Projektant dobiera materiał murowy w zależności od wymaganych parametrów. Ale papier jest cierpliwy, a ściany domu same się nie postawią – na budowie każdy element musi zostać ręcznie przeniesiony przez murarza. Ciężar, jaki w sumie przejdzie przez jego ręce, zależy od tego, ile waży pojedynczy pustak czy bloczek oraz od zapotrzebowania 1 m2 ściany. Rozpatrując typowy nieduży dom (8 x 10 m z poddaszem) same elementy murowe mogą zatem ważyć albo 12 ton, albo 36 ton (dla uproszczenia przyjmijmy, że po odjęciu otworów okiennych powierzchnia ścian zewnętrznych to 100 m2). Nic dziwnego, że materiał często jest dla ekipy budowlanej jednym z kryteriów wyceny budowy.
Najlżejszy materiał ścienny to beton komórkowy (na zdjęciu po lewej, fot. Adam Penger) i keramzytobeton, tuż za nimi plasuje się ceramika poryzowana (na zdjęciu w środku, fot. red.), a najcięższe są silikaty (na zdjęciu po prawej, fot. red.)
Porównanie ciężaru popularnych materiałów murowych na ściany zewnętrzne o szerokości 24-25 cm (przeznaczone do ocieplenia):
beton komórkowy odmiany 500 / 600:
ceramika poryzowana:
silikaty:
keramzytobeton:
Orientacyjny ciężar elementów przy stawianiu 100 m2 ścian domu:
Data publikacji: 27 marca 2023
Utarty slogan mówi, że ściany powinny być mocne i ciepłe. Mocne nie oznaczają jednak, że wymurowane z superwytrzymałego budulca. Nawet najniższa wytrzymałość na ściskanie elementów ściennych, czyli 2,5-3 MPa, przy odpowiedniej grubości muru wystarcza dla zapewnienia wymaganej nośności. Co zaś do parametrów cieplnych... W dobie domów energooszczędnych większość ścian ma zewnętrzne oieplenie. Izolacyjność elementów murowych ma więc znaczenie tylko w ścianach jednowarstwowych. Tym, na co na pewno warto zwrócić uwagę, jest łatwość murowania, czystość, ograniczenie zużycia zaprawy, dostępność rozmaitych kształtek systemowych, oraz wygoda użytkowa.