Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Zobacz najnowsze publikacje

  • BUDOWLANE DETALE Prawidłowe i estetyczne wykończenie szczytów dachówką boczną wymaga wprawy i staranności - zobacz, na co zwrócić uwagę (fot. CREATON)

    Dachówka płaska – wykończenie szczytów

    Jednym ze sposobów zwieńczenia krawędzi szczytowych dachu jest montaż systemowych dachówek bocznych. Prawidłowe wykonanie tego detalu ma znaczący wpływ na końcowy efekt wizualny – a dachówka płaska wymaga szczególnej staranności wykonawczej. Na co zwrócić uwagę?
  • WYKOŃCZENIE Ile kosztuje montaż pompy ciepła i od czego to zależy? (fot. red.)

    Pompa ciepła - która i za ile?

    Ile kosztuje montaż pompy ciepła i od czego to zależy? Najważniejsze kwestie wyjaśnia w artykule ekspertka enerad.pl.
  • STROPY PANELOWE Beton na strop panelowy powinien mieć klasę nie niższą niż C25/30 i konsystencję S1 (fot. stropy.pl)

    Beton na strop

    Jaka powinna być klasa wytrzymałości na ściskanie oraz konsystencja betonu na strop panelowy?
  • BUDOWLANE DETALE W jakim położeniu powinna być rynna w systemie Galeco STAL2 – i jak to sprawdzić robiąc prosty inwestorski test? (fot. GALECO)

    Prawidłowe położenie orynnowania

    Odpowiednie usytuowanie rynny względem krawędzi dachu to czynnik decydujący o trwałości i bezawaryjnym działaniu systemu odwadniającego. W jakim położeniu powinna być rynna w systemie Galeco STAL2 – i jak to sprawdzić robiąc prosty inwestorski test?
  • CERAMIKA Ile kosztują ściany z pustaków ceramicznych Porotherm? (fot. WIENERBERGER)

    Dom w koncepcji e4

    Chcesz zbudować dom w nowoczesnym systemie Porotherm? Zobacz przygotowane przez Wienerberger zestawienie parametrów i kosztów zewnętrznych ścian z pustaków ceramicznych w technologii jedno, dwu- i trójwarstwowej.
  • STROPY PANELOWE Stropy panelowe TERIVA PANEL dozbraja się poprzecznie i nadpodporowo oraz pod ścianami działowymi (fot. stropy.pl)

    Dodatkowe zbrojenie stropu

    Stropy panelowe są fabrycznie zbrojone stalowymi cięgnami. Na budowie płytę stropową trzeba jednak jeszcze miejscowo dozbroić. Gdzie w stropie TERIVA PANEL potrzebne jest dodatkowe zbrojenie?
  • BUDOWLANE DETALE Dachówki przelotowe to elementy uzupełniające nieodzowne dla szczelnego i estetycznego przeprowadzenia przez połać instalacji solarnej, masztu antenowego lub komina gazowego (fot. CREATON)

    Dachówka przelotowa

    Dachówka przelotowa to ważny systemowy element, który umożliwia bezpieczne i estetyczne przeprowadzenie przez połać instalacji antenowej, solarnej lub komina gazowego.
  • STROPY PANELOWE Wszystkie stropy wymagające zabetonowania potrzebują określonego czasu na związanie i do uzyskania odpowiedniej wytrzymałości nie wolno usuwać spod nich podpór montażowych (fot. stropy.pl)

    Po jakim czasie można rozszalować strop?

    Oczekiwanie na moment usunięcia podpór spod stropu zawsze się inwestorom dłuży i często padają pytania o możliwość skrócenia tego okresu. Ile czasu potrzebują stropy panelowe, zanim będziemy mogli bezpiecznie je rozformować?
  • BUDOWLANE DETALE Szczelne zakłady membrany dachowej są jednym z ważniejszych czynników decydujących o bezpiecznej eksploatacji dachu (fot. CREATON)

    Zakłady membrany dachowej

    O szczelności membrany dachowej, poza jej strukturą i trwałością, decydują również prawidłowo wykonane zakłady kolejnych arkuszy. Ważna jest ich szerokość oraz właściwe podklejenie.
  • PYTANIA I DYLEMATY Specjalne preparaty zamykające powierzchnię betonu chronią przed utratą wilgoci, eliminując konieczność polewania stropu wodą przez kilka pierwszych dni (fot. Adam Penger)

    Jak zabezpieczyć strop przed wysychaniem, kiedy nie ma możliwości pielęgnacji?

