Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Formalności

  • KOŁO PZITB

    Branżowy niezbędnik!

    Poradnik „Prawo budowlane 2020. Uczmy się wspólnie” - opracowanie omawiające najważniejsze zmiany ustawy po 19 września 2020 r.
  • PROJEKTY - HOMEKONCEPT RADZI Odcinek 1 cyklu

    Rozmowa o przestrzeni

    Czym jest przestrzeń funkcjonalna? Od czego zależy wygoda i ustawność wnętrza? Jak nasze potrzeby wpływają na rozwiązania projektowe – i skąd czerpać inspirację? Na przykładzie pięciu gotowych projektów omawiamy domy w kontekście funkcjonalnego komfortu.
  • FORMALNOŚCI

    Co nas czeka przed budową?

    Decyzja o budowie domu podjęta. Od czego zacząć? Co trzeba najpierw zrobić? Z jakimi formalnościami i pracami przygotowawczymi przyjdzie nam się zmierzyć?
  • DACH Regularna kontrola robót jest w przypadku dachu szczególnie istotna (fot. TR)

    Dziennik budowy - odbiór dachu

    Ile razy kierownik budowy powinien pojawić się u nas na sprawdzanie dachu? Im częściej, tym lepiej. Wariant oszczędnościowy i wizyta „na gotowo” nie daje gwarancji, że w dachu wszystko jest zrobione poprawnie.
  • FORMALNOŚCI Czas na pierwsze wbicie łopaty w ziemię (fot. jarmoluk)

    Rozpoczęcie budowy

    Mamy na to trzy lata od uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę lub od jej zgłoszenia. Po tym czasie formalności trzeba załatwiać ponownie. Ale co dla urzędu znaczy rozpoczęcie budowy i jak je udokumentować?
  • ROZMOWY Kierownik budowy koordynuje prace i dba o ich zgodność z projektem oraz pozwoleniem na budowę (fot. stud.)

    Rola kierownika budowy

    Dobry kierownik budowy wspiera inwestorów i chroni ich interesy. Warto w niego zainwestować. O tym, jak ważna jest jego rola, rozmawiamy z Tomaszem Rybarczykiem - architektem, inżynierem budownictwa, rzeczoznawcą budowlanym i kierownikiem budowy z wieloletnim stażem.
  • FORMALNOŚCI Kto i co wpisuje do dziennika budowy?

    Dziennik budowy

    Święta księga każdego inwestora. Jak poprawnie prowadzić dziennik budowy? Od czego zacząć? Co po kolei wpisywać? Kto i na jakim etapie powinien to robić? Sprawdź!
  • AKTUALNOŚCI BRANŻOWE fot. O PRAWIE BUDOWLANYM

    Budowa bez pozwolenia

    „Jak budować i remontować bez pozwolenia” – najświeższy poradnik wraz z przykładami zgłoszeń i wzorami pism jest już dostępny!
  • BUDOWLANA MARKA ROKU To inwestorzy ostatecznie decydują o zastosowanych materiałach i rozwiązaniach - warto je zawczasu przemyśleć (fot. KMR)

    Budowlane decyzje - wskazówki praktyczne

    Przymierzając się do budowy domu stajemy przed długą listą decyzji do podjęcia. Lista wskazówek pomoże uporządkować proces konsumenckiej inwestycji. 
  • fot. O PRAWIE BUDOWLANYM

    Unikatowy poradnik

    Od 22 sierpnia w sprzedaży dostępny jest wydany w formie e-book poradnik "Odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego. Procedura, orzecznictwo, przykłady".
  • FORMALNOŚCI Szamba można lokalizować tylko na działkach bez możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej (fot. KOPART)

    Gdzie zrobić szambo?

    Miejsce, w którym wkopiemy szczelny betonowy lub plastikowy zbiornik na nieczystości ciekłe, musi być wyznaczone zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  • FORMALNOŚCI Adaptacja budynku nie powinna oznaczać jego ponownego projektowania (fot. KMR)

    Zakres adaptacji projektu

    Zakup gotowego projektu jest trochę jak kupno książki o swoim domu - bez adaptacji nie uzyska się pozwolenia na budowę. Adaptacja z kolei nie może wywracać projektu do góry nogami. Co nam wolno, a czego nie?

  • FORMALNOŚCI fot. PROKOM OLSZTYN

    Wymagane dokumenty

    Zanim wbije się w ziemię przysłowiową pierwszą łopatę, najpierw trzeba zadbać o to, aby budowa była legalna. Do wyboru mamy zgłoszenie lub pozwolenie.

  • FORMALNOŚCI

    Zgłoszenie nie zwalnia z papierologii

    Wraz z kolejnymi nowelizacjami prawa budowlanego możemy budować coraz więcej obiektów na zgłoszenie. Nie zwalnia nas to jednak z dopełnienia pewnych formalności.
  • FORMALNOŚCI Projekt gotowy jest bezpieczny, indywidualny - kuszący... (fot. PIXABAY)

    Projekt gotowy czy indywidualny?

    Zastanawiasz się, czy kupić projekt gotowy, czy zamówić u architekta "dom na miarę"? Oto kilka wskazówek, które ułatwią dokonanie wyboru.