Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Uszczelnienie przejść instalacyjnych

Woda i kanalizacja - jak prawidłowo wykonać uszczelnienie ściany fundamentowej w miejscu przejścia instalacyjnego?

Każda hydroizolacja ma swoje punkty krytyczne, w których zachodzi przerwanie ciągłości powłoki i może dojść do przecieku. Takimi słabymi miejscami są narożniki, połączenia przerw roboczych i wszelkiego rodzaju przebicia, między innymi przejścia instalacyjne. Na ich uszczelnienie zawsze trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Przejście instalacyjne - zalecenia bazowe

Po pierwsze - już projektując budynek zaleca się tak umiejscowić wyprowadzenie rur przez ściany fundamentowe, żeby przebicie znajdowało się w strefie gruntu bez obciążenia wodą pod ciśnieniem (dotyczy to również spiętrzającej się wody filtracyjnej). Oczywiście można zrobić zabezpieczenie przeciwwodne, jeśli jest taka konieczność, ale w miarę możliwości lepiej unikać stref poniżej ZWG.

Po drugie - na ścianach fundamentowych poddawanych przebiciu instalacyjnemu najlepiej stosować izolacje powłokowe, czyli nakładane w postaci płynnej lub półpłynnej, a nie rolowe typu papy, membrany czy tworzywa sztuczne. Powód jest dość oczywisty. W miejscu zmiany kształtu podłoża znacznie łatwiej wykonać uszczelnienie z elastycznej płynnej masy niż z „wycinanki” ze sztywnego materiału rolowego.

Z czego i jak wykonać uszczelnienie przejścia instalacyjnego?

Najłatwiejszym i najbardziej intuicyjnym sposobem jest wykonanie hydroizolacji powłokowej z wyobleniem. Należy użyć do tego materiału dwukomponentowego (masy bitumicznej albo izolacji hybrydowej 2K). Najpierw w miejscu, gdzie rura „wychodzi” ze ściany, wykonujemy z masy hydroizolacyjnej wyoblenie o promieniu ok. 2 cm. Następnie właściwą hydroizolację nakładamy na wierzch, wywijając ją na rurę na 5-10 cm.

Uszczelnienie przejścia wykonane z hydroizolacji powłokowej z wyobleniem (fot. REMMERS)
Uszczelnienie przejścia wykonane z hydroizolacji powłokowej z wyobleniem (fot. REMMERS)

Drugi popularny sposób to manszety uszczelniające. Nadają się do użytku na wczesnym etapie budowy, kiedy ze ściany wystaje tylko kawałek rury, nie połączony jeszcze z dalszymi elementami. Manszety stosuje się razem z chemią budowlaną, zatapiając materiał w powłoce hydroizolacyjnej, podobnie, jak ma to miejsce przy taśmach uszczelniających w narożnikach. Jak to wygląda krok po kroku? W manszecie wycina się otwór o promieniu o kilka milimetrów mniejszym niż promień rury. Manszetę naciąga się na rurę, a następnie wtapia w pierwszą warstwę materiału hydroizolacyjnego. Później drugą warstwę hydroizolacji nakłada się już na wierzch.

Nietypowym rozwiązaniem podobnym do manszety jest kołnierz Rohrflansch firmy Remmers. Składa się z dwóch połówek, dzięki czemu można go stosować nawet na późniejszych etapach budowy lub podczas remontu, gdy instalacja jest już wyprowadzona dalej. Nie nasuwa się go bowiem na końcówkę rury, tylko nakłada z boku. Tu uwaga - w odróżnieniu od manszety robi się to jeszcze przed nałożeniem hydroizolacji! W komplecie jest specjalny preparat, trwale elastyczna masa z tworzywa sztucznego, będąca jednocześnie spoiwem i uszczelniaczem. Za pomocą owego preparatu przykleja się kołnierz do ściany i do rury, wypełnia się też nim wolną przestrzeń wokół rury (jeśli kołnierz ma większą średnicę). Na gotowy kołnierz nakłada się później właściwą hydroizolację powłokową. Warto wspomnieć, że Rohrflansch może być stosowany również w sytuacji obciążenia wodą pod ciśnieniem hydrostatycznym.  


Montaż kołnierza Rohrflansch krok po kroku (fot. REMMERS):

  • Przygotowanie podłoża – musi być szorstkie, suche i wolne od pyłu. Rurę należy ustabilizować w taki sposób, aby nie przesuwała się podczas wykonywania izolacji.
  • Aplikacja kleju – nakładamy klej na kołnierz oraz na podłoże mineralne.
  • Montaż kołnierza – obie powłoki kołnierza zsuwamy ze sobą wokół rury i zatrzaskujemy, a następnie lekko obracamy, dosuwając je do podłoża.
  • Wykonanie izolacji powłokowej z MB 2K lub masy bitumicznej (PMBC).

Jeszcze jednym rozwiązaniem nadającym się nawet do stref parcia hydrostatycznego są tzw. złącza szczelne. To jest rozwiązanie spoza chemii budowlanej, działające w sposób fizyczny. W otwór wywiercony w ścianie wprowadza się metalowe pierścienie – zewnętrzny ma średnicę otworu w ścianie, wewnętrzny rury. W środku pierścienia jest guma, a po zaciśnięciu następuje uszczelnienie z obu stron. Jest to bardzo dobre rozwiązanie np. do przejść kablowych. Złącza szczelne stosuje się razem z hydroizolacjami powłokowymi.

 


Konsultacje: Bartłomiej Monczyński, Remmers.

Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

Data publikacji: 5 grudnia 2023

Zobacz także

Po erze królowania bitumów, na rynek hydroizolacji wkraczają hybrydowe polimery (fot. REMMERS)NOWOCZESNE USZCZELNIENIA W BUDYNKU

Hydroizolacje ery postbitumicznej

Papa na lepiku, długo, długo nic, potem masy KMB, szlamy mineralne i wreszcie hybrydowe polimery. Na przestrzeni ostatnich dekad w zakresie hydroizolacji nastąpił prawdziwy przełom. Co wyróżnia te najnowocześniejsze?
Uszczelnienie cokołu to ważny detal w nowoczesnym budynku (fot. REMMERS)BUDOWLANE DETALE

Uszczelnienie strefy cokołowej budynku

Pomimo realnych szkód wilgotnościowych, jakie woda wyrządza w strefie przyziemia, cokół budynku to detal wciąż zaniedbywany w temacie hydroizolacji. Zobacz, jak i czym powinno się go uszczelnić.
Co warto wiedzieć na temat uszczelnień szybkoschnących? (fot. REMMERS)NOWOCZESNE USZCZELNIENIA W BUDYNKU

Uszczelnienia szybkoschnące

Czym są uszczelnienia szybkoschnące? Czy zawsze są lepsze od tradycyjnych? Kiedy i gdzie warto je stosować? Poznaj zalety i wady produktów hydroizolacyjnych typu „rapid”.