Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Zobacz najnowsze publikacje

 • ŚCIANY System Budowy H+H to sposób na sprawną i szybką budowę (fot. H+H)

  System Budowy H+H

  Sprawnie, kompleksowo i w zgodzie z naturą – System Budowy H+H. Materiał prasowy. 
 • WYKOŃCZENIE ŚCIAN I PODŁÓG Podłogi wineo to rozwiązanie proste w montażu i łatwe do utrzymania w nienagannej świeżości przez długie lata (fot. wineo)

  Podłogi do zadań specjalnych

  Utrzymanie podłogi w idealnym stanie nie jest łatwe - codzienne użytkowanie niszczy powierzchnię. Aby jak najdłużej cieszyć się jej zadbanym widokiem, warto postawić na funkcjonalny i łatwy do utrzymania w czystości materiał - biopodłogi PURLINE wineo 1000 lub panele winylowe wineo 800.
 • FORMALNOŚCI Dobry projekt nie jest zły - zobacz, co warto przemyśleć przed rozmową z projektantem (fot. red.)

  Dobry projekt

  Pierwszy dom dla wroga, drugi dla przyjaciela... A może od razu dla siebie? Masz swoje nawyki, upodobania, oczekiwania, marzenia? Im więcej kwestii przemyślisz przed rozmową z projektantem, tym będzie łatwiej.
 • PYTANIA I DYLEMATY Izolacja fundamentów dysperbitem wymaga temperatury powyżej +5 stopni (fot. K. Barszczyk)

  Dysperbit a przymrozki

  Chciłabym wykonać izolację ścian fundamentowych dysperbitem. Czy te prace można wykonywać przy ujemnej temperaturze? Czy nie wpłynie to na właściwości hydroizolacyjne?
 • BUDOWLANE DETALE Kształtki wieńcowe to wygodny i niedrogi sposób na przygotowanie ścian pod wieniec i oparcie stropu (fot. KMR)

  Kształtki wieńcowe

  Kształtki wieńcowe to elementy układane na górnej powierzchni ścian jako zewnętrzny szalunek tracony wieńca, a także jako podłoże pod belki lub płyty stropowe.
 • BUDOWLANE DETALE Zaślepka gąsiora w dachach krytych dachówką - jak ją zamocować? (fot. CREATON)

  Zaślepka gąsiora

  Ten niepozorny element nie tylko współodpowiada za szczelność kalenicy dachu, ale też może pełnić istotną funkcję ozdobną. Jak prawidłowo zamocować zaślepkę gąsiora na dachu krytym dachówką?
 • ROZMOWY IzolPoznań izolacje natryskowe. Ocieplanie poddaszy pianą. Jak wybrać dobrą ekipę?

  Ocieplanie poddaszy pianą. Jak znaleźć dobrą ekipę?

  Rozmowa z polecanym wielkopolskim wykonawcą izolacji natryskowych o profesjonalnym podejściu do klienta, o jakości i zaufaniu do rzemiosła, jakim jest ocieplanie pianką PUR.
 • MATERIAŁY POKRYCIOWE Pięć stref śniegowych i trzy wiatrowe - projekt dachu domu musi uwzględniać lokalne uwarunkowania na danym obszarze Polski (fot. WIENERBERGER)

  Dach kontra zima

  Mróz, wiatr, śnieg - jak sprawić, by dach był trwały i bezpieczny w zimowych warunkach? Materiał prasowy marki Koramic.
 • ZASADY MUROWANIA Kiedy musimy murować ściany na pełne spoiny poziome i pionowe, a kiedy z tych ostatnich możemy zrezygnować? (fot. H+H)

  Czy spoiny pionowe są konieczne?

  Ekonomiczna, szybka i łatwa wykonawczo budowa. Kiedy możemy zrezygnować z wypełniania zaprawą pionowej spoiny? Materiał prasowy H+H Polska.
 • ROZMOWY Przydomowa samowola. Co nam wolno wybudować?

