Prefabrykowane nadproża z betonu komórkowego to wygodny sposób na przekrycie otworów zarówno w ścianach zewnętrznych, jak i wewnętrznych (nośnych i działowych). Zróżnicowana szerokość belek i możliwość zestawiania ich obok siebie pozwala na uzyskanie przesklepienia o takiej grubości, jak mur.
Ważne, aby po obu stronach otworu zachować wymaganą minimalną długość podparcia belek nadprożowych:
W nadprożach Solbet minimalna długość oparcia belek na ścianie jest wyraźnie zaznaczona niebieską linią wzdłuż spodniej krawędzi – po osadzeniu nadproża linia nie może wystawać poza krawędź ościeża (fot. SOLBET)
Do wstawienia belek nadprożowych nad otworem używa się tej samej zaprawy, co do murowania bloczków z betonu komórkowego, czyli zaprawy klejowej do spoin cienkowarstwowych. Najczęściej nie jest potrzebne żadne dodatkowe wzmocnienie miejsc podparcia (betonowe poduszki ani przemurowanie z cegieł), bo dzięki stosunkowo dużej długości podparcia docisk zazwyczaj jest spełniony. Widywane na budowach podmurowania z płytek wynikają raczej z konieczności dopasowania wysokości otworu.
Poza długością podparcia, istotne jest też wypełnienie zaprawą pionowej spoiny na krawędzi belki - między jej gładką powierzchnią czołową a elementami murowymi. Podobnie w przypadku, gdy łączymy belki po długości, np. na filarze międzyokiennym – styk między krawędziami powinien być wypełniony zaprawą. Belek między sobą zaprawą łączyć nie trzeba.
Nie tylko poziome miejsce oparcia nadproża, ale też pionowa powierzchnia styczna między bloczkiem a końcem belki (nazywana w nomenklaturze „normowej” powierzchnią czołową) wymagają uzupełnienia zaprawą murarską (fot. SOLBET)
Konsultacje: Solbet.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.
Data publikacji: 7 września 2020
Powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” w budowlance nabiera znaczenia szczególnego. Niedociągnięcia na etapie przygotowywania konstrukcji, instalacji, izolacji i obróbek mogą być przyczyną bardzo poważnych problemów, a naprawa - jeśli w ogóle jest możliwa - zazwyczaj sporo kosztuje. Skutki drobnych błędów wykonawczych potrafią ciągnąć się latami, uprzykrzając życie inwestorom. Dobrze, jeśli kierownik budowy w porę je wyłapie. On wie, na co zwracać uwagę (dlatego tak ważna jest jego obecność na budowie). Ale samemu też warto interesować się budowlanymi detalami, wiedzieć, jak co poprawnie wykonać. Często w wyniku rutyny zapominają o tym nawet fachowcy! Mamy nadzieję, że prezentowane na tej stronie rozwiązania przydadzą się, choćby ku pamięci, nie tylko inwestorom i wykonawcom, ale też początkującym inżynierom.
Patronat Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Warszawski