Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Beton komórkowy

  • BUDOWLANE DETALE Murując ściany na cienkie spoiny, nie wolno dopuścić do zbyt szybkiej utraty wilgotności ze świeżej zaprawy (fot. H+H)

    Spoiny cienkowarstwowe – odpowiednie warunki

    Murowanie ścian na zaprawę klejową jest wygodne, czyste i dokładne. Do czasu związania cienka warstwa zaprawy jest jednak narażona na zbyt szybkie wysychanie. Lato za pasem - zobacz, w jakich warunkach (nie) murować.
  • BUDOWLANE DETALE Jakich narzędzi można lub przeciwnie - nie należy używać do cięcia bloczków z betonu komórkowego? (fot. H+H)

    Czym ciąć bloczki z betonu komórkowego?

    Pojedyncze bloczki poddadzą się nawet powszechnie używanym uniwersalnym piłom warsztatowym, ale do celów budowlanych powinno się używać narzędzi profesjonalnych, które przyśpieszą prace i zapewnią właściwą precyzję cięcia.
  • INNE Stosowanie gotowych rozwiązań murowych H+H ułatwia wygodne i bezbłędne wykonanie pionów instalacyjnych (fot. H+H)

    Piony instalacyjne – rozwiązania H+H

    Gotowe rozwiązania H+H pozwalają w łatwy i szybki sposób wymurować ściany z ukrytymi przewodami pod instalacje kanalizacyjne, wodociągowe i wentylacyjne.
  • ŚCIANY W produkcji wyrobów grupy H+H wykorzystywane są jedynie produkty pochodzenia naturalnego, powszechnie występujące w naszym otoczeniu (fot. H+H)

    Dom w zgodzie z naturą

    Silikaty i beton komórkowy - w obu do produkcji wykorzystywane są te same, powszechnie występujące surowce pochodzenia naturalnego. Skąd zatem tak odmienne właściwości finalnych wyrobów? I co wybrać do budowy domu?
  • BUDOWLANE DETALE Długie nadproża żelbetowe warto wykonać w szalunku traconym z kształtek U (fot. z arch.red.)

    Nadproże w kształtkach U

    Tam, gdzie rozpiętość otworu nie pozwala zastosować prefabrykatu, do wykonania żelbetowego nadproża warto wykorzystać szalunek tracony w postaci kształtek U. Zobacz, jak je poprawnie układać.
  • ZASADY MUROWANIA Ewentualne błędy popełnione na etapie pierwszej warstwy muru skutkują problemami w trakcie dalszych prac, a nawet wykończenia i eksploatacji budynku, dlatego ważne, żeby poprawnie zacząć budowę (fot. H+H Polska)

    Pierwsza warstwa muru

    Początek budowy to moment, w którym marzenia o domu zaczynają się materializować. W tym czasie szczególnie ważna jest precyzja i właściwe wykonawstwo, bo błędy w pierwszej warstwie muru powodują problemy na późniejszych etapach. Jak poprawnie rozpocząć prace murarskie?
  • BUDOWLANE DETALE Budowa domu, w którym wymiary ścian i ukłąd otworów pozostają w zgodzie z modułem elementów murowych, przebiega łatwiej i szybciej (fot. H+H)

    Projekt w zgodzie z modułem

    Materiały ścienne różnią się wieloma parametrami. Jednym z nich jest ich rozmiar. Planując budowę domu w określonej technologii, podczas dokonywania adaptacji możemy od razu uwzględnić moduł w projekcie.
  • ŚCIANY Postępowanie według wytycznych producent i wykorzystywanie w miarę możliwości gotowych rozwiązań to patent na sprawną i czystą budowę (fot. H+H)

    H+H patenty na ściany

    W większości ścian w domu mamy otwory okienne lub drzwiowe. Ich wykonanie wiąże się z koniecznością docinania elementów, przygotowania nadproży, a w strefie podokiennej - ułożenia zbrojenia chroniącego przed pękaniem. Jak sobie z tym radzić, żeby budowa ścian przebiegała szybko i wygodnie?
  • BUDOWLANE DETALE W ścianach jednowarstwowych strefę wieńca trzeba ocieplić i obudować płytkami z betonu komórkowego (fot. SOLBET)

    Ściany jednowarstwowe z betonu komórkowego - obudowa wieńca

    W ścianach jednowarstwowych strefę wieńca trzeba ocieplić i obudować, żeby móc estetycznie wykończyć elewację. Najprościej jest wymurować osłonę z systemowych płytek z betonu komórkowego.
  • BUDOWLANE DETALE Aby w miejscach oparcia belek stropowych nie doszło do zarysowania muru, trzeba zadbać o właściwe rozłożenie obciążeń (fot. SOLBET)