  Przydomowa samowola

  Czy garaż, wiata, kompostownik albo fotowoltaika wymagają zgłoszenia? Jaka jest kara? Jak zalegalizować samowolę budowlaną? Rozmowa na YouTube o tym, co nam wolno wybudować na własną rękę, a co musimy zgłosić odpowiednim organom nadzoru.
 • BUDOWLANE DETALE Rynny w systemie Galeco STAL2 najczęściej łączy się systemowymi złączkami z uszczelką (fot. GALECO)

  Galeco STAL2 - doczołowy łącznik z uszczelką

  Zobacz, w jaki sposób prawidłowo zamontować łączniki, aby zapewnić właściwe przyleganie i trwałą szczelność systemu – oraz jak sprawdzić poprawność montażu, wykonując prosty inwestorski test.
 • WYBIERZ SWÓJ DACH Fotowoltaika na dachu - zpobacz, jak poprawnie zamontować ogniwa PV, żeby instalacja była efektywna i estetyczna (fot. CREATON)

  Fotowoltaika wkomponowana w dach

  Dla wymiernych korzyści ważne jest poprawne ukierunkowanie paneli PV względem słońca. Powinniśmy jednak uwzględnić nie tylko parametry, ale i aspekty wizualne, bo źle zamontowana instalacja oszpeci nam dom. Jak pogodzić estetykę z wydajnością na dachu krytym dachówką? Eksperci CREATON Polska wskazują kilka dobrych praktyk i podpowiadają, co musimy kupić.
 • MATERIAŁY POKRYCIOWE Szeroki wachlarz rozwiązań przeciwśniegowych pozwala dopasować elementy do różnych typów dachów (fot. CREATON)

  Jak bezpiecznie zatrzymać śnieg?

  CREATON radzi, jakie akcesoria zamontować na dachu, aby zapewnić skuteczną i estetyczną ochronę przed zsuwającym się śniegiem.
 • OCIEPLANIE PIANĄ PUR Licząc czas potrzebny na aplikację i odparowanie, ocieplenie z piany

  Jak długo schnie ocieplenie z piany?

  Sama pianka PUR schnie w kilka sekund, ale aby izolacja była w pełni gotowa, potrzebuje czasu na odparowanie. Zobacz, kiedy można zacząć na poddaszu prace wykończeniowe.
 • INSPIRACJE OKIENNE Bez okna w kuchni żyje się ciężko, ale nie musimy z niego rezygnować w imię wystroju wnętrza. Na wszystko jest jedno proste rozwiązanie - okno przesuwne FAKRO Innoview (fot. FAKRO)

  Kuchnia, przesunąć okno!

  FAKRO inspiruje - przesuwne okno Innoview to funkcjonalny i ciekawy sposób doświetlenia kuchni.
 • ROZMOWY Paweł Kaim rozmowa:

  Swój dom. U inżyniera na budowie

  Inżynier też inwestor - Paweł zawodowo jest inżynierem budownictwa, a prywatnie właśnie kończy budowę swojego domu. Rozmawiamy o tym, jak planował inwestycję i co go zaskoczyło.
 • INNE Średnia dobowa temperatura podczas betonowania nie powinna spadać poniżej 5 stopni (fot. KMR)

  Czy można betonować w zimie?

  Kiedy aura straszy przymrozkami, najlepiej nie prowadzić prac betoniarskich. Ale jeśli nie mamy wyboru - w niskiej temperaturze z betonem też można sobie poradzić.
 • OKNA, DRZWI Dopracowane wykończenie okien jest równie ważne, co ich parametry techniczne (fot. MS)

  Okna MS. Piękno tkwi w szczegółach.

  Wiecie, kiedy dostrzegamy detale? Kiedy nas irytują. Są niedopracowane. Okna stanowią silny akcent wizualny domu – i z zewnątrz, i od środka. Powinny być nie tylko trwałe, szczelne i ciepłe, ale również po prostu piękne.
 • BUDOWLANE DETALE Jednym ze sposobów na szybkie wymurowanie pionu wentylacyjnego jest użycie silikatowych pustaków wentylacyjnych (fot. red.)

  Pion wentylacyjny murowany z silikatowych pustaków

  Pion z silikatowych pustaków wentylacyjnych muruje się łatwo jak wieżę z klocków, ale trzeba pamiętać o jego prawidłowym połączeniu ze ścianą, a także o zagadnieniach akustyki i ognioodporności.
 • SZCZYPTA TEORII Ile waży śnieg? Świeży puch ma gęstość 30 kg/m3, a topniejący zbity śnieg nawet 400 kg/m3! Zobacz artykuł.

  Ile waży śnieg?

  Świeży puch ma gęstość 30 kg/m3, ale już topniejący zbity śnieg to dla dachu obciążenie ponad 10 razy większe! Zobacz, jaki wpływ na ciężar ma struktura pokrywy śnieżnej.