Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Co składa się na system rynnowy?

Orynnowanie to ważny element budynku. Odpowiada za skuteczne odprowadzanie wody opadowej z dachu i zabezpiecza ściany przed zalaniem. Każdy system rynnowy, choć pozornie prosty w swojej budowie, składa się z wielu istotnych komponentów.

Przy zakupie orynnowania uwaga inwestorów skupia się głównie na aspektach wizualnych i ekonomicznych. Nie wolno jednak zapominać o kwestiach związanych z jakością wykonania, renomą producenta oraz dostępem do części zamiennych. Magdalena Buryło, ekspert marki Galeco, tłumaczy: „Na wstępie warto zaznaczyć, że kupowanie każdego elementu orynnowania osobno nie jest dobrym pomysłem. Producenci oferują bowiem gotowe systemy, które charakteryzują się komplementarnością części i są jednolite pod względem zastosowanych materiałów oraz kolorystyki. W podstawowym składzie znajdziemy m.in. rynny, rury spustowe, narożniki, odpływy, haki, obejmy oraz łączniki. Łącznie to od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu elementów”.

​Montaż systemu rynnowego, ze względu na jego złożoność, najlepiej powierzyć doświadczonemu dekarzowi (fot. GALECO)
Montaż systemu rynnowego, ze względu na jego złożoność, najlepiej powierzyć doświadczonemu dekarzowi (fot. GALECO)

Rynny dachowe

Producenci systemów odwodnień oferują je w różnych rozmiarach i kształtach: okrągłym, prostokątnym, a nawet eliptycznym. Rynny mogą być ponadto wykonane z rozmaitych surowców. Od lat prym wiodą jednak te ze stali oraz tworzywa PVC, ale dostępne są też systemy tytanowo-cynkowe, z blachy aluminiowej czy miedzianej. Każdy z materiałów ma swoje wady i zalety, więc to od inwestorów zależy, na które rozwiązanie zdecydują się postawić. Niezwykle istotna jest poprawna instalacja poziomu rynnowego. Należy zapewnić właściwy spadek w kierunku pionów spustowych, dzięki czemu deszczówka będzie mogła swobodnie spływać w dół poza budynek.

Rury spustowe

Ich zadaniem jest odprowadzenie wody z rynien. Są to pionowe rury o przekroju zamkniętym, mocowane do ściany za pomocą obejm lub - w przypadku specjalnych systemów – w warstwie ocieplenia budynku. Ich kształt i rozmiar jest dopasowany do orynnowania, na rynku dostępne są modele o przekroju półokrągłym oraz kwadratowym.  „Te ostatnie doskonale wpisują się w aktualne trendy architektoniczne, w których królują proste, geometryczne formy. Cenią je zatem zarówno architekci, jak i inwestorzy, którym zależy na nowoczesnym i niepowtarzalnym charakterze budynku” – mówi ekspert Galeco.

Elementy mocujące

Są to różnego rodzaju obejmy, śruby oraz haki, za pomocą których orynnowanie przymocowywane jest do budynku. Najczęściej wykonane są ze stali ocynkowanej lub malowanej proszkowo. Systemowe elementy mocujące dokładnie umożliwiają szybki i prawidłowy montaż.

Podczas montażu rynien niezwykle istotny jest dobór właściwych haków i ich poprawne rozmieszczenie (fot. GALECO)Podczas montażu rynien niezwykle istotny jest dobór właściwych haków i ich poprawne rozmieszczenie (fot. GALECO)
>>> zobacz więcej o rozmieszczeniu haków rynnowych

Dodatki

Podczas montażu orynnowania wykorzystuje się także szereg dodatkowych akcesoriów. Jednymi z nich są siatki, które chronią rynny przed zanieczyszczeniami w postaci liści czy gałęzi. Stanowią one duże zagrożenie dla przepustowości całego systemu, dlatego producenci nakłaniają do instalacji siatek, zwłaszcza na terenach zadrzewionych. To proste rozwiązanie pozwala zaoszczędzić kłopotów związanych z awarią, a także sporo czasu w trakcie okresowych prac konserwacyjnych. „Innym wartym rozważenia zakupem są płotki śniegowe oraz kable grzejne. Te pierwsze blokują zsuwający się śnieg, który stanowi potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Drugie z kolei skutecznie chronią przed gromadzącym się w rynnach lodem, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu zatorów, które mogłyby prowadzić do rozszczelnienia, a nawet uszkodzenia całego systemu” – przekonuje Magdalena Buryło.

Warto też wspomnieć o zyskujących na popularności elementach do gromadzenia deszczówki. Właściwie spożytkowana woda opadowa przyczynia się do mniejszego zużycia tej wodociągowej, a w efekcie zredukowania opłat za ścieki. Właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej decydują się więc na zakup specjalnych zbiorników na deszczówkę lub elementów montowanych na rurach spustowych, podłączanych bezpośrednio do węża ogrodowego.


Źródło: materiały prasowe Galeco.

Data publikacji: 16 sierpnia 2021

Zobacz także

Pas podrynnowy chroni krawędź połaci przede wszystkim przed skroplinami pojawiającymi się na rynnie wskutek kondensacji. Jest elementem niezbędnym w bezokapowym systemie rynnowym (fot. GALECO)BUDOWLANE DETALE

Pas podrynnowy w systemie bezokapowym

Obróbka blacharska montowana pod rynną zabezpiecza krawędź połaci przed przeciekaniem. Jest nieodłącznym elementem systemów rynien ukrytych w przestrzeni elewacji. Można wykonać ją samodzielnie albo kupić gotowy element - w obu przypadkach w celu zapewnienia wymaganej szczelności należy pamiętać o kilku zasadach montażu.
Kiedy lepiej sprawdzą się rynhaki doczołowe, a kiedy nakrokwiowe - i od czego to zależy? (fot. GALECO)BUDOWLANE DETALE

Haki doczołowe vs nakrokwiowe

Poszczególne haki rynnowe, poza materiałem, z jakiego są wykonane, różnią się też pod względem budowy, sposobu montażu i wyglądu. Które wybrać dla swojego systemu – i od czego to zależy?
NIAGARA kwadratowa - nowe rynny w ofercie Blachy PruszyńskiAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

NIAGARA kwadratowa

W ofercie stalowych systemów rynnowych Blachy Pruszyński pojawiła się nowość - NIAGARA kwadratowa.