Płyta fundamentowa wymaga zbrojenia konstrukcyjnego. W większości projektów jest to zbrojenie ze stalowych prętów, których układ zależy od schematu statycznego (wpływają na niego parametry takie jak wymiary płyty, rodzaj betonu, odkształcalność gruntu i rozkład obciążeń od góry). Ilość stali w płycie określa się przez nasycenie zbrojenia w przeliczeniu na m3 betonu. Im płyta mniejsza, tym gęściejsze zbrojenie – i nasycenie większe. Standardowo jest to 80-120 kg/m3, czyli dla płyty o powierzchni 100 m2 i grubości 20 cm potrzebujemy 20 m3 stali.
Dodając włókno bazaltowe jako zbrojenie rozproszone (ok. 4 kg/m3, ale oblicza się to indywidualnie), możemy znacznie zredukować nasycenie stalą, co przynosi realne oszczędności na materiale, transporcie i robociźnie. Włókna nie przejmują obciążeń konstrukcyjnych, ale współpracują z betonem, zwiększając jego ogólną wytrzymałość. Stal jest wówczas potrzebna tylko w tych miejscach, w których występują większe naprężenia:
UWAGA! O tym, gdzie można bezpiecznie zrezygnować ze stali, a gdzie będzie potrzebna i jak dozować włókna bazaltowe, decyduje konstruktor na podstawie projektu zamiennego!
Stosując włókno bazaltowe, możemy istotnie „odchudzić” płytę fundamentową ze zbrojenia stalowego, a tym samym znacznie zmniejszyć koszt jej wykonania i przyśpieszyć czas trwania prac. Największe oszczędności udaje się pozyskać na lekkich konstrukcjach budynków, im obciążenia są większe, tym efekt mniej spektakularny (ale nadal odczuwalny na plus).
Przykładowo dla lekkich domków szkieletowych, zamiast pierwotnego 80-90 kg/m3, po optymalizacji możemy uzyskać nasycenie stalą rzędu 15-18 kg/m3, czyli zredukowane średnio o 80%. W przypadku domów murowanych z betonu komórkowego lub ceramiki „odchudzimy” płytę o 50-70%, a przy domach z najcięższych elementów (silikaty), ze stropodachem i w IV lub V strefie śniegowej – o 25-30%.
Redukcja stali to nie jedyna zaleta dodania włókien bazaltowych do betonu. Włókna zmniejszają też naprężenia skurczowe, ograniczając ryzyko pękania płyty we wczesnej fazie dojrzewania (choć nie zwalnia to z obowiązku pielęgnacji płyty przez polewanie wodą).
Do przygotowania projektu płyty fundamentowej potrzebne są dane dotyczące gruntu, czyli badania geotechniczne, informacje pozwalające określić poziomy terenu na działce (np. plan zagospodarowania) oraz rzuty i przekroje budynku wraz z projektem instalacji.
Interesuje cię optymalizacja kosztów płyty fundamentowej?
Skorzystaj z formularza i poproś o ofertę:
>>> basalttech.pl/bezplatna-konsultacja/
Artykuł opracowany w ramach kampanii Akademia Świadomego Budowania
we współpracy z firmą Basalttech,
ekspertem w dziedzinie zastosowania bazaltu w budownictwie i przemyśle.
Data publikacji: 12 listopada 2024
Pręty i włókna bazaltowe to nowoczesne, ekologiczne zbrojenie używane w płytach fundamentowych i posadzkach betonowych. Lekkie i wytrzymałe, odporne na korozję produkty bazaltowe mogą uzupełnić klasyczne zbrojenie stalowe, poprawiając parametry betonowego elementu, ale mogą też zredukować potrzebną ilość stali czy wręcz ją zastąpić. To umożliwia zmniejszenie kosztów materiału i robocizny, a także przyśpieszenie prac.
Co warto wiedzieć o zbrojeniu bazaltowym i samym bazalcie, jako materiale szeroko stosowanym w branży bduowlanej? Jakie parametry mają produkty bazaltowe? Jakie cechy wyróżniają je w konkretnych zastosowaniach?
Bazalt jest fascynujący i w cyklu "Zbrojenie bazaltowe" postaramy się przybliżyć Wam jego potencjał.