Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Termomodernizacja – trend, czy konieczność?

Bez wątpienia oszczędność energii, wymuszona z jednej strony troską o ekologię, a z drugiej rosnącymi cenami paliw, jest jednym z najważniejszych kierunków dzisiejszego budownictwa.

O ile w domach nowo budowanych, dzięki dostępności coraz lepszych rozwiązań materiałowych i instalacyjnych, dość łatwo jest osiągnąć satysfakcjonujący standard energetyczny – o tyle w istniejących budynkach mamy z tym często problem. Z pomocą przychodzi kompleksowa termomodernizacja.

  • Jaki jest optymalny zakres termomodernizacji?

Aby mówić o realnych oszczędnościach na ogrzewaniu i o poprawie komfortu mieszkańców, nie można ograniczyć się do jednostkowych poprawek, jak docieplenie balkonu czy uszczelnienie okien. Termomodernizacja to złożony proces, obejmujący wiele czynników budowlanych i uwzględniający wzajemne ich powiązania – uszczelnienie ościeży może spowodować kłopoty z wentylacją, a wymieniony kocioł nie dogrzeje budynku, jeśli nie docieplimy ścian i dachu. Całość powinna być starannie przemyślana i zaprojektowana. Duże znaczenie dla zakresu prac ma oczywiście stan budynku i budżet, jaki planujemy przeznaczyć na remont. W jednych domach wystarczy wymiana okien, inne będą wymagały gruntownego remontu. Ze względu na konieczność intensywnych działań remontowych, termomodernizacja często staje się dobrą okazją do kompletnej przebudowy starej i niewygodnej konstrukcji.

  • Które kwestie są kluczowe dla uzyskania jak najlepszego efektu końcowego?

Przede wszystkim należy wymienić okna i drzwi. To przez nie ucieka z domu najwięcej cennej energii, co spowodowane jest z jednej strony nieszczelną konstrukcją, a z drugiej nieprawidłowym montażem. Nowa stolarka praktycznie od razu poprawia odczuwalny komfort cieplny. Z pewnością nie unikniemy docieplenia dachu i ścian - dodatkową korzyścią tego zabiegu jest nowy wygląd budynku. W domu sprzed kilkudziesięciu lat na pewno powinniśmy rozważyć wymianę instalacji albo choćby ich przeróbkę. Stare piece i kotły o niskiej sprawności to szkodliwi dla środowiska pożeracze energii. Warto też zadbać o docieplenie fundamentów lub ścian piwnic, często spotykanych w starszych domach. Ich odkopanie pozwoli przy okazji sprawdzić stan izolacji przeciwwilgociowej.

  • A dlaczego tak istotna jest wymiana stolarki otworowej?

Stare okna, nawet te sprzed kilkunastu lat,  to olbrzymie mostki termiczne. Szacuje się, że tracimy przez nie nawet 30% generowanego w domu ciepła. Wydostaje się ono przez nieszczelności w samej konstrukcji okien - w profilach i w miejscu osadzenia szyby - nie napotyka też zbytniego oporu na pakietach szybowych, z których najprawdopodobniej już dawno ulotnił się gaz. Najwięcej strat notuje się w strefie wokółokiennej. Dawniej nie przywiązywano wagi do poprawnego szczelnego montażu, w najlepszym wypadku dbano o stabilność mocowania, a przestrzeń między ramą i murem co najwyżej wypełniano pianką poliuretanową, która po latach nie pełni już spodziewanej funkcji termoizolacyjnej.

Poza bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła, nowe pakiety szybowe  mają korzystny współczynnik pozyskiwania energii słonecznej, która pozwala znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie w jesienne, a nawet zimowe dni (fot. KRISPOL)

Nowa stolarka nie pozwala na niekontrolowane wpuszczanie zimnych podmuchów do środka ani wywiewanie ciepłego powietrza na zewnątrz. Poza tym, że okna wreszcie mogą być poprawnie, szczelnie zamontowane, mają kilkakrotnie niższy współczynnik przenikania ciepła – Uw najcieplejszych okien bywa nawet mniejsze niż 0,8 W/(m2.K). To ogromna różnica w stosunku do starych okien, odczuwalna zarówno w codziennym komforcie mieszkańców, jak i w rachunkach za ogrzewanie. Skąd takie parametry? Profile są ciepłe, szerokie i wyposażone w dodatkowe uszczelki, chroniące przed przewiewaniem. Nowoczesne dwukomorowe pakiety szybowe mają bardzo niską przewodność cieplną (na poziomie Ug = 0,5 W/(m2.K)), a do tego są głęboko i szczelnie osadzone w skrzydle. Znacznie trwalszy jest też gaz szlachetny wypełniający ich komory.

