Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Czy trzeba podpierać ściany?

Wiatr bywa na placu budowy groźnym przeciwnikiem. W sprzyjających warunkach potrafi przewrócić smukłe fragmenty ścian. Zobacz, jak temu zaradzić.

Nowoczesne budynki najczęściej mają dość wąskie ściany (24-25 cm) i duże przeszklenia sięgające ziemi, do tego rozległe, otwarte wnętrza, antresolę, wysokie kondygnacje. Aby konstrukcja poradziła sobie z obciążeniami, w ściany wplata się żelbetowe trzpienie wzmacniające. Niestety, pełnią one swoją funkcję dopiero po zabetonowaniu i związaniu. Do tego czasu są jedynie pustymi przestrzeniami, które osłabiają ściany. „Szczerbate” mury nie są w żaden sposób zakotwione w podłożu – utrzymuje je na miejscu tylko ich ciężar własny. Nie mają też naturalnego usztywnienia w postaci choćby narożnika, a poszczególne fragmenty są bardzo smukłe. Dopóki nie usztywnimy konstrukcji, istnieje ryzyko, że pod wpływem silnego wiatru ściany się po prostu przewrócą.

W obliczu huraganu nawet niskie fragmenty ścian potrafią się przewrócić – ich spód „odrywa” się od podłoża (fot. dw. red.)
Podczas wichury niepodparte fragmenty ścian naprawdę potrafią się przewrócić – ich spód „odrywa” się od podłoża (fot. dw. red.)

Czy zatem regułą powinno być, że schodząc na noc z budowy musimy podpierać ściany? Oczywiście, że nie. Wszystko zależy od warunków. Im ściana niższa i szersza, tym stabilniejsza. Im lepiej osłonięty od wiatru teren, tym ryzyko mniejsze. Dlatego jeśli budujemy dom wśród gęstej zabudowy albo w środku zacisznego lasu, konstrukcji raczej nie grozi prostopadle wiejący porywisty wiatr i można ścian nie podpierać. Jednak na odsłoniętym polu ryzyko jest już dużo większe. I to wcale nie tylko podczas coraz częstszych latem i jesienią wichur oraz tornad! Czasami wystarczy jedno silniejsze uderzenie powietrza. Mając tego świadomość, podczas budowy na odsłoniętym terenie lepiej zawsze podpierać mury. Koszt żaden, a przynajmniej śpimy spokojnie.

Nie bez znaczenia jest też kształt ściany. Im jest wyższa, tym bardziej smukła i tym większe ryzyko utraty stateczności. Nieoficjalnie mówi się, że do 2-2,5 m wysokości podpory nie są potrzebne. W praktyce, widząc, co potrafi huragan, warto zabezpieczać nawet niższe ściany – zwłaszcza te wystawione na bezpośrednie obciążenie wiatrem. Jest to potrzebne przynajmniej do osadzenia nadproży, a najlepiej do momentu wstępnego związania trzpieni, które jako wsporniki już w naturalny sposób trzymają ściany w pionie. Ostateczną decyzję zawsze powinien podjąć kierownik budowy – a wykonawca zastosować się do jego zaleceń.

Przygotowując podpory, pamiętajmy, aby je stabilnie „zaprzeć” o mur i unieruchomić w podstawie. Nie mogą się przesuwać (fot. Tomasz Szulc)
Przygotowując podpory, pamiętajmy, aby je stabilnie „zaprzeć” o mur i unieruchomić w podstawie. Nie mogą się przesuwać (fot. Tomasz Szulc)

Aby uniknąć punktowego nacisku w miejscu podparcia i ułatwić ustawienie podpory, można wspomagać się zamocowanymi do ściany deskami (fot. Tomasz Rybarczyk)
Aby uniknąć punktowego nacisku w miejscu podparcia i ułatwić ustawienie podpory, można wspomagać się zamocowanymi do ściany deskami (fot. Tomasz Rybarczyk)

Najlepiej skorzystać z profesjonalnych podpór lub wypór z możliwością kotwienia (fot. Adam Penger)
W miarę możliwości warto korzystać z profesjonalnych podpór (lub regulowanych wypór) z możliwością kotwienia (fot. Adam Penger)

 


​Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

Data publikacji: 28 marca 2023

Zobacz także

W zależności od rodzaju materiału murowego, ściany o szerokości 24-25 cm ważą od 120 do 360 kg/m2. Zobacz, jaki ciężar ma do „przerzucenia” wykonawca budujący z ceramiki, betonu komórkowego, silikatów i keramzytobetonu (fot. red.)ŚCIANY

Ile ważą ściany?

Ciężar ściany - i masa, jaką musi przenieść wykonawca - zależy od wagi elementów murowych i ich zapotrzebowania na m2. Zobacz, który materiał jest najlżejszy, a który najcięższy dla murarzy.

Jakim obciążeniom poddawane są ściany w budynku i po co je wzmacniamy?SZCZYPTA TEORII

Jak pracuje ściana?

Dla elementów murowych kluczowym parametrem jest wytrzymałość na ściskanie. Jednak w niektórych miejscach w budynku ściany poddawane są również innym obciążeniom - i wtedy potrzebne bywa wzmocnienie. Zobacz ogólny schemat statyczny.
W ścianach z betonu komórkowego zawsze zbroi się spoiny pod otworem. W ścianach z ceramiki nie jest to regułą (fot. SOLBET)BUDOWLANE DETALE

Zbrojenie spoin pod otworem

Beton komórkowy, silikaty, ceramika - czy w każdej ścianie trzeba zbroić spoiny w strefie podokiennej?