Przeglądając propozycje projektów, zwracamy uwagę na styl domu i jego powierzchnię, ale też na układ pomieszczeń, rozlokowanie łazienek, wielkość tarasu, wygląd kuchni… Wodząc palcem po papierze, próbujemy wyobrazić sobie, jak będziemy się w tym wnętrzu czuli, gdzie będziemy spędzać wspólny czas, jak będzie wyglądało przygotowywanie posiłków, pranie, zabawa z dziećmi, powroty z pracy czy zapraszanie gości. Staramy się dopasować projekt do organizacji codziennego i weekendowego życia, do potrzeb obecnych - i tych, z którymi przyjdzie się zmierzyć za parę lat. To, co robimy, to właśnie organizowanie przestrzeni funkcjonalnej. Tylko skąd mamy wiedzieć, czy dobrze planujemy? Czy nie zapominamy o czymś istotnym? Czy nie psujemy dobrej koncepcji? O inspiracjach, o ważnych czynnikach wpływających na użytkową wygodę, o tym, co warto zawczasu zaplanować i jak pewne rozwiązania projektowe ułatwiają nasze codzienne życie, opowiada na przykładzie pięciu wybranych projektów Joanna Wnętrzak-Śniegowska, projektantka wnętrz i właścicielka pracowni HomeKONCEPT.
Najważniejsze inspiracje w przestrzeni funkcjonalnej: spiżarnia, pralnia, sypialnia małżeńska z odrębnymi garderobami dla pani i pana domu, od zewnątrz - zintegrowane belkowanie pełniące funkcję wiaty na samochód.
HomeKONCEPT 45 to projekt dla kogoś, kto nie szuka okazałej willi, tylko myśli o domu jako o przyjaznej, kompaktowej przestrzeni. Dom jest parterowy, nieduży, ma nieco ponad 100 m2, ale mieści wszystko, co najczęściej wyobrażamy sobie we własnym wnętrzu – przestronny salon z kominkiem i wyjściem na taras, kuchnię ze spiżarnią, cztery sypialnie, w tym sypialnię małżeńską, sporą łazienkę, osobną toaletę dla gości, kotłownię z pralnią, a nawet wygodny wiatrołap.
„Spiżarnia (10) to jeden z moich ulubionych ››momentów‹‹ tego domu” – mówi Joanna Wnętrzak-Śniegowska.
„Spiżarnia, nawet najmniejsza, jest fantastycznym uzupełnieniem każdej kuchni. Jeśli zaaranżujemy w niej półki od podłogi do sufitu – wyobraźmy sobie, ile mamy miejsca do przechowywania! Nie tylko na tradycyjne przetwory. Bez problemu zmieścimy tam zapas paczek ulubionego makaronu czy mąki, foremki do pieczenia, ręczniki papierowe albo nieużywane na co dzień, ale przecież niezbędne sprzęty kuchenne, takie jak robot kuchenny czy maszynka do mięsa, które rzadko kiedy są ozdobą kuchni”. Dzięki spiżarni nie musimy „walczyć” o każdą półkę i szafkę. Mamy większą swobodę w aranżacji przestrzeni i zabudowy kuchennej.
Drugi ważny akcent to zaplanowana w kotłowni pralnia (11). „To naprawdę duży komfort – móc umieścić pralkę w pomieszczeniu do tego przeznaczonym. Po pierwsze, mamy większe możliwości przy aranżacji łazienki. Po drugie, nie słyszymy szumu działającej pralki. Nie mamy też kłopotu z sortowaniem brudnych ubrań czy ukryciem proszku i płynu do prania”. W HomeKONCEPT 45 kotłownia z pralnią ulokowana jest przy wejściu do domu. W niektórych projektach umieszcza się ją z boku, od strony ogrodu. Warto wtedy przewidzieć drzwi, którymi bezpośrednio wyjdziemy na zewnątrz, żeby rozwiesić pranie.
„W tym projekcie mam też dwie ulubione sypialnie. Jedna z nich to sypialnia małżeńska (5). Jej najważniejsze atuty, które polecam każdemu jako inspirację, to wyjście na taras i garderoba” – opisuje pani Joanna.
