Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Jaki tynk na ściany domu po powodzi?

Podczas remontu budynku po powodzi bardzo ważny jest dobór odpowiednich materiałów budowlanych, które będą wspierały proces osuszania. Dla murów szczególnie istotna jest rola tynku. Ekspert Baumit podpowiada, jak przygotować ściany do tynkowania i jaką zaprawę wybrać, aby uchronić ściany przed dalszym zawilgoceniem.

Zawilgocenie ścian jest poważnym problemem. Wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, które uwalniają szkodliwe zarodniki, mogą także nasilać dolegliwości związane z układem oddechowym. Ponadto, zawilgocone ściany emitują nieprzyjemny, stęchły zapach. Długotrwała wilgoć może osłabić strukturę budynku – skutkować uszkodzeniem ścian, sufitów czy podłóg, a nawet instalacji elektrycznej – poza tym na mokrym podłożu nie utrzyma się żadna warstwa wykończeniowa. Dlatego ważne jest, by po zalaniu podjąć wszelkie niezbędne kroki w celu oczyszczenia, zdezynfekowania i osuszenia ścian.

Przygotowanie ścian pod tynk

Zanim położymy nowe tynki na ściany, ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Mury po zalaniu muszą być suche, inaczej nawet najlepiej położony tynk odpadnie. By wspomóc proces schnięcia murów, należy jak najszybciej:

  • Remont domu po powodzi tynk skuć ściany odsłonięte (fot. BAUMIT)skuć zalane wodą powodziową tynki do wysokości przynajmniej 50 cm powyżej śladu wody (w przypadku niskich pomieszczeń, zalanych do ¾ wysokości, zaleca się usunięcie tynku na całej powierzchni ścian),
  • umyć ściany czystą wodą z dodatkiem detergentu, gdyż woda powodziowa niesie zwykle ze sobą wiele zanieczyszczeń,
  • zdezynfekować mury przy pomocy odpowiedniego środka grzybobójczego,
  • wstawić do zamkniętych pomieszczeń osuszacze kondensacyjne, które wyciągną wilgoć z murów, a w razie potrzeby wspomagać się nagrzewnicami.

Warto wiedzieć, że choć z zewnątrz mury wysychają dość szybko, to wewnętrzne partie jeszcze przez wiele miesięcy, a nawet lat wykazywać zwiększoną wilgotność, dlatego wskazane jest wykonywanie jej pomiarów za pomocą dostępnych mierników. Jak mówi Maciej Iwaniec, product manager ds. fasad i renowacji w Baumit Polska:Pamiętajmy, że niektóre uszkodzenia, zwłaszcza te wynikające z zawilgocenia ścian, mogą ujawnić się dopiero po pewnym czasie – regularne monitorowanie poziomu wilgoci jest niezwykle istotnym elementem zaplanowanych prac remontowych”.

Jaki tynk na zalane ściany?

Podczas remontu ścian zalanych na skutek powodzi unikajmy stosowania tynków gipsowych wykazujących dużą wrażliwość na działanie wilgoci. Również tradycyjny tynk cementowo-wapienny nie zawsze się sprawdzi, bo utrudni proces dalszego wysychania murów – chyba że mamy pewność, że ściany są zupełnie suche (np. gdy dom nie był zalany, tylko lekko podtopiony i łatwo było go wysuszyć). Jaki zatem tynk zastosować na ściany, które ucierpiały podczas powodzi?

Na murach zalanych wodą powodziową najlepiej sprawdzają się tynki lekkie, porowate, takie jak jednowarstwowy, renowacyjny tynk trasowy” – podpowiada Maciej Iwaniec.To specjalistyczna zaprawa tynkowa stworzona z myślą o lekko i średnio zawilgoconych murach w obiektach zabytkowych oraz tych, które namokły wskutek powodzi. Tynk trasowy jest paroprzepuszczalny, nie zamyka wilgoci w ścianach, tylko pozwala na dalsze odsychanie. Dodatkowo proces ten przyśpiesza wysoka porowatość zaprawy. Ona też powoduje, że migrujące sole magazynowane są w wewnętrznej strukturze tynku i nie uwidaczniają się na powierzchni w postaci wykwitów czy odcinających się brzegów plam. Tyn trasowy nie tylko wspiera więc proces osuszania, ale też optycznie poprawia wygląd ścian. Jego dużą zaletą jest również to, że dzięki dodatkom hydrofobowym jest odporny na wnikanie wody. Jest więc w stanie opóźnić proces zawilgocenia muru w razie ponownego zalania” – wyjaśnia ekspert.

Tynk trasowy renowacyjny ściany dom po powodzi (fot. BAUMIT)

Trasowy tynk renowacyjny nakłada się jedną warstwą, ale jeśli na murach są widoczne wyraźne wykwity soli, można go nakładać dwuwarstwowo. Po dokładnym zatarciu powierzchnię ściany maluje się lub pokrywa szpachlami. Ważne, żeby nie zawierały gipsu. „Stosowane na zalane ściany materiały, tnie tylko tynk, ale i farba, muszą zapewniać swobodną dyfuzję pary wodnej, umożliwiając dalsze odprowadzenie nadmiaru wilgoci z murów” – dodaje Maciej Iwaniec.

Wybór odpowiednich materiałów budowlanych to tylko część problemów związanych z remontem domu po powodzi, ale może znacząco ułatwić przywrócenie jego funkcjonalności. Tynk renowacyjny to idealne rozwiązanie po zalaniu, gdy ściany potrzebują nie tylko estetycznego odświeżenia, ale także ochrony przed wilgocią i solami. Takie tynki pozwalają na dalsze schnięcie murów, chronią ściany przed pleśnią oraz zapewniają trwałość nawet w trudnych warunkach, wspomagając proces przywracania domu do stanu używalności.


Źródło: materiały prasowe Baumit Polska.

Data publikacji: 15 października 2024

Zobacz także

Akcesoria malarskie, wałki, pędzle, czym czyścić i jak przechowywać.WYKOŃCZENIE ŚCIAN I PODŁÓG

Jak czyścić i przechowywać narzędzia malarskie?

Zamiast wyrzucać wałki i pędzle po jednym użyciu, możemy je wyczyścić i przechować do następnego malowania. Podpowiadamy, jak sprawić, żeby narzędzia były gotowe do działania, niezależnie od tego, czy kolejne prace malarskie planujemy za kilka dni, czy też za rok.
Salon z aneksem (fot. BAUMIT)WYKOŃCZENIE ŚCIAN I PODŁÓG

Zdrowy dom zaczyna się od ścian

Zadbaj o jakość powietrza w swoim domu dzięki odpowiednim materiałom budowlanym – odkryj, jak ściany mogą wpływać na zdrowie i komfort całej rodziny.
Wypełnianie ubytków w płytach gipsowo-kartonowych (fot. RIGIPS)NAJNOWSZE PUBLIKACJE

Obróbka i naprawa płyt gipsowo-kartonowych

Jak poprawnie wypełnić rysy i ubytki w płytach gipsowo-kartonowych? Wystarczą odpowiednie produkty, precyzja i cierpliwość.