Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Projekt gotowy czy indywidualny?

Zastanawiasz się, czy kupić projekt gotowy, czy zamówić u architekta "dom na miarę"? Oto kilka wskazówek, które ułatwią dokonanie wyboru.

Już samo to, że zastanawiamy się nad takim wyborem, przechyla szalę na stronę projektu gotowego. Być może po prostu boimy się własnych marzeń - ale może jednak słusznie jesteśmy realistami...? Projekt gotowy jest rozwiązaniem uniwersalnym. I tak trzeba poddać go adaptacji, więc stosunkowo łatwo osiągnąć satysfakcjonujący efekt końcowy, nawet jeśli do pierwotnej propozycji mamy sporo zastrzeżeń (zobacz zakres popularnych zmian adaptacyjnych). Ważne tylko, żeby te zastrzeżenia nie były problematyczne w zakresie bazowym. Gotowe propozycje są o tyle bezpieczne, że obejmują typowe, łatwe w realizacji rozwiązania konstrukcyjne, instalacyjne czy wykończeniowe. Projekt indywidualny natomiast - mówiąc kolokwialnie - może przerosnąć inwestora. Może się okazać zbyt trudny wykonawczo, zbyt drogi. Obróbki skomplikowanych często i niespotykanych rozwiązań detali bywają kosztowne i łatwo popełnić tu błąd. Z drugiej jednak strony dobrze zaprojektowany dom, trafiający dokładnie w nasze indywidualne gusta czy potrzeby - to wygrana niezależnie od trudności. Kiedy zatem podjąć ryzyko, a kiedy lepiej pójść przetartym szlakiem?

Projekt gotowy czy indywidualny?

Największą pułapką jest przeprowadzka z małego mieszkanka w bloku. Nie mamy wówczas pojęcia o tym, co jest istotne podczas eksploatacji domu, na jakie aspekty zwrócić uwagę, trudno sobie wyobrazić efekt końcowy, pojawia się wrażenie "nic nam nie będzie przeszkadzać". Oszołomienie porównaniem przestrzeni (która często już po kilku miesiącach okazuje się za ciasna albo niewygodna) i bombardowanie reklamami rozwiązań budowlanych zazwyczaj kieruje decyzje w nieodpowiednią stronę, łatwo ulec namowom architekta na układ lub materiały, które wcale nie okażą się dla nas korzystne, łatwo też o wiele błędnych założeń. Do tego "dobre rady" znajomych, którzy żyją zupełnie inaczej niż my, mają lub nie mają dzieci, psa, piękny ogród i lubią inną formę spędzania wolnego czasu. Przeglądając projekty gotowe prościej zauważyć ich niedoskonałości, a wizualizacja i rzuty pomagają sprecyzować oczekiwania. Poza tym większość pracowni oferuje projekty w kilku wariantach, w wersji rozbudowanej, lustrzanej albo zmodyfikowanej. Ogromny wachlarz możliwości pozwala dobrać rozwiązanie prawie idealne i poddać je zaledwie kosmetycznym zmianom. 

Kiedy warto zainwestować w projekt indywidualny:

 • zawsze, jeśli mamy sprecyzowane oczekiwania i konkretne założenia - albo potrafimy przekazać swoje potrzeby projektantowi
 • gdy budujemy już kolejny dom i wiemy, jakie rozwiązania sprawdziły się w tym starym, a co nam się nie podobało
 • kiedy warunki zabudowy są mocno ograniczone, na przykład przez bardzo małą część przeznaczoną pod powierzchnie utwardzone
 • na działce małej, o nietypowym kształcie czy bardzo wąskiej
 • gdy mamy ściśle sprecyzowane wymagania dotyczące kluczowych kwestii budowlanych
 • jeżeli dom ma być oryginalny albo jego konstrukcja nietypowa i wymaga specjalistycznych obliczeń
 • kiedy architekt jest naszym serdecznym przyjacielem :)

Kiedy bezpieczniej wybrać projekt gotowy:

 • gdy przeprowadzamy się do pierwszego domu z maleńkiego mieszkanka w bloku
 • jeśli nie mamy konkretnych wymagań ani założeń projektowych
 • gdy mamy ściśle ograniczony budżet
 • kiedy kompletnie nie mamy wyobraźni w zakresie planowania, "nie widzimy" tego, co rysuje projektant
 • przy dużym wkładzie własnym w wykonawstwo - im bardziej typowy projekt, tym łatwiej

Oczywiście są to tylko orientacyjne wskazówki. Każda budowa jest indywidualna i kazdy inwestor ma własne upodobania. Warto pamiętać, że niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzemy, dobrze jest tak czy inaczej przejrzeć jak najwięcej projektów gotowych i wynotować sobie te cechy, które są dla nas priorytetowe, na przykład kominek, własna łazienka w sypialni, taras wychodzący na określoną stronę, pralnia, akwarium wymagające specjalistycznego sprzętu i dużego pomieszczenia technicznego, wyspa w kuchni. To wszystko ułatwi przeglądanie setek projektów gotowych - a architekta naprowadzi  na właściwy trop podczas indywidualnego planowania.


Bądź mądry przed projektem!
Zobacz, o czym zawczasu pomyśleć.
przejdź do >>> DOBRY PROJEKT


 

Data publikacji: 12 czerwca 2017

Zobacz także

Niektóre zmiany bezwzględnie wymagają konsultacji z konstruktorem (fot. BRAAS)FORMALNOŚCI

Zmiany w projekcie

Zastanawiasz się nad zmianą materiału ściennego, wysokości ścianki kolankowej, pokrycia dachowego? Zobacz, z czym wiążą się takie decyzje - i których na własną rękę lepiej nie podejmować. Wywiad z przekierowaniem na blog "o prawie budowlanym".
Za nielegalne użytkowanie budynku, czyli wprowadzenie się bez zawiadomienia o zakończeniu budowy, grozi kara - zobacz więcej na domszytynamiare.pl (fot. workshop4U)FORMALNOŚCI

Kara za nielegalne użytkowanie budynku

Zgodnie z przepisami, za użytkowanie obiektu bez pozwolenia grozi kara, a postanowienie o jej nałożeniu może być wydawane wielokrotnie. Co to w praktyce oznacza dla inwestora?
Zawiadomienie o zakończeniu budowy to legalizacja domu, niezbędna przed rozpoczęciem użytkowania (fot. red.)FORMALNOŚCI

Kiedy i jak zgłosić zakończenie budowy?

Zawiadomienie o zakończeniu budowy, czyli potocznie zgłoszenie budynku do użytkowania (nie mylić z pozwoleniem na użytkowanie!), należy złożyć w PINB jeszcze przed oficjalną przeprowadzką. Jakie procedury muszą być spełnione?