Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Zostaw upał za oknem!

Nowoczesne duże przeszklenia wpuszczają do wnętrza mnóstwo światła słonecznego, ale jego nadmiar, podobnie jak brak, bywa uciążliwy. Jak wygodnie regulować nasłonecznienie i temperaturę pomieszczeń? Skutecznym i eleganckim rozwiązaniem są osłony zewnętrzne, takie jak rolety lub żaluzje fasadowe.

W Polsce pogoda nas nie rozpieszcza. Tęsknimy za słońcem, a projektując i budując domy skupiamy się raczej na ochronie przed zimnem, niż przed nagrzewaniem. Dlatego chętnie montujemy okna, które mają po pierwsze - świetne parametry cieplne, a po drugie - ogromne przeszklenia, których zadaniem jest wpuszczenie do wnętrza jak najwięcej naturalnego światła. Tyle tylko, że w parze z tym światłem zawsze idzie ciepło, przez co w słoneczne dni w pomieszczeniach o wystawie południowej i zachodniej robi się nieznośnie gorąco, a do tego ostre refleksy słoneczne utrudniają pracę czy odpoczynek. Można ratować się montując na oknach rolety wewnętrzne, ale znacznie efektywniejszym rozwiązaniem są osłony zewnętrzne.

Przegrzewanie pomieszczeń to dzisiaj poważny problem. Zewnętrzne osłony stanowią barierę termiczną dla słońca jeszcze przed szybą, spowalniając wymianę ciepła i w znacznym stopniu redukując wzrost temperatury wewnątrz domu (fot. MS)
Przegrzewanie pomieszczeń to dzisiaj poważny problem. Zewnętrzne osłony stanowią barierę termiczną dla słońca jeszcze przed szybą, spowalniając wymianę ciepła i w znacznym stopniu redukując wzrost temperatury wewnątrz domu (fot. MS) 

Przy pozbawionych osłon oknach, padające bezpośrednio na szyby promieniowanie słoneczne częściowo zostaje odbite, ale w dużym stopniu przedostaje się do wnętrza. Wypełnione gazem szlachetnym przestrzenie międzyszybowe spowalniają nieco wymianę ciepła, jednak w słoneczne i do tego upalne dni nie wystarcza to do ochrony pomieszczeń przed silnym nagrzewaniem. Również rolety wewnętrzne, choć ograniczają nasłonecznienie, nie są w stanie skutecznie powstrzymać emisji ciepła do wnętrza. Osłony zewnętrzne natomiast częściowo odbijają, a częściowo absorbują promieniowanie jeszcze zanim dotrze ono do szyby. Dzięki temu temperatura po wewnętrznej stronie okna zostaje skutecznie obniżona (jak podają eksperci MS więcej niż OKNA, podczas upału na poziomie 350C, dzięki osłonom fasadowym udaje się zredukować temperaturę w pomieszczeniach nawet o 100C). To w odczuwalny sposób poprawia codzienny komfort mieszkańców, bez potrzeby instalowania kosztownych urządzeń chłodzących.

Jakie osłony zewnętrzne mamy do wyboru?

W ofercie MS więcej niż OKNA dostępne są dwa typy osłon zewnętrznych: rolety i żaluzje fasadowe. W obu przede wszystkim musimy określić rodzaj konstrukcji ze względu na miejsce montażu. Wśród rolet zewnętrznych mamy do wyboru: rolety kompaktowe lub inaczej nadstawne (osadza się je na ramie okiennej pod nadprożem i wymagają w związku z tym zaprojektowania odpowiednio powiększonego otworu), rolety podtynkowe (skrzynkę mocuje się do czoła nadproża, a docelowo ukryje się ona w warstwie ocieplenia elewacji) oraz rolety natynkowe (przeznaczone do montażu na gotowej, wykończonej fasadzie). Jeśli chodzi o żaluzje fasadowe, to również mamy opcję podtynkową i natynkową. Żaluzje podtynkowe montuje się tak, jak w przypadku rolet nadstawnych, czyli w świetle otworu okiennego, między ramą a nadprożem (trzeba zaprojektować pod nie odpowiednio wyższy otwór). Żaluzje natynkowe przeznaczone są do montażu na gotowej, ocieplonej elewacji. W zależności od tego, na jakim etapie budowy domu jesteśmy i jakie mamy możliwości dostosowania otworów okiennych, możemy dobrać optymalne rozwiązanie konstrukcji przesłon.

Jak zbudowane są rolety i żaluzje zewnętrzne?

W roletach zewnętrznych płaszcz standardowo zbudowany jest z ryflowanych lamel o wysokości 42 mm, wypełnionych pianką poliuretanową. Jeśli potrzebna jest konstrukcja większa (przeszklenie powyżej 6,5 m2) albo przeciwnie, trzeba ograniczyć wielkość kasety, stosuje się inne, specjalne rozwiązania lamel.

