Dzięki zastosowaniu materiałów budowlanych H+H, budowa ukrytych pionów jest bardzo prosta. Jesteśmy w stanie przygotować ściany na przyszłe instalacje i uniknąć konieczności montowania odkrytych rur wewnątrz pomieszczeń, co negatywnie wpływa na akustykę, a przy tym psuje estetykę i utrudnia utrzymanie czystości. Gotowe rozwiązania H+H pozwala także zmniejszyć ryzyko błędów wykonawczych i związanych z nimi późniejszych problemów instalacyjnych czy eksploatacyjnych, związanych np. z cyrkulacją powietrza (w kanałach wentylacyjnych).
Wentylacja to obowiązkowy element m.in. w kuchni czy łazience, ale często doprowadzamy ją także do sypialni czy salonu, aby w każdym pomieszczeniu móc cieszyć się świeżym i czystym powietrzem oraz zapobiegać gromadzeniu się wilgoci. Powoduje to, że w budynkach często zaprojektowanych jest nawet kilka pionów wentylacyjnych, a w związku z tym spora część prac na budowie poświęcona jest właśnie odpowiedniemu wykonaniu kanałów.
Wygodnym rozwiązaniem, które znacznie przyspiesza cały proces, jest wykorzystanie do budowy specjalnych bloczków silikatowych PW z oferty H+H.
Mają wymiary zgodne z podstawowymi bloczkami, a wewnętrzne otwory, po ułożeniu kolejnych warstw, tworzą gotowy pion wentylacyjny.
Niska nasiąkliwość bloczków zapobiega zawilgoceniu i powstawaniu chorobotwórczych mikroorganizmów wewnątrz kanałów, a gładka powierzchnia otworu, o dokładnie tym samym przekroju we wszystkich kolejnych warstwach, ułatwia sprawną i efektywną cyrkulację powietrza.
Warto pamiętać, że przy budowie pionów wentylacyjnych niezbędne jest dokładne wypełnienie wszystkich spoin zaprawą, zwłaszcza w przypadku umieszczenia koło siebie kilku kanałów - dzięki temu unikniemy powstawaniu ewentualnych przedmuchów.
Prace przy instalacjach wodno-kanalizacyjnych można usprawnić, stosując przeznaczone do tego celu bloczki H+H Silikat U. Umożliwiają one wygodne poprowadzenie rur po zakończeniu prac murarskich, jak również wykonanie podejść do poszczególnych sprzętów. Wolne przestrzenie między rurami a wewnętrzną powierzchnią bloczka dobrze jest wypełnić izolacją, co poprawi komfort akustyczny i zapobiegnie przenoszeniu ewentualnych drgań na konstrukcję budynku.
Gotowe bloczki PW oraz U można ukrywać w licu ściany. Jeśli ze względów konstrukcyjnych jest to niemożliwe albo gdy chcemy wybudować kanały przy gotowej ścianie, np. w związku ze zmianą przeznaczenia istniejących pomieszczeń, można dostawić je do istniejącej konstrukcji. Bloczki utworzą swoisty „filar”, który można wygodnie otynkować, a który pozwoli schować rury i jednocześnie wygłuszyć pochodzące z instalacji hałasy.
W obu rozwiązaniach – i w przypadku pionów dostawionych do ściany, i tych ukrytych w jej licu - powinniśmy łączyć bloczki tworzące piony z pozostałą częścią muru zaprawą i dodatkowo za pomocą kotew.
Właściwie wykonane piony to nie wszystko. Doprowadzenie wody np. do umywalki wymaga często poprowadzenia podejść także w poziomie. Bloczki z betonu komórkowego są materiałami łatwymi w obróbce, w których bruzdowanie bez wysiłku można wykonać nawet przy użyciu ręcznych narzędzi. Natomiast wykonywanie bruzd w ścianach z H+H Silikatów wymaga użycia narzędzi mechanicznych, np. bruzdownic, które wytną szczeliny o odpowiednich parametrach. Bruzdownicami wykonamy równe cięcie, zapobiegniemy też ewentualnym zbyt głębokim podkuciom. Wykonując bruzdowania musimy pamiętać, aby ich głębokość była zgodna z normami budowlanymi i nie naruszała stabilności konstrukcji.
Gotowe rozwiązania H+H ułatwiają budowę i przyśpieszają prace. Wysoka jakość wykonania, jak również parametry związane z właściwościami materiałów gwarantują ciszę oraz wysoki komfort użytkowy we wszystkich pomieszczeniach przez długie lata.
Źródło: materiały prasowe H+H Polska.
Data publikacji: 14 maja 2021
Utarty slogan mówi, że ściany powinny być mocne i ciepłe. Mocne nie oznaczają jednak, że wymurowane z superwytrzymałego budulca. Nawet najniższa wytrzymałość na ściskanie elementów ściennych, czyli 2,5-3 MPa, przy odpowiedniej grubości muru wystarcza dla zapewnienia wymaganej nośności. Co zaś do parametrów cieplnych... W dobie domów energooszczędnych większość ścian ma zewnętrzne oieplenie. Izolacyjność elementów murowych ma więc znaczenie tylko w ścianach jednowarstwowych. Tym, na co na pewno warto zwrócić uwagę, jest łatwość murowania, czystość, ograniczenie zużycia zaprawy, dostępność rozmaitych kształtek systemowych, oraz wygoda użytkowa.