Wykonane z betonu komórkowego elementy nadprożowe pozwalają w szybki i czysty sposób wykonać przekrycie otworu. Nie wymagają szalowania i betonowania ani przerwy w pracach murarskich, a do ich montażu używa się tej samej zaprawy klejowej, którą łączy się bloczki ścienne. Jednym z wariantów takiego wygodnego rozwiązania jest nadproże zespolone i jego podstawowy element - belka nadprożowa – zbrojona. Ma wysokość równą połowie wysokości bloczków (stąd określa się ją często nazwą „płaska”), a do uzyskania pełnej nośności wymaga nadmurowania bloczkami z betonu komórkowego.
Belka nadprożowa – zbrojona ma wysokość 12,5 cm, długość od 125 do 300 cm i szerokość 11,5 lub 17,5 cm – szersze belki mają większą nośność (fot. H+H)
Belki nadprożowe osadza się nad otworem symetrycznie, opierając ich krawędzie na murze - na bloczkach pełnych albo podciętych w formie półek (rozwiązanie zależy od docelowej wysokości otworu). Nad belkami wykonuje się nadmurowanie z odpowiednio dociętych bloczków. Należy dążyć do tego, żeby dorównać nadmurówką poziomowi pełnej warstwy muru, wyrównując tym samym powierzchnię pod dalsze wznoszenie ściany.
Płaskie nadproże zbrojone współpracuje z nadmurowaniem, a ich łączna nośność jest tym większa, im belka szersza i im nadmurówka wyższa - szczegóły potrzebne do obliczeń znajdują się w dokumentacji produktów (fot. H+H)
Podczas wykonywania nadproża trzeba pamiętać o spełnieniu kilku ważnych warunków:
Warto pamiętać, że w ścianach działowych, które mają niewielką grubość, stosuje się pojedyncze elementy nadprożowe, w ścianach nośnych natomiast zestawia się po dwie lub trzy belki, odpowiednio do grubości muru. Łączone prefabrykaty należy wówczas trwale ze sobą połączyć, spajając ich boczne powierzchnie zaprawą.
Konsultacje: H+H.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.
Data publikacji: 27 kwietnia 2020
Powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” w budowlance nabiera znaczenia szczególnego. Niedociągnięcia na etapie przygotowywania konstrukcji, instalacji, izolacji i obróbek mogą być przyczyną bardzo poważnych problemów, a naprawa - jeśli w ogóle jest możliwa - zazwyczaj sporo kosztuje. Skutki drobnych błędów wykonawczych potrafią ciągnąć się latami, uprzykrzając życie inwestorom. Dobrze, jeśli kierownik budowy w porę je wyłapie. On wie, na co zwracać uwagę (dlatego tak ważna jest jego obecność na budowie). Ale samemu też warto interesować się budowlanymi detalami, wiedzieć, jak co poprawnie wykonać. Często w wyniku rutyny zapominają o tym nawet fachowcy! Mamy nadzieję, że prezentowane na tej stronie rozwiązania przydadzą się, choćby ku pamięci, nie tylko inwestorom i wykonawcom, ale też początkującym inżynierom.
Patronat Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Warszawski