Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Jakie rynny na garaż, wiatę, altanę?

Nie tylko główny dach potrzebuje skutecznego odprowadzenia wody deszczowej. Rynny powinny się pojawić również na mniejszych dachach i daszkach budynków gospodarczych, takich jak garaże, wiaty czy altany. Jak dobrać system, by był praktyczny, trwały... i nie za drogi? 

Bez względu na przeznaczenie i wielkość budynku, ściekająca z dachu po ścianach woda będzie miała niszczący wpływ na trwałość konstrukcji i estetykę elewacji. Powinniśmy więc zadbać o to, by w bezpieczny sposób odprowadzić ją poza jej obręb. Pozbawione rynien drewutnie i szopy z długimi, niskimi okapami, wyglądają uroczo w otwartych plenerach. Jednak we własnym ogrodzie, w naszym klimacie, zaleca się, aby każda, nawet niewielka połać dachowa, zarówno na garażach czy wiatach połączonych bezpośrednio z bryłą domu, jak też na obiektach wolno stojących, takich jak altana czy drewutnia, zaopatrzona była w system rynnowy.     

Z jakiego materiału?

W przypadku budynków gospodarczych kluczową kwestią przy wyborze systemu rynnowego jest jego funkcjonalność. Na pierwszy plan w oczywisty sposób wysuwa się więc podstawowa rola orynnowania, czyli skuteczne odprowadzenie wody deszczowej. Drugą istotną sprawą jest trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne, na które rynny będą stale narażone. Trzeci, co zwykle interesuje w tym przypadku inwestorów, to rozwiązanie jak najkorzystniejsze pod względem ekonomicznym.

„Wszystkie te wymagania spełniają systemy rynnowe z PVC” – podpowiada Bartłomiej Siwiec, doradca techniczno-handlowy firmy Galeco, polskiego producenta systemów rynnowych. „Rynny i rury spustowe z wysokiej jakości tworzywa sztucznego z powodzeniem spełnią swoją funkcję, są odpowiednio szczelne i solidne. Innowacyjne procesy produkcji sprawiają, że materiał nie tylko ma podwyższoną wytrzymałość, ale też jest odporny na promieniowanie UV".

Choć w przypadku budynków gospodarczych walory estetyczne schodzą na drugi plan, warto wiedzieć, że nowoczesne rynny z PVC mają szeroką gamę kolorystyczną i gwarantują niezmieniony wygląd przez wiele lat. A przy tym są przystępne cenowo (fot. red.)
​Choć w przypadku budynków gospodarczych walory estetyczne schodzą na drugi plan, warto wiedzieć, że nowoczesne rynny z PVC mają szeroką gamę kolorystyczną i gwarantują niezmieniony wygląd przez wiele lat. A przy tym są przystępne cenowo (fot. red.)

Jeśli garaż czy wiata są połączone z domem lub znajdują się w jego bliskim sąsiedztwie, najczęściej wykańczane są z zewnątrz w taki sam sposób co część mieszkalna. W takiej sytuacji do odprowadzenia wody deszczowej dobrze jest wykorzystać takie samo orynnowanie (wykonane z tego samego materiału) co na dachu domu. W ramach jednego systemu rynnowego znajdziemy elementy o różnych wielkościach, dostosowane do odprowadzenia wody z większych i mniejszych połaci.

„Gdy zdecydowaliśmy się na montaż rynien stalowych na naszym domu, również dostawiony do niego garaż czy wiata mogą być wyposażone w rynny z tego samego materiału, o identycznej trwałości i wyglądzie” - mówi ekspert z firmy Galeco (fot. GALECO).
„Gdy zdecydowaliśmy się na montaż rynien stalowych na naszym domu, również dostawiony do niego garaż czy wiata mogą być wyposażone w rynny z tego samego materiału, o identycznej trwałości i wyglądzie” - mówi ekspert z firmy Galeco (fot. GALECO).  

Jak dobrać wielkość rynien na mały dach?

Wybór materiału to nie wszystko. Bez względu na to, z czego będzie wykonane orynnowanie, musimy odpowiednio dobrać średnice poszczególnych części systemu. Na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się prosta – niewielki obiekt i mały dach to małe rynny. Rzeczywiście, najczęściej jest tak, że do odprowadzenia wody deszczowej z altanki czy przydomowego garażu wystarczą te o mniejszych przekrojach. Czy jednak za każdym razem oznacza to zakup najmniejszych dostępnych elementów?

„Rozstrzygające jest tu EPD, czyli tzw. efektywna powierzchnia dachu” – wyjaśnia Bartłomiej Siwiec. „Istnieje prosty wzór, który pozwala dekarzom dokonać obliczeń, uwzględniając długość dachu, wysokość połaci i odległość od narożnika do kalenicy w poziomie. Skorzystać też można z intuicyjnego w obsłudze kalkulatora dostępnego w internecie. W przypadku samodzielnych prac, w pewnym uproszczeniu można przyjąć, że na mały dach, poniżej 50 m2, wystarczające będą rynny o średnicy 100 mm, a rury spustowe o średnicy 75-80 mm. Dach w przedziale 50-100 m2 najczęściej wyposażamy w system 125/90 mm”.

Nie zapominajmy również o tym, że znaczenie ma także forma dachu. W przypadku bardziej skomplikowanych, rozrzeźbionych połaci i połączenia kilku płaszczyzn niezbędne będzie zastosowanie elementów dodatkowych, takich jak narożniki czy trójniki. Warto sprawdzić, czy wybrany przez nas system orynnowania oferuje komplet niezbędnych części do szybkiego montażu.       


Źródło: materiały prasowe Galeco.

Data publikacji: 10 maja 2021

Zobacz także

Jak konstrukcyjne modyfikacje wpływają na statykę i termikę okien?PROFILE OKIENNE Z PVC

Statyka i termika - kombinacje

Czy profile białe i kolorowe różnią się odkształcalnością? Jak szyba wklejana wpływa na sztywność skrzydła z PVC i jego dopuszczalne gabaryty? Co zyskujemy eliminując z kształtowników stalowe wzmocnienia? Zobacz konkretne przykłady.
Uszkodzony narożnik łatwo naprawić samodzielnie - zobacz podpowiedzi eksperta Baumit (fot. BAUMIT)WYKOŃCZENIE

Jak naprawić uszkodzony narożnik ściany?

Obtłuczone narożniki ścian to zmora rodziców małych dzieci… I nie tylko. Chwila nieuwagi, twardy przedmiot – i uszkodzenie gotowe. Na szczęście można je łatwo naprawić i wcale nie trzeba do tego wzywać fachowca. Zobacz podpowiedzi eksperta Baumit.
W systemach rynnowych PVC o przekroju kwadratowym zaleca się stosowanie dodatkowych wkładek doszczelniających celem dociśnięcia profilu rynny do kształtek (fot. GALECO)BUDOWLANE DETALE

Rynny kwadratowe - wkładka doszczelniająca

W systemie Galeco PVC2, w celu zapewnienia maksymalnej szczelności i uniknięcia efektu „strzelania” pracujących rynien, zalecane jest stosowanie na łączeniach specjalnych wkładek doszczelniających.