    Oparcie belek stropowych na ścianach z betonu komórkowego

    Najczęściej pod belki stropu gęstożebrowego stosuje się kształtki wieńcowe lub poduszki ze zbrojonego betonu. Można też oprzeć strop bezpośrednio na murze, wzmacniając strefę przypodporową górnym zbrojeniem obwodowym.
  • RÓŻNE TRENDY Eksperci H+H zapewniają, że ich rozwiązania sprzyjają utrzymaniu we wnętrzach odpowiedniego mikroklimatu i że są w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia i komfortu (fot. H+H)

    Nie daj się SBS

    Syndrom chorego budynku (SBS) to występowanie uwarunkowań mogących powodować złe samopoczucie i pogarszający się stan naszego zdrowia. O co możemy zadbać jeszcze na etapie budowy? Radzą eksperci H+H.
  • BUDOWLANE DETALE Panele Tempo muruje się w systemie pióro-wpust, bez wypełniania spoin pionowych (fot. H+H)

    Zabudowa z paneli Tempo

    Wykonane z betonu komórkowego panele o powiększonych wymiarach to wygodny sposób na szybką, niekłopotliwą i funkcjonalną zabudowę wnętrz. O czym pamiętać podczas planowania i przebiegu prac?
  • BUDOWLANE DETALE Aby zapewnić szczelne zazębienie betonu z murem, zaleca się formować strzępia głębokości od 5 do 10 cm (fot. SOLBET)

    Strzępia rdzenia wzmacniającego

    Ulokowane w ścianach żelbetowe słupy wzmacniające, nazywane trzpieniami lub rdzeniami, często łączy się z murem na strzępia. Należy uważać, żeby „kieszenie” nie były ani za płytkie, ani za głębokie.
  • BUDOWLANE DETALE Ściany z betonu komórkowego murowane na zaprawę klejową wymagają ścisłego przestrzegania wytycznych i dbałości o czystość podczas prac (fot. H+H)

    Technika cienkich spoin

    Ściany z betonu komórkowego i silikatów muruje się na zaprawę do spoin cienkowarstwowych. Nie jest to trudne, ale wymaga przestrzegania kilku istotnych zaleceń oraz wykonawczej staranności.
  • BUDOWLANE DETALE Gotowe nadproża wymagają zachowania wskazanej przez producenta minimalnej długości oparcia na ścianie (fot. SOLBET)

    Oparcie nadproża prefabrykowanego

    Osadzając nad otworem okiennym lub drzwiowym gotowe zbrojone nadproże z betonu komórkowego, musimy pamiętać o zachowaniu po obu stronach minimalnej długości podparcia oraz o wypełnieniu spoin pionowych na krawędziach belek.
  • BUDOWLANE DETALE Ściany nośne wewnętrzne powinno się murować równocześnie z zewnętrznymi, od razu z przemurowaniem (fot. SOLBET)

    Przemurowanie ścian nośnych

    W jaki sposób łączyć murowane z betonu komórkowego ściany zewnętrzne i nośne wewnętrzne, żeby ich przemurowanie było stabilne, równe i nie wpływało negatywnie na termikę?
  • BUDOWLANE DETALE Metalowe kotwy umieszcza się w osi planowanych ścian działowych (fot. H+H)

    Kotwienie ścian działowych

    Murowane ściany działowe łączy się ze ścianami nośnymi za pomocą stalowych łączników. Jak dobrać ich rodzaj i rozmieszczenie?
  • BUDOWLANE DETALE Warstwa wyrównawcza ma za zadanie zapewnić wysokość murów zgodną z projektem (fot. SOLBET)

    Warstwa wyrównawcza

    Jak w ścianach z betonu komórkowego poprawnie wykonać warstwę wyrównawczą pod stropem lub pod oknem?
  • ŚCIANY Właściwy transport i rozładunek gwarantuje otrzymanie zakupionego materiału o deklarowanej jakości (fot. H+H)

    Bloczki ścienne przed budową

    Jak uniknąć uszkodzenia materiałów murowych podczas transportu i składowania?
  • BUDOWLANE DETALE Prefabrykowana belka w nadprożu zespolonym współpracuje z nadmurówką - o nośności przesklepienia decyduje zarówno szerokość belki, jak i wysokość nadmurowania (fot. H+H)

    Nadproże zespolone z betonu komórkowego

    Elementem wchodzącym w skład nadproża zespolonego jest prefabrykowana płaska belka nadprożowa – zbrojona. Musi być poprawnie osadzona w murze oraz dodatkowo nadmurowana stosownie do wymaganej nośności przesklepienia. Na co zwrócić uwagę?