Nazwy produktów hydroizolacyjnych najczęściej są złożone i trudne do wymówienia. Dla ułatwienia producenci i wykonawcy posługują się więc akronimami, czyli zestawieniami pierwszych liter poszczególnych słów pełnej nazwy.
Zdecydowana większość skrótowców pochodzi z języka niemieckiego:
Wraz z wprowadzeniem dla mas KMB normy europejskiej, nastąpiło odejście od niemieckiego na rzecz anglojęzycznego skrótowca PMBC (Polymer Modified Bituminous thick Coating). Obecnie, dla zachowania spójności i konsekwencji, zasadnym wydaje się wprowadzenie w materiałach uszczelniających generalnej zasady stosowania akronimów pochodzących od nazw anglojęzycznych:
Proces anglicyzacji nomenklatury trwa, a póki co zarówno w potocznym obiegu, jak i w branżowej literaturze spotkać można akronimy obujęzyczne, dlatego warto je znać.
Poza skrótowcami, które uwalniają nas od konieczności pamiętania długich nazw produktów, wśród rozwiązań do hydroizolacji budowli spotkać można również literowo-liczbowe oznaczenia dotyczące ich składu lub zastosowania:
Wx-E - hydroizolacja przyziemia budynków, gdzie:
Wx-I - hydroizolacje wewnętrzne, gdzie:
Wx-B - hydroizolacje wewnętrzne, gdzie:
W nazewnictwie funkcjonują również określenia, które nie są ogólnie przyjęte, ale wielu producentów stosuje je, bo ułatwiają szybką identyfikację cech produktów: ML – Multi Lack, XA – oznaczenie samoprzylepnej taśmy butylowej (X od „eXtra” i A od „adhezja”, czyli przyczepność), NBR – kauczuk akrylonitrylo-butadienowy, RM (Restaurier Mörtel) – zaprawa renowacyjna, RZ (Romanzement) – cement romański i inne.
Na koniec ważny symbol DIN (Deutsches Institut für Normung) - Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Normy DIN nie mają w Polsce statusu obligatoryjnych przepisów techniczno-budowlanych, stanowią jednak zapis najnowszej wiedzy technicznej. Ich przestrzeganie, szczególnie w sytuacji, gdy brakuje polskich norm z danego zakresu, może mieć istotny wpływ na ostateczną skuteczność oraz trwałość wykonywanych prac.
Artykuł w ramach kampanii Akademia Świadomego Budowania we współpracy z firmą Remmers, producentem profesjonalnych uszczelnień.
Data publikacji: 19 lutego 2024
Uszczelnienia to warstwy, których w gotowym budynku nie widać, za to szybko daje o sobie znać ich brak lub uszkodzenie… Są niezbędne dla zapewnienia ochrony przed wodą i wilgocią, a fakt, że zostają zasłonięte, utrudnia ich kontrolę czy ewentualną naprawę. Tym większą uwagę warto im poświęcić na etapie wykonawczym, najpierw dbając o dobór właściwych dla danego zastosowania produktów, a potem poprawne wykonanie powłok hydroizolacyjnych.
Z uszczelnieniami mamy do czynienia wielokrotnie podczas budowy: przy zabezpieczaniu fundamentów, cokołu, podłogi na gruncie, tarasu, balkonu, dachu płaskiego, podczas montażu stolarki otworowej czy wykańczania ścian w łazience. Wspólnie z firmą Remmers, ekspertem w dziedzinie profesjonalnych uszczelnień, w cyklu „Nowoczesne uszczelnienia w budynku” podpowiemy, jak poprawnie pracować z produktami w konkretnych sytuacjach.