Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Silikaty na każdą ścianę

Silikatowe bloczki murowe to materiał, który zapewnia wieloletnią trwałość, bezpieczeństwo i energooszczędność. Jakie rodzaje ścian można z nich wznosić?

Wybór materiału budowlanego to trudna decyzja, a jej skutki w taki czy inny sposób będą nam towarzyszyły przez cały okres użytkowania budynku. Elementy silikatowe są naturalne, zdrowe i bardzo wytrzymałe, a także uniwersalne pod względem zastosowania: możemy z nich murować zarówno ściany nośne, działowe i fundamentowe, jak i ceglane elewacje. Z oferty H+H dobierzemy dowolne rozwiązania - takie, które ułatwią i przyspieszą budowę, a także pozwolą osiągnąć atrakcyjną elewację bez żadnych dodatkowych warstw wykończeniowych. 

Solidne rozwiązanie na lata 

Silikaty to materiał budowlany produkowany z naturalnych materiałów - piasku, wapna i wody. W procesie autoklawizacji mieszanina składników poddawana jest działaniu bardzo wysokiej temperatury i ciśnienia, w wyniku czego powstaje w pełni naturalny produkt o bardzo dobrych właściwościach pod względem konstrukcyjnych.


Dzięki bardzo równym powierzchniom ściany z silikatów muruje się łatwo, jedyne, na co narzekają wykonawcy, to ciężar elementów - ale to on między innymi (ze względu na dużą gęstość materiału) sprawia, że bloczki mają tak korzystne parametry wytrzymałościowe i akustyczne (fot. H+H)

Gotowe bloczki charakteryzuje duża wytrzymałość na ściskanie - możemy z nich stawiać nawet samonośne konstrukcje o wysokości kilkunastu pięter bez konieczności stosowania żelbetowych trzpieni. Wysoka wytrzymałość umożliwia też wznoszenie cieńszych przegród, co może mieć duże znaczenie zwłaszcza dla ścian działowych - węższa przegroda to więcej miejsca we wnętrzach, a tym samym możliwość bardziej funkcjonalnego rozkładu pomieszczeń.

Silikatowe bloczki H+H to także wysoka odporność na ogień o najwyższej euroklasie A1, niska nasiąkliwość oraz wytrzymałość na działanie zróżnicowanych warunków środowiskowych.

Na każdą ścianę jest silikat

Silikatowe bloczki H+H to rozwiązanie uniwersalne. Można z nich wznosić zarówno ściany nośne, jak i działowe, wewnętrzne i zewnętrzne, a także poniżej poziomu gruntu. Ze względu na specyfikę poszczególnych przegród warto przyjrzeć się jednak nie tylko bloczkom podstawowym, ale także specjalnym rozwiązaniom przeznaczonym do różnych rodzajów ścian.

  • Elewacje

Ściany zewnętrzne, poza trwałością i parametrami technicznymi, odpowiadają również za wygląd naszego domu. Przy ich wznoszeniu możemy zdecydować się np. na H+H Silikaty S. To zewnętrzne cegły i kształtki, które dzięki niewielkim rozmiarom oraz ciekawej kolorystyce i fakturze tworzą atrakcyjną i przede wszystkim trwałą fasadę. 

Do wyboru mamy zarówno elementy gładkie, jak i łupane o zróżnicowanej grubości.
Do wyboru mamy zarówno elementy gładkie, jak i łupane o zróżnicowanej grubości (fot. H+H)

  • Ściany nośne

Zadaniem ścian nośnych jest przenoszenie obciążeń z wyższych kondygnacji na fundamenty. Dlatego też, elementy, z których się je muruje mają większe szerokości, a przez to także odpowiednią masę. W ofercie H+H znajdziemy bloczki ze specjalnymi uchwytami, które ułatwią przenoszenie i precyzyjne dopasowywanie elementów - nawet tych o znacznych wymiarach. Przy ścianach nośnych wewnętrznych, np. oddzielających poszczególne segmenty czy lokale mieszkalne, możemy też zdecydować się na wykorzystanie H+H Silikatów A o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Dzięki wysokiej akumulacyjności, materiały silikatowe z odpowiednio dobraną warstwą izolacji termicznej to sprawdzony wybór na ściany zewnętrzne, który pozwoli zmniejszyć koszty ogrzewania i jednocześnie cieszyć się ciepłym i przytulnym wnętrzem. 

  • Ściany fundamentowe

Na nich opiera się cały dom. Narażone są one także na działanie naporu otaczającego gruntu oraz wilgoci. Przy ich wznoszeniu warto zatem sięgnąć po elementy o bardzo dużej wytrzymałości – takie jak H+H Silikat F25. Ich gładkie ściany boczne ułatwiają wykonywanie obowiązkowych w tym przypadku pionowych spoin, a niska nasiąkliwość (poniżej 15%) pomaga ograniczyć negatywne skutki ewentualnych nieszczelności warstw izolacji przeciwwilgociowej.

W ofercie H+H znajdziemy także gamę dodatkowych produktów uzupełniających, takich jak bloczki połówkowe, bloczki do budowy pionów wentylacyjnych czy gotowe elementy nadprożowe, które są kompatybilne wymiarowo z podstawowymi elementami systemu i pozwalają jeszcze szybciej i wygodniej wznosić każdy rodzaj przegród.


Więcej informacji na stronie producenta: HplusH.pl

Źródło: materiały prasowe H+H

Data publikacji: 28 czerwca 2021

Zobacz także

Popularna ściana dwuwarstwowa Porotherm – pewność, trwałość i bezpieczeństwo tkwi w systemie (fot. WIENERBERGER)CERAMIKA

Ściana z ceramiki? Wybierz kompletny system!

Decydując się na sprawdzoną markę pustaków ceramicznych Porotherm poza produktami podstawowymi otrzymujemy w komplecie szereg takich, które ułatwiają i usprawniają budowę, a co za tym idzie zapewniają najwyższą jakość gotowych ścian i skracają czas realizacji całej inwestycji.
Murując ściany na cienkie spoiny, nie wolno dopuścić do zbyt szybkiej utraty wilgotności ze świeżej zaprawy (fot. H+H)BUDOWLANE DETALE

Spoiny cienkowarstwowe – odpowiednie warunki

Murowanie ścian na zaprawę klejową jest wygodne, czyste i dokładne. Do czasu związania cienka warstwa zaprawy jest jednak narażona na zbyt szybkie wysychanie. Lato za pasem - zobacz, w jakich warunkach (nie) murować.
Nowy pustak uzupełniający w ofercie WienerbergerAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Nowy pustak Porotherm 25 K P+W

Nowy pustak uzupełniający w ofercie Wienerberger do wykonywania kanałów instalacyjnych lub żelbetowych trzpieni w ścianach dwuwarstwowych w technologii tradycyjnej.