Nie wiesz? Pytaj! Wiesz? Pomóż!

Kompromis na wysokim poziomie

Wąski wjazd, niski wskaźnik powierzchni zabudowy i konkretny inwestor - o ambitnym wyzwaniu, jakim był projekt House 09, rozmawiamy z Patrykiem Dolińskim z pracowni DomPP.pl / Majchrzak Pracownia Projektowa. 

House 09 to złożony z dwóch prostopadłościennych brył piętrowy budynek o powierzchni użytkowej ponad 130 m2 (ZOBACZ PREZENTACJĘ PROJEKTU). Przepięknie skomponowana elewacja, bardzo funkcjonalne wnętrze, świetnie rozwiązane tarasy - aż trudno uwierzyć, że ten dom powstał jako swoisty efekt omijania obwarowań zawartych w Warunkach Zabudowy. 

House 09 powstał na indywidualne zlecenie. Inwestor dysponował działką o niekorzystnych warunkach zabudowy. Co sprawiało szczególną trudność?

PD: Rzeczywiście, działka nie należała do wdzięcznych. Po pierwsze była niewielka - około 400 m2 powierzchni. Po drugie niewygodna, bo jeden bok miał zaledwie 15 m długości. Po trzecie, i to było wyzwaniem najtrudniejszym, jej wykorzystanie ograniczały wyjątkowo niekorzystne zapisy decyzji o warunkach zabudowy. Wskaźnik powierzchni zabudowy wynosił tu 0,25, czyli  mieliśmy do dyspozycji niewiele ponad 100 m2. Do tego elewacja frontowa nie mogła być szersza niż 12 m, a wysokość budynku musiała zmieścić się w 7 m. 

Z pewnością wiele jest w Polsce budynków, które z racji gabarytów spokojnie spełniają te wymagania, ale tutaj zdaje się nie chodziło o budowę małej chatki, tylko domu o dość ambitnym programie funkcjonalnym...

PD: Tak, inwestorzy mieli dość ściśle sprecyzowane oczekiwania, na szczęście to ludzie rozsądni i szybko ustaliliśmy, co jest priorytetem, a gdzie możemy pozwolić sobie na kompromisy. W domu nie ma na przykład garażu, jest za to spory narożny taras na parterze i drugi na piętrze. Wśród najważniejszych wytycznych znalazł się wyraźny rozdział części dziennej, zlokalizowanej na parterze, od części nocnej, która miała znaleźć się na piętrze i musiała pomieścić łazienkę, sypialnię rodziców z miejscem na garderobę oraz dwie sypialnie dziecięce.

Jak udało Wam się pogodzić to wszystko z tak niedużą dostępną powierzchnią?

PD: Głównie dzięki kubicznej formie budynku. Pomysł pojawił się już na początku współpracy - dwie nałożone na siebie prostopadłościenne bryły o zróżnicowanej wielkości. Zabieg ten umożliwił realizację zapisów WZ, bo dolna bryła zachowała elewację frontową o wymaganej szerokości 12 m, a w głębi działki mogliśmy poszerzyć budynek. Niższa bryła, w której umiejscowiliśmy salon, posłużyła jako taras na piętrze, na który inwestorzy nalegali. Dodatkowo na piętrze wysunęliśmy nieco sypialnię rodziców, powiększając dostępną przestrzeń użytkową i jednocześnie tworząc wsparte na filarach zadaszenie tarasu parteru.
Bardzo ważnym elementem było też pozostawienie północnej ściany bez otworów okiennych, co pozwoliło nam przysunąć budynek w stronę granicy działki - zamiast wymaganych standardowo 4 m mogliśmy zostawić 3 m. Dzięki temu od południowego wschodu powiększyła nam się część przeznaczona na ogród. 

Ta kubiczna forma ma jeszcze jedną zaletę - walory estetyczne. Dom wygląda imponująco. 

PD: Decydując się na tak wyraźny podział na bryły postanowiliśmy jeszcze bardziej go zaakcentować, a tym samym urozmaicić wygląd budynku, przez zastosowanie odmiennych materiałów elewacyjnych. Przygotowaliśmy dla inwestorów dwa warianty różniące się fasadą frontową, kolorem stolarki, balustradami tarasu na piętrze i wykończeniem tarasu na parterze:

  WARIANT I
  WARIANT II

Elewacja bryły piętra zaprojektowana została z modrzewia syberyjskiego. Parter wykończony jest tynkiem silikatowym w kolorze złamanej bieli.

A jakie były oczekiwania inwestorów w zakresie aranżacji wnętrza?

PD: Poza wspomnianym już podziałem na strefy dzienną i nocną, inwestorom zależało na tym, aby z każdego pokoju mieć wyjście na taras. To zadecydowało o układzie sypialni na piętrze.

 RZUT PIĘTRA

Na parterze z kolei istotną kwestią było wydzielenie kuchni i jadalni od salonu. Zaproponowaliśmy centralnie usytuowaną ścianę kominkową i półwysep, który w naturalny sposób przysłania otwartą kuchnię. Salon zyskał dyskretne przepierzenie i pewną przytulność.

 RZUT PARTERU

Naturalnie w budynku trzeba było pomieścić jeszcze wszystko to, co jest niezbędne w każdym domu - strefę komunikacyjną, w tym schody na piętro, pomieszczenia sanitarne, techniczno-gospodarcze, wygodne wejście. Ostatecznie całkowitą powierzchnię użytkową wynoszącą nieco ponad 131 m2 udało nam się zmieścić na powierzchni zabudowy około 111 m2

Czyli oczekiwania zostały w wielkim stylu pogodzone z obwarowaniami. Bardzo dziękuję za rozmowę.

Szerszy opis samego projektu i i namiary na pracownię można znaleźć w dziale prezentacji: 
ZOBACZ PREZENTACJĘ PROJEKTU


Majchrzak Pracownia Projektowa jest firmą architektoniczną oferującą pełny zakres usług projektowych i inżynierskich. Pod obecną nazwą funkcjonuje od 2010 roku, ale na rynku istnieje już ponad 20 lat. 

 

Zobacz także

Prawidłowo wykonana obmurówka przez lata nie wymaga interwencji (fot. WIENERBERGER)ROZMOWY

Klinkierowa obmurówka komina

Cegły pełne czy drążone? Jakiej użyć zaprawy? Jak przygotować płytę wspornikową? Co z obróbkami? O prawidłowe wykonanie obmurówki komina zapytaliśmy ekspertów.
Murujemy bez fuszerkiROZMOWY

Murujemy bez fuszerki

Nietypowe elementy murowe, nadproża prefabrykowane i tradycyjne, kominy, a do tego garść prostych przestróg. To już trzeci wywiad z naszą redaktor naczelną w cyklu "Rozmowa z ekspertem" na blogu "O prawie budowlanym".
Rzecz o fundamentachROZMOWY

Rzecz o fundamentach

Ławy czy płyta? Jak i czym izolować? Czego użyć do zasypania? O czym pamiętać? W cyklu "Rozmowa z ekspertem" na blogu "O prawie budowlanym" wywiad z naszą redaktor naczelną - odcinek 2.