Nie wiesz? Pytaj! Wiesz? Pomóż!

Klasyfikacja ogniowa materiałów

Najogólniej materiały budowlane dzieli się na niepalne i palne. W zależności od wyników badań ich właściwości nadaje się im odpowiednią klasę ogniową i opisuje określonymi symbolami.

Badania dotyczące klasyfikacji ogniowej materiałów budowlanych przeprowadza się na podstawie normy PN-EN 13501-1 oraz Instrukcji ITB 401/2004. Wyniki badań, określające zdolność materiału do zapalenia się i rozprzestrzeniania ognia w kontekście czasu i oddawanej energii, decydują o przypisaniu do określonej Euroklasy. Jest to klasa reakcji na ogień.

Klasyfikacja podstawowa:

 • A1 - klasa najwyższa, wyroby niepalne - bezpieczne, nie ulegające rozgorzeniu i o minimalnej wartości ciepła spalania;
 • A2 - wyroby niepalne / palne trudno zapalne (zależy od klasyfikacji dodatkowej w zakresie płonących kropli);
 • B - wyroby palne niezapalne - brak rozgorzenia, ograniczony udział w rozprzestrzenianiu się ognia;
 • C - wyroby palne trudno zapalne - rozgorzenie po 10 minutach od przyłożenia strumienia ognia 300 kW, ograniczony lecz widoczny udział w rozprzestrzenianiu się ognia;
 • - wyroby palne trudno zapalne / palne łatwo zapalne (zależy od klasyfikacji dodatkowej w zakresie rozwoju dymu) - rozgorzenie po 2 minutach od przyłożenia strumienia ognia 100 kW, istotny wpływ na rozprzestrzenianie się ognia;
 • - wyroby palne łatwo zapalne, rozgorzenie po 2 minutach od przyłożenia strumienia ognia 100 kW, duży udział w pożarze;
 • F - brak wymagań lub wyroby nie badane, mogące brać bardzo duży udział w rozwoju pożaru.

Materiały klasy od E wzwyż są samogasnące, co oznacza, że po odjęciu strumienia ciepła przestają się żarzyć i nie rozprzestrzeniają pożaru. 

Klasom A2, B, C, D i towarzyszą klasyfikacje uzupełniające, które określają ilość dymu i płonących kropli powstających podczas pożaru. 

Dodatkowe klasy rozwoju dymu:

 • s1 - materiał może wydzielać bardzo niewielką, niegroźną ilość dymu;
 • s2 - materiał może wydzielać ograniczoną ilość dymu;
 • s3 - brak wymagań - emisja dymu może być bardzo intensywna i szkodliwa.

Dodatkowe klasy płonących kropli:

 • d0 - z materiału nie wydzielają się płonące krople ani cząstki;
 • d1 - płonące krople lub cząstki mogą być uwalniane w ograniczonych ilościach, jak iskry;
 • d2 - brak wymagań - materiał może emitować groźne, wywołujące poparzenia i prowadzące do rozprzestrzeniania się ognia krople lub cząstki.

Po uwzględnieniu wszystkich parametrów poddawanych klasyfikacji, otrzymujemy pełne symbole, które zawsze powinny być umieszczone na etykiecie i w karcie technicznej produktu:

Euroklasyfikacją nie są jeszcze objęte spalanie w ciągłym żarzeniu, czyli żarzenie po odjęciu ognia, a także spalanie podczas tlenia się materiałów, czyli rozwój ognia w wyniku długotrwałego oddziaływania niewielkiej temperatury. Nie ma też jeszcze zharmonizowanej europejskiej metodologii badania toksyczności gazów wydzielanych przez materiały podczas pożaru.  

Zobacz także

Sprawdź, ile zaoszczędzisz na cieplejszych oknach (fot. TADEKS FERTIG HAUS)OKNA

Ile zaoszczędzimy na oknach?

Utarło się mówić "okna energooszczędne". Skoro tak - to ile właściwie energii i kosztów oszczędzamy na cieplejszych oknach?
Świeży puch ma gęstość 30 kg/m3, a topniejący zbity śnieg nawet 400 kg/m3!SZCZYPTA TEORII

Ile waży śnieg?

Obciążenie dachu topniejącym śniegiem może być nawet 10 razy większe niż świeżym śnieżnym puchem! Zobacz, jaki wpływ na ciężar śniegu ma jego rodzaj i gęstość.
fot. AWILUX POLSKARÓŻNE TRENDY

Wpuść światło, nie hałas

Budujesz dom w pobliżu szkoły, lotniska, stadionu, pętli tramwajowej? Poziom emitowanych decybeli może negatywnie odbijać się na zdrowiu Twoim i Twoich bliskich. Jednym ze sposobów radzenia sobie z hałasem są okna dźwiękoszczelne.