    W piątek do południa musimy betonować strop, a na weekend wyjeżdżamy – i my, i wykonawcy. Nie ma kto polewać świeżego stropu wodą. Przy obecnej pogodzie (upały) obawiamy się popękania betonu. Czy można jakoś temu zaradzić?
  • BUDOWLANE DETALE Bruzdy pod instalację elektryczną powinny być jak najpłytsze, a otwory pod puszki dopasowane do rozmiarów osprzętu (fot. H+H)

    Bruzdy instalacyjne w ścianach z betonu komórkowego

    Proces bruzdowania ścian z jednorodnego betonu komórkowego nie jest trudny. Zobacz, czym najlepiej wykonywać kanały, jaką mogą mieć głębokość i jak później estetycznie wykończyć ścianę.
  • BUDOWLANE DETALE Do połączenia ścian nośnych zaleca się stosowanie kotew ze stali nierdzewnej (fot. red.)

    Kotwienie wewnętrznej ściany nośnej

    Do połączenia ścian nośnych zaleca się stosowanie kotew ze stali nierdzewnej – dwa łączniki w co drugiej spoinie.
  • BUDOWLANE DETALE Wykonując w murze silikatowym bruzdy pod instalację elektryczną, musimy zwrócić uwagę na właściwą głębokość i prawidłowy układ kanałów - rozwinięcie w treści artykułu (fot. H+H)

    Bruzdowanie pod instalację elektryczną w ścianie działowej z silikatów

    Decydując się na pocienienie wąskich ścian działowych bruzdami pod przewody, musimy zwrócić uwagę nie tylko na kwestie wytrzymałościowe, ale i akustyczne. Pamiętajmy też o używaniu odpowiednich dla silikatów narzędzi.
  • BUDOWLANE DETALE Pas podrynnowy chroni krawędź połaci przede wszystkim przed skroplinami pojawiającymi się na rynnie wskutek kondensacji. Jest elementem niezbędnym w bezokapowym systemie rynnowym (fot. GALECO)

    Pas podrynnowy w systemie bezokapowym

    Obróbka blacharska montowana pod rynną zabezpiecza krawędź połaci przed przeciekaniem. Jest nieodłącznym elementem systemów rynien ukrytych w przestrzeni elewacji. Można wykonać ją samodzielnie albo kupić gotowy element - w obu przypadkach w celu zapewnienia wymaganej szczelności należy pamiętać o kilku zasadach montażu.
  • STROPY PANELOWE Strop może być czynnikiem wpływającym na komfort akustyczny w domu (rys. Eryka Rakoczy)

    Ciche stropy panelowe

    Przez wielu inwestorów niesłusznie bagatelizowana, akustyka stropu ma ogromne znaczenie dla codziennego komfortu domowników. A stropy panelowe są jednymi z „najcichszych”.
  • BUDOWLANE DETALE Specjalne systemowe dachówki z uchwytami pod stopnie kominiarskie lub bariery przeciwśniegowe ułatwiają estetyczne i szczelne wykonanie pokrycia dachowego (fot. CREATON)

    Dachówki pod system komunikacyjny i przeciwśnieżny

    Nawiązując do powiedzenia, że każdy łańcuch jest tak mocny, jak jego najsłabsze ogniwo – w dachu nie można pozwolić sobie na niedoróbki. A jednym z ważnych detali, który niewłaściwie wykonany szpeci pokrycie lub osłabia jego szczelność, jest miejsce mocowania systemów komunikacyjnych oraz przeciwśnieżnych.
  • INSPIRACJE OKIENNE Nowoczesne, funkcjonalne i dopracowane w każdym szczególe drzwi MS Patio HS 82 - zobacz, czym imponują (fot. MS)

    Patio. Serce domu.

    Czy wiecie, że drzwi tarasowych używamy w domu częściej niż wejściowych? Dobór sprawdzonego rozwiązania jest więc kwestią bezdyskusyjną. Wielkie ruchome skrzydła muszą być niezawodne, a do tego szczelne – i jeszcze nam się podobać! MS Patio HST 82 takie bonusy ma w standardzie. Zobacz, czym jeszcze imponuje.
  • SILIKATY Trwałe i zdrowe elementy z wapna i piasku to sprawdzony budulec na każdą ścianę w domu (fot. H+H)

    Silikaty na każdą ścianę

    Silikatowe bloczki murowe to materiał, który zapewnia wieloletnią trwałość, bezpieczeństwo i energooszczędność. Jakie rodzaje ścian można z nich wznosić?
  • STROPY PANELOWE Wysoka temperatura przyspiesza utratę wilgotności, a to dla świeżego betonu bardzo niekorzystne. Sprawdź, jak zapewnić właściwą pielęgnację stropu we wczesnej fazie wiązania (fot. stropy.pl)

    Pielęgnacja stropu latem

    Roboty budowlane idą pełną parą. Pamiętajmy jednak, że upał daje się we znaki nie tylko nam, ale i świeżym betonowym konstrukcjom. Zobacz, jak dbać o strop Teriva Panel we wstępnej fazie dojrzewania.
  • DACH

    Test letniej wichury

    Choć burze pojawiające się na przełomie wiosny i lata są stałym zjawiskiem dla polskiego klimatu, to z roku na rok nasilają się i powodują poważne uszkodzenia dachów i budynków. Czy i jak możemy zapobiec tym zniszczeniom na etapie budowy domu?