Nie wiesz? Pytaj! Wiesz? Pomóż!

Ile zaoszczędzimy na oknach?

Utarło się mówić "okna energooszczędne". Skoro tak - to sprawdźmy, ile właściwie energii i związanych jej stratami kosztów oszczędzamy, decydując się na okna o korzystniejszych parametrach cieplnych.

Chcąc dokładnie określić, o ile zmniejszą się rachunki za ogrzewanie przy zastosowaniu okien o określonych parametrach cieplnych, trzeba by znać ich usytuowanie względem stron świata, gabaryty, konstrukcję i sposób montażu. Ale nawet sam współczynnik Uw pozwoli nam oszacować skalę oszczędności w sezonie grzewczym. W Polsce trwa on średnio sześć miesięcy. W tym czasie – zakładając, że w pomieszczeniach utrzymujemy temperaturę 200C, a na zewnątrz panuje od 00C do -200C – amplituda temperatury wewnętrznej i zewnętrznej waha się w granicach od 20 do 400K . Rozpatrując zatem dwa okna o wymiarach referencyjnych (1,23 m x 1,48 m), z których jedno ma deklarowany współczynnik przenikania ciepła Uw = 1,1 W/(m2.K), a więc zgodny z obowiązującymi Warunkami Technicznymi, a drugie Uw = 0,9 W/(m2.K), a zatem tyle, ile wymagane będzie w 2021 roku - mamy, co następuje:

  • dla okna o Uw = 1,1 W/(m2.K) straty energii wynoszą od 22 do 44 W, co daje nam od 96 do 192 kWh na sezon grzewczy; przyjmując koszt 1kWh = 0,50 zł przez okno rocznie „ucieka” 48-96 zł,
  • dla okna o Uw = 0,9 W/(m2.K) straty energii zmniejszają się do 18-36 W, czyli 78-156 kWh w całym sezonie grzewczym, a koszt straconej energii cieplnej to 39-78 zł.

Zarówno różnice w kosztach eksploatacyjnych okien, jak i same kwoty związane ze stratami energii, wydają się błahe, wręcz nieistotne. Nic bardziej mylnego. Porównaliśmy dopiero pojedyncze okna o współczynnikach przenikania ciepła nie obarczonych wpływem dodatkowych czynników pogarszających właściwości (małe rozmiary, szprosy, nieprawidłowości montażowe). Jeśli uwzględnimy, że do domu potrzebujemy nie jednego, a dwudziestu okien, straty ciepła w skali roku okażą się bardziej znaczące:

  • przy 20 oknach o Uw = 1,1 W/(m2.K) straty energii przez okna w sezonie grzewczym mogą nas kosztować nawet 2000 zł,
  • przy 20 oknach o Uw = 0,9 W/(m2.K) rocznie stracimy średnio 800-1600 zł.

Kilkaset złotych rocznie jesteśmy w stanie zaoszczędzić bez żadnych dodatkowych zabiegów – wyłącznie dzięki temu, że zdecydowaliśmy się na okna o podwyższonych parametrach energetycznych. Gdyby dodatkowo uwzględnić  popularne błędy montażowe, tym częstsze, im okna gorszej jakości - różnica byłaby jeszcze bardziej znacząca. 

To porównanie wydawać się może ciut przejaskrawione, ale dobrze obrazuje, na czym polega świadome oszczędzanie na oknach energooszczędnych. Nie jest to krótkowzroczna analiza pojedynczego rachunku, tylko długoterminowy bilans zysków. Podsumowując - wyprzedzając o kilka lat Warunki Techniczne mamy szansę na realne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie już dziś.


Materiał opracowany przez domszytynamiare.pl dla Aluplast. 

Data publikacji: 15 listopada 2018

Zobacz także

Świeży puch ma gęstość 30 kg/m3, a topniejący zbity śnieg nawet 400 kg/m3!SZCZYPTA TEORII

Ile waży śnieg?

Obciążenie dachu topniejącym śniegiem może być nawet 10 razy większe niż świeżym śnieżnym puchem! Zobacz, jaki wpływ na ciężar śniegu ma jego rodzaj i gęstość.
fot. AWILUX POLSKARÓŻNE TRENDY

Wpuść światło, nie hałas

Budujesz dom w pobliżu szkoły, lotniska, stadionu, pętli tramwajowej? Poziom emitowanych decybeli może negatywnie odbijać się na zdrowiu Twoim i Twoich bliskich. Jednym ze sposobów radzenia sobie z hałasem są okna dźwiękoszczelne.
Wytrzymałość muru zależy nie tylko od klasy budulcaSZCZYPTA TEORII

Wytrzymałość muru na ściskanie

Czy wiecie, że mur z betonu komórkowego może mieć nośność większą, niż ten z ceramiki? Klasa elementów ściennych to tylko jeden z czynników decydujących o wytrzymałości ściany - zobacz, co jeszcze ma na nią wpływ.