Już samo to, że zastanawiamy się nad takim wyborem, przechyla szalę na stronę projektu gotowego. Być może po prostu boimy się własnych marzeń - ale może jednak słusznie jesteśmy realistami...? Projekt gotowy jest rozwiązaniem uniwersalnym. I tak trzeba poddać go adaptacji, więc stosunkowo łatwo osiągnąć satysfakcjonujący efekt końcowy, nawet jeśli do pierwotnej propozycji mamy sporo zastrzeżeń (zobacz zakres popularnych zmian adaptacyjnych). Ważne tylko, żeby te zastrzeżenia nie były problematyczne w zakresie bazowym. Gotowe propozycje są o tyle bezpieczne, że obejmują typowe, łatwe w realizacji rozwiązania konstrukcyjne, instalacyjne czy wykończeniowe. Projekt indywidualny natomiast - mówiąc kolokwialnie - może przerosnąć inwestora. Może się okazać zbyt trudny wykonawczo, zbyt drogi. Obróbki skomplikowanych często i niespotykanych rozwiązań detali bywają kosztowne i łatwo popełnić tu błąd. Z drugiej jednak strony dobrze zaprojektowany dom, trafiający dokładnie w nasze indywidualne gusta czy potrzeby - to wygrana niezależnie od trudności. Kiedy zatem podjąć ryzyko, a kiedy lepiej pójść przetartym szlakiem?
Największą pułapką jest przeprowadzka z małego mieszkanka w bloku. Nie mamy wówczas pojęcia o tym, co jest istotne podczas eksploatacji domu, na jakie aspekty zwrócić uwagę, trudno sobie wyobrazić efekt końcowy, pojawia się wrażenie "nic nam nie będzie przeszkadzać". Oszołomienie porównaniem przestrzeni (która często już po kilku miesiącach okazuje się za ciasna albo niewygodna) i bombardowanie reklamami rozwiązań budowlanych zazwyczaj kieruje decyzje w nieodpowiednią stronę, łatwo ulec namowom architekta na układ lub materiały, które wcale nie okażą się dla nas korzystne, łatwo też o wiele błędnych założeń. Do tego "dobre rady" znajomych, którzy żyją zupełnie inaczej niż my, mają lub nie mają dzieci, psa, piękny ogród i lubią inną formę spędzania wolnego czasu. Przeglądając projekty gotowe prościej zauważyć ich niedoskonałości, a wizualizacja i rzuty pomagają sprecyzować oczekiwania. Poza tym większość pracowni oferuje projekty w kilku wariantach, w wersji rozbudowanej, lustrzanej albo zmodyfikowanej. Ogromny wachlarz możliwości pozwala dobrać rozwiązanie prawie idealne i poddać je zaledwie kosmetycznym zmianom.
Kiedy warto zainwestować w projekt indywidualny:
Kiedy bezpieczniej wybrać projekt gotowy:
Oczywiście są to tylko orientacyjne wskazówki. Każda budowa jest indywidualna i kazdy inwestor ma własne upodobania. Warto pamiętać, że niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzemy, dobrze jest tak czy inaczej przejrzeć jak najwięcej projektów gotowych i wynotować sobie te cechy, które są dla nas priorytetowe, na przykład kominek, własna łazienka w sypialni, taras wychodzący na określoną stronę, pralnia, akwarium wymagające specjalistycznego sprzętu i dużego pomieszczenia technicznego, wyspa w kuchni. To wszystko ułatwi przeglądanie setek projektów gotowych - a architekta naprowadzi na właściwy trop podczas indywidualnego planowania.
Bądź mądry przed projektem!
Zobacz, o czym zawczasu pomyśleć.
przejdź do >>> DOBRY PROJEKT
Data publikacji: 12 czerwca 2017
Zawsze zacznij od miejscowego planu zagospodarowania terenu albo od lokalnych warunków zabudowy. Dopiero z taką bazą możesz iść do biura projektowego. I dopiero wtedy kup projekt - nieważne, czy będzie indywidualny, czy gotowiec, który i tak musi zostać poddany adaptacji. Jeśli projektant proponuje Ci przejęcie dalszej papierkowej roboty związanej z domem - zgódź się, warto. I pamiętaj - nie rób nic, co wymaga zgłoszenia lub pozwolenia, bez stosownej zgody organu administracyjnego! Samowolka jest egzekwowalna, a jej legalizacja kosztowna.