Nie wiesz? Pytaj! Wiesz? Pomóż!

Klasyfikacja ogniowa materiałów

Najogólniej materiały budowlane dzieli się na niepalne i palne. W zależności od wyników badań ich właściwości nadaje się im odpowiednią klasę ogniową i opisuje określonymi symbolami.

Badania dotyczące klasyfikacji ogniowej materiałów budowlanych przeprowadza się na podstawie normy PN-EN 13501-1 oraz Instrukcji ITB 401/2004. Wyniki badań, określające zdolność materiału do zapalenia się i rozprzestrzeniania ognia w kontekście czasu i oddawanej energii, decydują o przypisaniu do określonej Euroklasy. Jest to klasa reakcji na ogień.

Klasyfikacja podstawowa:

 • A1 - klasa najwyższa, wyroby niepalne - bezpieczne, nie ulegające rozgorzeniu i o minimalnej wartości ciepła spalania;
 • A2 - wyroby niepalne / palne trudno zapalne (zależy od klasyfikacji dodatkowej w zakresie płonących kropli);
 • B - wyroby palne niezapalne - brak rozgorzenia, ograniczony udział w rozprzestrzenianiu się ognia;
 • C - wyroby palne trudno zapalne - rozgorzenie po 10 minutach od przyłożenia strumienia ognia 300 kW, ograniczony lecz widoczny udział w rozprzestrzenianiu się ognia;
 • - wyroby palne trudno zapalne / palne łatwo zapalne (zależy od klasyfikacji dodatkowej w zakresie rozwoju dymu) - rozgorzenie po 2 minutach od przyłożenia strumienia ognia 100 kW, istotny wpływ na rozprzestrzenianie się ognia;
 • - wyroby palne łatwo zapalne, rozgorzenie po 2 minutach od przyłożenia strumienia ognia 100 kW, duży udział w pożarze;
 • F - brak wymagań lub wyroby nie badane, mogące brać bardzo duży udział w rozwoju pożaru.

Materiały klasy od E wzwyż są samogasnące, co oznacza, że po odjęciu strumienia ciepła przestają się żarzyć i nie rozprzestrzeniają pożaru. 

Klasom A2, B, C, D i towarzyszą klasyfikacje uzupełniające, które określają ilość dymu i płonących kropli powstających podczas pożaru. 

Dodatkowe klasy rozwoju dymu:

 • s1 - materiał może wydzielać bardzo niewielką, niegroźną ilość dymu;
 • s2 - materiał może wydzielać ograniczoną ilość dymu;
 • s3 - brak wymagań - emisja dymu może być bardzo intensywna i szkodliwa.

Dodatkowe klasy płonących kropli:

 • d0 - z materiału nie wydzielają się płonące krople ani cząstki;
 • d1 - płonące krople lub cząstki mogą być uwalniane w ograniczonych ilościach, jak iskry;
 • d2 - brak wymagań - materiał może emitować groźne, wywołujące poparzenia i prowadzące do rozprzestrzeniania się ognia krople lub cząstki.

Po uwzględnieniu wszystkich parametrów poddawanych klasyfikacji, otrzymujemy pełne symbole, które zawsze powinny być umieszczone na etykiecie i w karcie technicznej produktu:

Euroklasyfikacją nie są jeszcze objęte spalanie w ciągłym żarzeniu, czyli żarzenie po odjęciu ognia, a także spalanie podczas tlenia się materiałów, czyli rozwój ognia w wyniku długotrwałego oddziaływania niewielkiej temperatury. Nie ma też jeszcze zharmonizowanej europejskiej metodologii badania toksyczności gazów wydzielanych przez materiały podczas pożaru.  

Data publikacji: 18 listopada 2018

Zobacz także

Sprawdź, ile zaoszczędzisz na cieplejszych oknach (fot. TADEKS FERTIG HAUS)OKNA

Ile zaoszczędzimy na oknach?

Utarło się mówić "okna energooszczędne". Skoro tak - to ile właściwie energii i kosztów oszczędzamy na cieplejszych oknach?
Świeży puch ma gęstość 30 kg/m3, a topniejący zbity śnieg nawet 400 kg/m3!SZCZYPTA TEORII

Ile waży śnieg?

Obciążenie dachu topniejącym śniegiem może być nawet 10 razy większe niż świeżym śnieżnym puchem! Zobacz, jaki wpływ na ciężar śniegu ma jego rodzaj i gęstość.
fot. AWILUX POLSKARÓŻNE TRENDY

Wpuść światło, nie hałas

Budujesz dom w pobliżu szkoły, lotniska, stadionu, pętli tramwajowej? Poziom emitowanych decybeli może negatywnie odbijać się na zdrowiu Twoim i Twoich bliskich. Jednym ze sposobów radzenia sobie z hałasem są okna dźwiękoszczelne.