Garderoba jest tu rozdzielona – osobna dla pani domu i pana domu – i do obu części prowadzą osobne wejścia.
„Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak funkcjonalny może być podział garderoby w domu na damską i męską! Jedna z naszych klientek, który wybudowała HomeKONCEPT 45, opowiadała mi kiedyś, że uwielbia swoją sypialnię między innymi za to, że nie musi oglądać tego, co się dzieje po stronie męża” – śmieje się projektantka.
Na uwagę zasługuje też według niej sypialnia z narożnymi oknami (4). „Fantastyczna, pięknie doświetlona przestrzeń! Często aranżowana jest jako pokój dziecka. Wyobrażam sobie, jak fajnie jest odrabiać lekcje w takim jasnym, pełnym światła pokoju”.
Warto przyjrzeć się również okalającemu bryłę domu zewnętrznemu belkowaniu. Poza funkcją ozdobną, stanowi ono praktyczne zacienienie tarasu z tyłu budynku, a od frontu pełni rolę wiaty na samochód. Nie każdy szuka domu z garażem, a zaproponowane rozwiązanie to znakomita alternatywa.
>>> PRZEJDŹ DO STRONY PROJEKTU HomeKONCEPT 45
Najważniejsze inspiracje w przestrzeni funkcjonalnej: zorganizowany wiatrołap z garderobą, przemyślany dodatkowy pokój na parterze, pralnia na piętrze.
HomeKONCEPT 37 to projekt piętrowego domu z licznymi dużymi przeszkleniami, zapewniającymi istotne dla naszego samopoczucia nasłonecznienie wnętrza i piękny widok na ogród. Brak skosów charakterystycznych dla poddasza pozostawia pomieszczeniom na piętrze maksymalną przestrzeń użytkową, ułatwiając ich aranżację. Ważnym wyróżnikiem tej propozycji projektowej jest też przemyślany w najdrobniejszych detalach ład funkcjonalny.
„Zacznijmy od parteru - i wiatrołapu. To newralgiczna część każdego domu. Wiatrołap stanowi najbardziej niedoceniane miejsce, bo szkoda nam marnować metraż na wiatrołap, w którym jest się tylko kilka chwil. Zdecydowana większość inwestorów szuka projektu z niewielkim wiatrołapem. Czasami nawet na ostatnim etapie adaptacji wprowadza korekty i zmniejsza powierzchnię tego pomieszczenia do minimum. A teraz wyobraźmy sobie taką – bardzo często występującą - sytuację. Jest popołudnie, po całym dniu pracy, szkoły, zajęć dodatkowych wracamy do domu z dziećmi, każdy ma ze sobą coś: plecak, parasol, torebkę, torbę z zakupami, płaszcz. Wszyscy wchodzimy to domu i… jest tłok, przepychanki, w takich sytuacjach często też zdenerwowanie. Zupełnie niepotrzebnie!” – przestrzega Joanna Wnętrzak-Śniegowska. I dodaje: „Jeśli decydujemy się, żeby mieszkać w domu jednorodzinnym, sprawmy sobie ten codzienny komfort, z którego być może na etapie planowania jeszcze nie zdajemy sobie sprawy. Przy wyborze projektu zadbajmy o przestronny wiatrołap. A jeśli możemy, to dodatkowo o garderobę, do której można przejść bezpośrednio z wiatrołapu”.
Świetnym przykładem takiego rozplanowania przestrzeni jest projekt HomeKONCEPT 37:
„Strefa wejściowa w tym projekcie jest odzwierciedleniem tego, o czym mówię. Wchodzimy do domu bezpośrednio do wiatrołapu (1). Ma ok 5 m2 – tyle, że miejsca jest dość dla każdego, a jednocześnie nie ››marnujemy‹‹ metrażu domu. Wiatrołap jest tak przemyślany, że możemy z niego przejść do garażu lub do przylegającej garderoby (2), znajdzie się nawet miejsce na to, żeby postawić siedzisko. Dobrze przemyślana garderoba w tym miejscu to świetna sprawa. Nie dość, że od razu możemy powiesić wszystkie kurtki i płaszcze, to jeszcze postawić buty czy plecaki”.