Rolety zewnętrzne MS – zobacz więcej
Rolety zewnętrzne MS – zobacz więcej >>> LINK

Żaluzje fasadowe zbudowane są z aluminiowych lameli wykończonych lakierem. W wariancie C-80 lamele są delikatnie wygięte w kształt litery „C” i można je obracać w zakresie 1800. Wariant Z-90 zbudowany jest z lameli wyprofilowanych w kształt litery „Z” i wykończonych uszczelką wargową. Umożliwia to całkowite zaciemnienie pomieszczenia przy zamkniętych żaluzjach.

Żaluzje fasadowe MS, po lewej wariant C-80, po prawej Z-90

Żaluzje fasadowe MS, po lewej wariant C-80, po prawej Z-90. Zobacz więcej >>> LINK

Oba typy przesłon dostępne są w szerokiej gamie wzorniczej. Poza klasycznymi, jednolicie gładkimi kolorami w odcieniach czerni, szarości czy bieli, dostępne są również rolety i żaluzje drewnopodobne oraz metalizowane. Pozwala to nie tylko dopasować przesłony do stolarki otworowej, ale też harmonijnie wkomponować je w elewację. 

Czym różni się użytkowanie rolet zewnętrznych i żaluzji fasadowych?

Pod względem sposobu obsługi oba typy osłon niewiele się różnią. Jedne i drugie mogą być otwierane i zamykane ręcznie lub elektrycznie, można też podłączyć je do domowego inteligentnego systemu sterowania. Istotna jest natomiast ich odmienna funkcjonalność. Żaluzje, dzięki ruchomym lamelom, pozwalają dowolnie regulować dopływ światła zewnętrznego. W zależności od potrzeb możemy ustawić lamele pod różnymi kątami, kierując promienie słoneczne np. na podłogę lub na sufit. Możemy też całkowicie odsłonić okno lub zamknąć żaluzje, żeby zaciemnić wnętrze albo po prostu zapewnić sobie poczucie prywatności. Rolety można jedynie opuścić lub podnieść. Nie da się sterować nimi tak, jak żaluzjami. Z drugiej jednak strony, rolety umożliwiają nam całkowite zaciemnienie pomieszczenia (nawet w słoneczny dzień), skutecznie chronią też przed wiatrem i hałasem, a przy okazji utrudniają włamanie. Złotym środkiem wydaje się być rozwiązanie „kombinowane”. W tych pomieszczeniach, w których przebywamy w ciągu dnia i chcemy cieszyć się słońcem, ale zależy nam na regulacji jego natężenia – w salonie, kuchni, pokoju dziecięcym – możemy zdecydować się na żaluzje. Z kolei tam, gdzie w ciągu dnia przebywamy rzadziej albo potrzebujemy raczej ochrony przed zimnem, wiatrem, funkcji antywłamaniowej czy lepszej akustyki, zainwestujmy w rolety zewnętrzne.

Odpowiednio dobierając rodzaj przesłon do konkretnych pomieszczeń, możemy w pełni wykorzystać ich funkcjonalność na wielu płaszczyznach użytkowych (fot. MS)
Odpowiednio dobierając rodzaj przesłon do konkretnych pomieszczeń, możemy w pełni wykorzystać ich funkcjonalność na wielu płaszczyznach użytkowych (fot. MS)

Warto wiedzieć, że nowoczesne przesłony zewnętrzne można wyposażyć nie tylko w silniki, ale też w rozmaite systemy czujników, np. słoneczne i wiatrowe. Dzięki automatyce rolety i żaluzje zewnętrzne zawsze dopasują się do aktualnych warunków pogodowych, a ich obsługa będzie bezpieczna i wygodna (ZOBACZ WIĘCEJ NA TEMAT STEROWANIA >>> LINK).

 


Opracowanie w ramach współpracy z MS więcej niż OKNA Sp. z o.o.

Data publikacji: 1 września 2022

Zobacz także

Remont. Co zrobić ze starymi oknami PVC i gdzie kupić nowe? Rozmowa na naszym kanale YT.ROZMOWY

Wymiana okien PVC

Stara stolarka okienna to dużo odpadów, które dla branży, jako regranulat PVC, stanowią cenny surowiec do produkcji nowych okien. Najpierw jednak musimy zdemontowane okna oddać do utylizacji. Zobacz, gdzie to zrobić i dlaczego to takie ważne.
AKTUALNOŚCI BRANŻOWE

EKOmodernizacja z oknami PVC

Zrównoważony rozwój, oszczędność energii, design - ulepsz swoją przestrzeń życiową poprzez modernizację za pomocą okien PVC.
Aluminiowe okna królują na nowoczesnych salonach. Warto wiedzieć, czemu zawdzięczają swoją popularność (fot. MS)INSPIRACJE OKIENNE

Aluminium w oknach - minimalizm w maksymalnej jakości

Opinia o ekskluzywnym charakterze aluminiowych okien i drzwi wynika z nieprzeciętnych cech tego materiału oraz nierealnych jeszcze do niedawna możliwości aranżacyjnych. Co warto wiedzieć o aluminium w oknach? Material prasowy MS Więcej niż Okna.