Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Czy spoiny pionowe są konieczne?

Ekonomiczna, szybka i łatwa wykonawczo budowa. Kiedy możemy zrezygnować z wypełniania zaprawą pionowej spoiny?

Spoiny odpowiadają za związanie elementów murowych, a w rezultacie za uzyskanie przez ścianę określonej wytrzymałości. Nowoczesne technologie murowe pozwalają jednak ograniczyć stosowanie zaprawy na powierzchniach czołowych bloczków, czyli w pionowych spoinach muru, bez istotnego wpływu na nośność ściany. Murowanie na spoiny poziome odbywa się zdecydowanie szybciej, a zużycie zaprawy jest mniejsze, dzięki czemu minimalizujemy koszty tego etapu budowy. Kiedy spoiny pionowe są niezbędne, a kiedy możemy z nich zrezygnować?

Murowanie bez spoin pionowych

„Aby zastosować wygodne rozwiązanie murowania wyłącznie na spoiny poziome, do budowy powinniśmy użyć bloczków profilowanych na pióro i wpust. Poszczególne elementy murowe zazębiają się wtedy wzajemnie, co zapewnia szczelność przegrody, a także ogranicza możliwość przesunięcia się bloczków” - mówi Robert Janiak, Product Manager firmy H+H Polska. I dodaje: „Tym, na co warto w tym kontekście zwrócić uwagę, jest precyzja wykonania. Duża dokładność wymiarowa elementów wyeliminuje  problemy z ich dopasowaniem, czyli mówiąc prościej, zapewni minimalne odstępy między bloczkami. Zarówno H+H bloczki z betonu komórkowego, jak i H+H bloczki silikatowe, produkowane są z bardzo dużą dokładnością wymiarową, wynoszącą nawet ±1 mm”.

W ofercie H+H dostępne są zarówno elementy murarskie o gładkich powierzchniach, jak i te w systemie pióro i wpust, które można murować bez wypełniania zaprawą spoin pionowych (fot. H+H)
W ofercie H+H dostępne są zarówno elementy murarskie o gładkich powierzchniach, jak i te w systemie pióro i wpust, które można murować bez wypełniania zaprawą spoin pionowych (fot. H+H)

Kiedy trzeba wykonać spoiny pionowe?

Murując ściany domu, trudno jest uniknąć docinania elementów, choćby przy otworach, niezbędne są też połączenia w narożach. W tych miejscach, nawet jeśli wybieramy bloczki profilowane na pióro-wpust, mamy do czynienia z gładkimi powierzchniami – a te bezwzględnie wymagają użycia zaprawy. Spoiny pionowe wypełniamy zawsze wtedy, kiedy przynajmniej jedna z powierzchni łączonych elementów murowych jest gładka. Przy okazji warto wspomnieć, że za wypełnioną uważa się spoinę, w której zaprawa zajmuje minimum 40% całej szerokości murowanego elementu.

Wybierając do budowy bloczki z betonu komórkowego lub silikaty z oferty H+H najlepiej skorzystać z przeznaczonych do nich specjalnych zapraw tego samego producenta (fot. H+H)
Wybierając do budowy bloczki z betonu komórkowego lub silikaty z oferty H+H najlepiej skorzystać z przeznaczonych do nich specjalnych zapraw tego samego producenta (fot. H+H)

„Kolejnym miejscem, w którym bezwzględnie powinny zostać wypełnione spoiny czołowe, są te części budynku, na które oddziałują duże siły poziome lub ukośne, takie jak kondygnacje podziemne z napierającym gruntem. W tych fragmentach ścian potrzebna jest duża szczelność, a połączone zaprawą elementy gwarantują uzyskanie tej cechy oraz podwyższają jednocześnie wytrzymałość muru” - mówi Robert Janiak z H+H Polska.

Może się też zdarzyć, że z powodu wymagań przeciwpożarowych albo specyfiki konstrukcji projekt będzie zakładał wykonanie wypełnień spoin pionowych w całym budynku. Bez pozytywnej opinii konstruktora nie możemy wówczas podjąć decyzji o innym rozwiązaniu.

>>> ZOBACZ TEŻ:
Kiedy w ścianach z betonu komórkowego konieczne jest użycie zaprawy na pionowych powierzchniach bloczków?

Poza stosowaniem technologii murowania bez spoin pionowych, warto pamiętać również o innych budowalnych patentach, których zastosowanie optymalizuje czas i koszty, jak pochwyty ułatwiające układanie bloczków czy używanie elementów o dużych wymiarach (H+H Panele TEMPO).


Źródło: materiały prasowe H+H Polska.

Data publikacji: 29 grudnia 2021

Zobacz także

Jednym ze sposobów na szybkie wymurowanie pionu wentylacyjnego jest użycie silikatowych pustaków wentylacyjnych (fot. red.)BUDOWLANE DETALE

Pion wentylacyjny murowany z silikatowych pustaków

Pion z silikatowych pustaków wentylacyjnych muruje się łatwo jak wieżę z klocków, ale trzeba pamiętać o jego prawidłowym połączeniu ze ścianą, a także o zagadnieniach akustyki i ognioodporności.
Dzięki wirtualnemu „Asystentowi projektanta H+H” możemy modelować naszą przegrodę i porównywać wyniki dla różnych materiałów (fot. H+H Polska)ŚCIANY

Zaprojektuj ciepłe ściany z wirtualnym „Asystentem projektanta H+H”

Ściana o wysokiej termoizolacyjności jest naszym sprzymierzeńcem zarówno pod względem rachunków za ogrzewanie, jak i zmniejszenia wpływu na środowisko.
Przerwa na zimę to dobre rozwiązanie (fot. KMR)INNE

Stan surowy przed zimą

Chcesz skończyć prace murarskie jeszcze w tym roku, a na wiosnę od razu ruszyć z wykończeniem? Bardzo dobrze, zadbaj tylko o to, żeby konstrukcja przezimowała bezpiecznie.