Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Bruzdowanie pod instalację elektryczną w ścianie działowej z silikatów

Instalacje elektryczne zaleca się układać w warstwie tynku, jedynie jeżeli z jakichś powodów jest to niemożliwe, w bruzdach. Decydując się na pocienienie wąskich ścian działowych bruzdami pod przewody, musimy zwrócić uwagę nie tylko na kwestie wytrzymałościowe, ale i akustyczne. Pamiętajmy też o używaniu odpowiednich dla silikatów narzędzi.

Bloczki silikatowe są twarde i z tego powodu wykonawcy niechętnie podejmują się wykonywania w nich bruzd instalacyjnych, co stanowi kolejny argument przemawiający za prowadzeniem przewodów w warstwie tynku (należy pamiętać, aby grubość tynku nad przewodami była nie mniejsza niż 5 mm). Decydując się na bruzdowanie ważne jest odpowiednie przygotowanie, takie, które umożliwi przeprowadzenie prac przy zastosowaniu właściwych narzędzi i z zachowaniem przemyślanego schematu. 

>>> ZOBACZ TEŻ >>> Przewody elektryczne wtynkowe

Pierwsze, na co musimy zwrócić uwagę, to wytrzymałość ściany. Ściany działowe zazwyczaj są wąskie, a bruzdy dodatkowo zmniejszają ich szerokość. Konieczne może być wykonanie obliczeń tzw. przekroju osłabionego. Robi się to obligatoryjnie dla ścian o szerokości mniejszej niż 85 mm, w ścianach szerszych, sposób postępowania niejako reguluje norma PN-EN 1996-1-1. Można w niej sprawdzić, jakie wymiary bruzd są pomijalne dla danej szerokości ściany, np. dla ścian o szerokości 120 mm bruzdy pionowe wykonywane w gotowym murze mogą być pominięte w obliczeniach, jeśli ich głębokość nie przekracza 30 mm, a szerokość 125 mm.

Kolejną istotną kwestią jest akustyka. Zmniejszenie szerokości muru może mieć znaczący wpływ na jego izolacyjność akustyczną, zwłaszcza, jeśli bruzdy wykonujemy po obu stronach (tu pamiętajmy, że bruzdy po obu stronach ściany muszą być przesunięte względem siebie). Dlatego tak istotne jest zachowywanie odpowiedniej głębokości - bruzdy powinny być jak najpłytsze. Duże znaczenie mają też otwory pod gniazda i puszki elektryczne. Warto zwrócić uwagę na to, aby były dobrze dopasowane do rozmiarów puszek, ponadto rozmieszczone nie za blisko siebie. Puszki trzeba rozstawić asymetrycznie po obu stronach ściany (w odległości min. 50 cm od siebie).

Prawidłowo wycięta bruzda ma równe krawędzie i równomierną, zgodną z wytycznymi głębokość (fot. H+H)
Prawidłowo wycięta bruzda ma równe krawędzie i równomierną, zgodną z wytycznymi głębokość (fot. H+H)

Do wycinania bruzd w ścianie z bloczków silikatowych należy używać elektrycznej bruzdownicy. Nie powinno się tego robić ręcznymi narzędziami, nie wolno też bruzd wykuwać. Podczas cięcia nie powinno się odsłaniać wewnętrznych drążeń bloczków, a jeśli taka sytuacja wystąpi, to osłabienie należy zabezpieczyć.

 

 


Konsultacje: H+H
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

Data publikacji: 22 lipca 2021

Zobacz także

Beton komórkowy to naturalny sposób na ciepły i zdrowy dom (fot. H+H POLSKA)ŚCIANY

Na mur beton naturalnie!

Beton komórkowy to jeden z najpopularniejszych i najchętniej wykorzystywanych materiałów w budownictwie. Za jego wyborem przemawiają: łatwość obróbki, odpowiednia wytrzymałość, naturalny proces produkcji oraz wysokie parametry izolacyjności cieplnej i akustycznej. Szeroka oferta H+H to naturalny sposób na ciepły i zdrowy dom. Materiał prasowy.
Trwałe i zdrowe elementy z wapna i piasku to sprawdzony budulec na każdą ścianę w domu (fot. H+H)SILIKATY

Silikaty na każdą ścianę

Silikatowe bloczki murowe to materiał, który zapewnia wieloletnią trwałość, bezpieczeństwo i energooszczędność. Jakie rodzaje ścian można z nich wznosić?
Popularna ściana dwuwarstwowa Porotherm – pewność, trwałość i bezpieczeństwo tkwi w systemie (fot. WIENERBERGER)CERAMIKA

Ściana z ceramiki? Wybierz kompletny system!

Decydując się na sprawdzoną markę pustaków ceramicznych Porotherm poza produktami podstawowymi otrzymujemy w komplecie szereg takich, które ułatwiają i usprawniają budowę, a co za tym idzie zapewniają najwyższą jakość gotowych ścian i skracają czas realizacji całej inwestycji.