Nie wiesz? Pytaj! Wiesz? Pomóż!

Wełna czy pianka?

Co wybrać na ocieplenie poddasza? Kiedy lepiej sprawdzi się wełna, a kiedy pianka? Jakie są zalety, wady i konsekwencje dokonanego wyboru?

Cechy obu materiałów: płyt i mat z wełny mineralnej szklanej i skalnej oraz natryskowej pianki poliuretanowej PUR, porównywaliśmy szczegółowo w artykule "Pianka vs wełna" (zobacz artykuł). Tutaj zestawiamy wełnę i piankę w sposób tabelaryczny.

UWAGA: plusy i minusy nie zawsze są równorzędne z "TAK" i "NIE"!

Plusy oznaczają, że pod danym względem izolacja jest (lub może być) lepsza, korzystniejsza, wygodniejsza - a minusy, że z jakiegoś powodu traci względem konkurenta. W uzasadnionych przypadkach zamieściliśmy krótkie komentarze.


Przeczytaj więcej o porównaniu parametrów i cech użytkowych wełny i pianki w artykule "Pianka vs wełna".

 

 

 

Data publikacji: 20 lipca 2018

Zobacz także

Pianka natryskowa to rozwiązanie wygodne i bezmostkowe (fot. PUR DOM)DACH

Poddasze z pianką

Zastanawiasz się, czym ocieplić połacie dachowe? A może pianka natryskowa? Szybko, skutecznie i czysto.
Bezmostkowe ocieplenie i usztywniony dach (fot. UNIDEX)DACH

Izolacja nakrokwiowa - dobry przełom

Ocieplenie umieszczane po zewnętrznej stronie przegrody uważa się za najbardziej efektywne. W przypadku dachu długo trzeba było czekać na materiały, które poradzą sobie z ekstremalnie trudnymi warunkami. Od kilku lat ten rynek coraz prężniej się rozwija.

Kuna nie szuka wełny, tylko wygodnego wstępu pod ciepły dach - materiał nie ma dla niej znaczenia (fot. Fotolia.com)POROZMAWIAJMY O WEŁNIE

Czy (nawet) kuny lubią wełnę?

Oczywiście! Wełnę mineralną lubią wszyscy. Ale to nie w poszukiwaniu wełny kuny plądrują nasze dachy i nie w rodzaju termoizolacji powinniśmy się dopatrywać celu ich nieproszonych wizyt.