Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Obróbka ościeży

Przez strefy wokółokienne ucieka więcej ciepła niż przez pozostałą część ściany. Silniej też koncentrują się tu naprężenia. Aby ościeża nie przemarzały, a elewacja nie pękała, trzeba otwory starannie obrobić.

Przemarzanie to groźne zjawisko, skutkujące nie tylko wychładzaniem wnętrza ościeży, ale w dalszym etapie również rozwojem szkodliwych dla zdrowia pleśni. Oczywiste jest, że trzeba je jak najbardziej ograniczyć, a czynimy to właściwie rozwiązaną izolacją termiczną. Poza przemarzaniem, ościeżom grozi jeszcze pękanie. Strefę wokółotworową trzeba więc nie tylko ocieplić, ale też zabezpieczyć mechanicznie. 

Ochrona przed przemarzaniem

Aby zminimalizować straty ciepła wzdłuż styku ramy z murem, zaleca się między innymi stosowanie stolarki o poszerzonych ościeżnicach, montaż okien na systemach podporowych wysuniętych w grubość ocieplenia, albo używanie do izolacji termicznej ościeży materiałów o obniżonej przewodności cieplnej, jak polistyreny o λ ≤ 0,031 W/(m.K) czy coraz popularniejsze maty aerożelowe o  λ < 0,022 W/(m.K). Trzeba przy tym pamiętać, że żadne parametry nie zastąpią starannego wykonawstwa, dlatego niezwykle istotna jest dbałość o staranne docinanie płyt ociepleniowych i szczelne ich zestawianie. Ważne jest też stosowanie na krawędziach, wzdłuż styku z ramą, systemowych profili ochronno-uszczelniających lub samorozprężnych taśm poliuretanowych.

Ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi 

Materiał termoizolacyjny, nawet twardy i odporny na obciążenia, łatwo jest punktowo zniszczyć - odłupać, wbić ostry przedmiot, wgnieść, powierzchniowo zedrzeć. Dlatego na ociepleniu zawsze wykonuje się warstwę zbrojoną, czyli zaprawę  lub masę klejacą, w której zatopiona jest siatka zbrojąca z włókna szklanego. Chroni ona elewację przed przypadkowym uszkodzeniem, a sam materiał termoizolacyjny przed szkodliwym oddziaływaniem czynników atmosferycznych. W obrębie otworów takie zabezpieczenie jest niestety niewystarczające. Dlatego zanim wykona się właściwą warstwę zbrojoną na całej elewacji, najpierw wzdłuż wszystkich narożników i krawędzi termoizolacji należy zamocować profile ochronne. Najczęściej są to kątowniki metalowe albo z PCW, zazwyczaj zintegrowane z pasami siatki zbrojącej, czasami można spotkać gotowe profile ze wzmocnionej siatki zbrojącej. Każdy producent ma określone rozwiązania w swoim systemie ociepleń. Profile wkleja się w pasmo zaprawy lub masy klejącej (tej samej, której użyje się później na właściwą warstwę zbrojoną) nałożonej bezpośrednio na materiał termoizolacyjny. Ważne, aby całkowicie zatopić w masie zarówno profil, jak i połączoną z nim siatkę. Najłatwiej zrobić to pacą ze stali nierdzewnej, szpachlując całość na gładko. 


Profile wzmacniające zatapia się w zaprawie lub masie klejącej (fot. SSO)

UWAGA! Jeśli płyty termoizolacyjne są mocowane wyłącznie na klej (to możliwe w przypadku styropianu - zobacz więcej) do wszelkich czynności związanych ze zbrojeniem i szpachlowaniem można przystąpić dopiero po upływie 72 godzin. Termoizolacja z dodatkowym mocowaniem mechanicznym może być wykańczana po 24 godzinach. Zawsze należy przestrzegać w tej kwestii zaleceń producenta systemu!

Ochrona przed pękaniem przy narożach

Ze względu na występujące przy narożach otworów zwiększone naprężenia, strefy te należy wzmocnić dodatkowymi arkuszami siatki zbrojącej. Robi się to po zabezpieczeniu krawędzi i narożników, ale jeszcze przed wykonaniem właściwej warstwy zbrojonej na całej fasadzie. Arkusze siatki zbrojącej (z włókna szklanego) powinny mieć wymiary minimum 20 x 35 cm. Nakleja się je pod kątem 450, powyżej i poniżej krawędzi otworu, tak, aby częściowo zachodziły na jego światło - wystający fragment rozcina się i odgina na ościeża. 


Siatkę zatapia się w warstwie zaprawy lub masy klejącej, zacierając na gładko stalową pacą (fot. SSO) 

Po zabezpieczeniu wszystkich krawędzi i naroży otworów można przystąpić do wykonywania właściwej warstwy zbrojonej na całej elewacji.


Opracowanie na podstawie "Warunków technicznych wykonawstwa, oceny i odbioru robót elewacyjnych z zastosowaniem ETICS" wydanych przez Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń.

Data publikacji: 5 czerwca 2018

Zobacz także

Kołkowanie zwiększa bezpieczeństwo i trwałość systemu (fot. P.T.S. CERPLAST)ŚCIANY

Kołkowanie styropianu

Sprawdź, kiedy i gdzie należy użyć łączników mechanicznych, jakie kołki lub dyble będą Ci potrzebne i jak poprawnie zamocować nimi termoizolację do ściany.
PYTANIA I DYLEMATY

Czy szlifować styropian?

Ocieplamy dom styropianem. Wykonawca twierdzi, że nie ma potrzeby szlifowania izolacji przed tynkowaniem, czy ma rację?
Ocieplenie ścian - podłoże pod płyty styropianowe musi być czyste i równe (fot. TR)ŚCIANY

Przygotuj ściany pod ocieplenie

Przed przystąpieniem do prac ociepleniowych warto poświęcić chwilę na uważne sprawdzenie geometrii i wilgotności ścian oraz ewentualne przygotowanie ich powierzchni. To my, inwestorzy, będziemy później borykać się z ewentualnymi skutkami niedopilnowania tego ważnego etapu.