Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Jakie dachówki wybrać?

Czym się kierować przy doborze pokrycia dachowego z ceramicznych lub cementowych dachówek? Ekspert CREATON radzi.

Dach należy do tych elementów budynku, które w największym stopniu decydują o jego ostatecznym wyglądzie. Dlatego to gust i poczucie estetyki projektanta, a często samych inwestorów, ma ostateczny wpływ na decyzję o zakupie konkretnego pokrycia. W trosce o piękną i spójną kompozycję nie można jednak zapominać o podstawowej funkcji dachu, jaką jest ochrona konstrukcji domu. Dobrze wykonany dach musi być przede wszystkim pokryty materiałem odpowiednim dla specyfiki budynku i lokalnych uwarunkowań.

​Nie bez powodu dach nazywany jest piątą elewacją budynku - warto poświęcić uwage na wybór odpowiedniego rozwiązania pokrycia (fot. CREATON)
Nie bez powodu dach nazywany jest piątą elewacją budynku - warto poświęcić uwage na wybór odpowiedniego rozwiązania pokrycia (fot. CREATON)

Współczesny rynek materiałów budowlanych jest bogaty w licznego rodzaju pokrycia dachowe: dachówki ceramiczne i cementowe, blachodachówki, papy bitumiczne, gonty, a nawet specjalistyczne rozwiązania typu dachy zielone lub słomiane. Za najbardziej eleganckie, szlachetne, a przy tym uniwersalne i dobrze komponujące się z każdym otoczeniem, uchodzą dachówki. Ale i wśród nich znajdziemy modele lepiej i gorzej dopasowane do konkretnej inwestycji. Na co zatem zwrócić uwagę przy ich wyborze? 

Pokrycie dachu vs MPZP lub WZ

Już na etapie wyboru projektu domu trzeba zdać sobie sprawę, że kształt i kolor dachu często narzucony jest przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego albo określony w warunkach zabudowy. Na szczęście różnorodność modeli dachówek sprawia, że bez problemu można znaleźć model, kolorystykę i powłokę odpowiadającą zarówno narzuconym wymaganiom, jak i potrzebom oraz preferencjom inwestora.

Podstawa wyglądu dachu to forma i kolor

Wielkoformatowe i drobniejsze, płaskie lub faliste, matowe i błyszczące, w szerokiej gamie kolorystycznej od naturalnych odcieni ceglastych, poprzez brąz, nowoczesny antracyt, czarny, po wykończenie niestandardowe – w ofercie CREATON Polska dostaniemy dachówki w ponad 240 wariantach. Wybierając swój kolor i powłokę, warto zwrócić uwagę na zaplanowane barwy elewacji i stolarki okienno-drzwiowej. Zaleca się, aby dach albo miał odcień komponujący się z nimi, albo przeciwnie – w zamierzony sposób kontrastujący z resztą. Dobrze też przesadnie nie eksperymentować. Uniwersalne kolory ułatwiają ewentualne modyfikacje wyglądu ścian zewnętrznych (przemalowanie fasady czy montaż rolet) w późniejszych latach.  

Bryła dachu a dobre pokrycie

Kształt dachu to nie tylko kwestia wizualna. Ma on istotny wpływ na dobór i montaż pokrycia dachowego oraz na konieczność zastosowania określonych rozwiązań materiałowych czy akcesoriów w konstrukcji połaci. Dach może być maksymalnie prosty, pozbawiony koszy, okien dachowych i kominów - lub skomplikowany, wielospadowy,  z licznymi załamaniami, lukarnami i narożami, a nawet oknami typu bawole oko. Im konstrukcja jest bardziej rozbudowana, tym więcej aspektów trzeba uwzględnić wybierając określone dachówki i tym trudniejsze oraz droższe będzie wykonawstwo. 

