytuacjach skuteczne zabezpieczenia przeciwśnieżne – noski. Ich zadaniem jest podtrzymanie zalegającego na dachu śniegu i osłabienie jego siły podczas ewentualnego zsuwania. To nieduże metalowe elementy, które nie wymagają specjalnych dachówek wsporczych. Zaczepia się je po prostu o górny zamek dachówki. Nosek jest wyprofilowany w taki sposób, że nie koliduje z dachówkami leżącymi wyżej, nie powoduje unoszenia ich krawędzi, mieści się w zagłębieniach zamków. Rozwiązanie to sprawdza się i w pokryciach ceramicznych, i cementowych.
Noski CREATON mają kolory dopasowane do popularnych modeli dachówek. Zahacza się je o górną krawędź dachówki, a po przykryciu kolejną na dachu widoczny jest jedynie nieduży wystający trójkąt, czyli „nosek” (fot.CREATON)
Pamiętajmy, że systemy komunikacyjne i przeciwśnieżne nie są fanaberią. Na dachach skośnych (zwłaszcza o nachyleniu powyżej 30 stopni) ławy i stopnie kominiarskie są niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas poruszania się po dachu – a to nieuniknione co pewien czas w celach serwisowych albo remontowych (obróbki, komin, instalacja fotowoltaiczna itp.). Z kolei jeśli chodzi o zabezpieczenie przed zsuwającym się śniegiem, to wystarczy pooglądać zdjęcia zerwanych rynien, połamanych roślin czy uszkodzonych samochodów stojących blisko budynku (nie mówiąc już o zagrożeniu dla naszego zdrowia i życia). Nabierająca prędkości zlodowaciała pryzma z dużą siłą uderza we wszystko, co napotka. W naszym klimacie, choćby zimy nas chwilowo rozpieszczały, po prostu musimy być przygotowani na surowe warunki i tyle.
Konsultacje: Michał Kacprzak, CREATON Polska.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.
Data publikacji: 6 lipca 2021
Powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” w budowlance nabiera znaczenia szczególnego. Niedociągnięcia na etapie przygotowywania konstrukcji, instalacji, izolacji i obróbek mogą być przyczyną bardzo poważnych problemów, a naprawa - jeśli w ogóle jest możliwa - zazwyczaj sporo kosztuje. Skutki drobnych błędów wykonawczych potrafią ciągnąć się latami, uprzykrzając życie inwestorom. Dobrze, jeśli kierownik budowy w porę je wyłapie. On wie, na co zwracać uwagę (dlatego tak ważna jest jego obecność na budowie). Ale samemu też warto interesować się budowlanymi detalami, wiedzieć, jak co poprawnie wykonać. Często w wyniku rutyny zapominają o tym nawet fachowcy! Mamy nadzieję, że prezentowane na tej stronie rozwiązania przydadzą się, choćby ku pamięci, nie tylko inwestorom i wykonawcom, ale też początkującym inżynierom.
Patronat Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Warszawski