  • Czy warto montować rolety?

Na pewno warto to rozważyć. Rolety są ważnym czynnikiem poprawiającym efektywność energetyczną. Stanowią dodatkową ochronę przed stratami ciepła, bo zasunięte na noc tworzą w ościeżu bufor termiczny. Ich pancerz przydaje się również w upalne dni, przyjemnie zacieniając wnętrze i nie dopuszczając do jego przegrzewania.  Termomodernizacja to dobra okazja do zamontowania rolet, zwłaszcza podtynkowych. Można wtedy całkowicie lub przynajmniej częściowo ukryć rolokasety w grubości dokładanego ocieplenia.

  • Po co wymieniać bramę garażową?

Garaż, dawniej traktowany po macoszemu, obecnie pełni w domu ważną funkcję użytkową. Korzystamy z niego nie tylko jako z miejsca postojowego, ale często również wyposażamy w półki do przechowywania sezonowego sprzętu sportowego czy ogrodowego albo przeznaczamy na warsztat. Podczas termomodernizacji bardzo często łączymy go z domem wewnętrznymi drzwiami. Sam płaszcz bramy stanowi też mocno zaakcentowany element wyremontowanej elewacji.

  • Jaka powinna być kolejność prac?

Najlepiej zacząć od instalacji i ewentualnych prac remontowo-budowlanych związanych z konstrukcją budynku. W drugim etapie należy zamontować okna, drzwi i bramę garażową. Aby trwale uchronić ościeża przed powstaniem nieszczelności, należy zastosować specjalne taśmy rozprężne albo trójwarstwowy system montażu, czyli pianka poliuretanowa jako izolacja termiczna oraz osłona z taśmy paroprzepuszczalnej na zewnątrz i paroszczelnej od środka. Dopiero po osadzeniu i uszczelnieniu elementów stolarki możemy przystąpić do ocieplania i wykończenia elewacji – inaczej nie zdołamy prawidłowo wykończyć ościeży, gdzie termoizolacja powinna częściowo zachodzić na ramy, osłaniając ich styki z murem (lub ściśle dolegać do ram w przypadku ciepłego montażu w warstwie termoizolacji). Nad oknami musimy pamiętać o zostawieniu miejsca na rolokasety, a same rolety osadzamy na końcu.

Prace ociepleniowe i elewacyjne powinno się wykonywać wyłącznie przy użyciu kompletnych, certyfikowanych systemów ociepleń (fot. KRISPOL)

  • Na co zwrócić szczególną uwagę?

Kluczową kwestią jest staranność ekipy wykonawczej. Zatrudniajmy wiarygodnych, najlepiej polecanych przez producentów wykonawców i nie bójmy się weryfikować ich kwalifikacji. Zadbajmy też o jakość produktów, wybierajmy stolarkę pochodzącą od sprawdzonego producenta, nie oszczędzajmy na materiałach uszczelniających. I upewnijmy się, że całość jest zamontowana poprawnie, czyli stabilnie i szczelnie.


Tekst: Karolina Matysiak-Rakoczy
Artykuł jest własnością firmy KRISPOL.
 

Data publikacji: 15 czerwca 2018

Zobacz także

Przewodność, przenikalność, opór - wszystkie parametry są ze sobą powiązane (fot. EkoPur)SZCZYPTA TEORII

Cechy cieplne materiałów budowlanych

Lambda, opór cieplny, współczynnik przewodzenia ciepła, strumień, wartość deklarowana i obliczeniowa... Jakie parametry kryją się pod tymi określeniami - i jak to się ma do tego wszechobecnego współczynnika przenikania ciepła U?

fot. Oskar KujawaROZMOWY

Zadbaj o jakość ocieplenia

Termoizolacja jest jednym z najważniejszych elementów domu niskoenergetycznego. W ramach cyklu "Budynki pasywne TV", o jej szeroko pojętej jakości rozmawiamy z Krzysztofem Krzemieniem.
Ciepło ucieka przez ściany, okna i wentylację (fot. SOLBET)INNE

Którędy uciekają pieniądze?

Za energię grzewczą płacimy, i to niemało. Sprawdź, w które elementy domu warto zainwestować, żeby poniesione koszty szybko zwróciły się w oszczędnościach na ogrzewaniu.