Model DOMINO to jeden z najbardziej uniwersalnych typów dachówek ceramicznych (fot. CREATON)
DOMINO to jeden z najbardziej uniwersalnych modeli dachówek ceramicznych (fot. CREATON)​

Na dachach bardziej skomplikowanych najczęściej wykorzystuje się modele małoformatowe, jak dachówka ceramiczna DOMINO lub HARMONICA marki CREATON – niezwykle wydajne, które bardziej precyzyjnie można dopasować do połaci, ograniczając w ten sposób straty materiału. Nie jest to rzecz jasna regułą - dwuspadowe dachy również pięknie prezentują się wykończone drobnowymiarową dachówką. Często jednak przy prostych konstrukcjach stawia się na łatwość i szybkość montażu. Sprawdzą się wtedy dachówki przesuwane lub zakładkowe o dużej powierzchni i profilowanym kształcie – na przykład dachówka ceramiczna KODA lub SIMPLA. Pasują one również do dużych, prostych połaci, a nawet do dachów jednospadowych i elewacji. 

Kąt nachylenia połaci

Spadek dachu to jeden z podstawowych kryteriów doboru pokrycia – nie bez powodu przy konkretnych modelach dachówek producent zawsze podaje dopuszczalne dla nich zakresy nachylenia połaci. Po co? Jako ostrzeżenie, że przy mniejszym stopniu nachylenia dach może przeciekać, a przy większym zamocowanie jest zbyt pracochłonne. I zgodnie z tą teorią, zaleca się, aby dachówki ceramiczne układać na dachach o spadku od 16 do 45 stopni, a cementowe od 22 do 60 stopni. W praktyce warto jednak zwracać uwagę nie na zalecany optymalny spadek, ale na minimalny dopuszczalny kąt nachylenia, wskazywany przez producentów w stosunku do wybranych modeli przy założeniu dodatkowych zabezpieczeń w obrębie szczelności poszycia dachowego (pisaliśmy o tym szerzej >>> TUTAJ). Dla przykładu, w ofercie CREATON, czołowego producenta dachówek na rynku, dachówkę ceramiczną TITANIA można montować na połaciach o nachyleniu od 10 stopni, a dachówkę FUTURA już od 7 stopni – ale wraz z odpowiednią, zalecaną w karcie technicznej warstwą wstępnego krycia.

Dachówki ceramiczne to klasyk wśród pokryć dachowych - na zdjęciu model PREMION (fot. CREATON)
Dachówki ceramiczne to klasyk wśród pokryć dachowych - na zdjęciu model PREMION (fot. CREATON)

Planując remont dachu, pamiętajmy też o jeszcze jednej ważnej kwestii – o tym, że dachówki zaliczane są do pokryć ciężkich (ich waga mieści się w zakresie od 35 do 80 kg/m2). Przed wymianą należy zasięgnąć opinii fachowca (inżyniera konstruktora, projektanta, doświadczonego dekarza), który oceni warunki.

Bez względu na preferencje, warto pamiętać, że tylko dachówki ceramiczne lub cementowe od renomowanego producenta, oferującego gamę spójnych stylistycznie akcesoriów dachowych, są gwarancją jakości niezbędnej, by zbudować solidny dach, a zarazem bezpieczny dom.


Więcej informacji o rozwiązaniach dachowych oraz ciekawe inspiracje na temat dachów wykonanych z dachówek ceramicznych i cementowych CREATON można znaleźć na stronie www.creaton.pl/blog.


Źródło: materiały prasowe CREATON Polska.

Data publikacji: 13 października 2022

Zobacz także

AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Nowa publikacja PSD

Polskie Stowarzyszenie Dekarzy wydało kolejną część merytorycznych publikacji: „Wytyczne dekarskie. Zeszyt 5. Zasady układania łupka na dachach i fasadach”.
AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Poradnik dachowy CREATON

Poradnik CREATON „Serwisowanie dachu – przegląd i konserwacja” dostępny w formie bezpłatnego e-booka.
Utrzymanie wysokiej funkcjonalności i estetycznego wyglądu dachu wymaga regularnego wykonywania różnych prac serwisowych (fot. CREATON)DACH

Zadbaj o dach jesienią

Jak dbać o dach, aby utrzymać jego wysoką funkcjonalność i cieszyć się bezproblemowym, pięknym pokryciem przez lata?