W garderobie możemy też już na etapie urządzania wygospodarować miejsce na rzeczy niezbędne przy wychodzeniu z domu, takie, o których zazwyczaj nie myślimy, jak łyżka do butów, rolka do czyszczenia ubrań czy parasol.
W HomeKONCEPT 37 zaprojektowany został dodatkowy pokój na parterze (9).
„Na etapie pracy nad projektem, chcieliśmy wygospodarować przestrzeń do komfortowej pracy w domu, dla tych którzy w ten sposób pracują lub po prostu z różnych powodów takiego miejsca potrzebują. Dlatego gabinet usytuowany jest obok łazienki – zalet nie trzeba tutaj tłumaczyć - ale już poza strefą dzienną” – opisuje projektantka. „Co nam przyświecało? Komfort osoby pracującej! Wystarczy się temu przyjrzeć. Strefa dzienna pozostaje w pewnym dystansie, ale nadal jest dwa kroki od nas. To ważne. Przecież w ciągu pracy wychodzimy coś zjeść, napić się kawy, po kolejną szklankę wody. No i mamy gabinet, z którego możemy wyjść bezpośrednio na taras. W trakcie pracy to naprawdę świetna sprawa, można uspokoić oczy, umysł, popatrzeć na zieleń w ogrodzie, złapać oddech między kolejnymi zadaniami czy zamienić dwa słowa z bawiącymi się dziećmi. Z racji moich doświadczeń prywatnych wiem, że taki układ świetnie się sprawdzi przy małym dziecku. Dodatkowy pokój przy strefie dziennej to doskonałe miejsce na drzemkę, którą dzieci mają w ciągu dnia”.
Wygospodarowane w świadomy sposób pomieszczenie sprawdza się również wtedy, kiedy odwiedza nas rodzina albo znajomi – mają gdzie komfortowo przenocować i wypocząć. Okazuje się też niezastąpione, gdy z powodu życiowych perypetii stajemy w obliczu konieczności czasowej opieki nad seniorem albo osobą z naszej rodziny.
Na piętrze domu (rysunek powyżej) warto zwrócić uwagę na sprytnie ulokowaną przy schodach pralnię (4). Znajduje się w strefie nocnej, a więc tam, gdzie sypialnie, łazienki – i gdzie gromadzimy brudne ubrania. Nie trzeba znosić ich na dół. Tuż przy pralni mamy wyjście na taras, więc możemy od razu rozwiesić rzeczy do wyschnięcia.
>>> PRZEJDŹ DO STRONY PROJEKTU HomeKONCEPT 37
Najważniejsze inspiracje w przestrzeni funkcjonalnej: przeszklony wiatrołap z garderobą, pełniący jednocześnie funkcję łącznika między domem a garażem, wyodrębniony gabinet, łazienka pod schodami, pralnia, garderoba przy każdej sypialni, wkomponowane w przestrzeń użytkową domu tarasy, pomieszczenie gospodarcze przy garażu.
HomeKONCEPT 77 z poddaszem użytkowym to doskonała propozycja dla nowoczesnych i ciekawych świata ludzi. Układ funkcjonalny tego domu zawiera mnóstwo ciekawych rozwiązań projektowych i stanowi doskonałe źródło wielowątkowych inspiracji.
Wchodząc do domu znajdujemy się w oryginalnie zaprojektowanym przeszklonym wiatrołapie. „W HomeKONCEPT 77 wiatrołap (1) jest naprawdę przestronny, a dzięki zastosowaniu przeszklenia na dwóch przeciwległych ścianach robi niesamowite wrażenie, od razu możemy zobaczyć ogród i całe otoczenie domu. Uwzględniono też przestronną garderobę (2) - wychodząc z wiatrołapu, zostawiamy cały bałagan odzieży wierzchniej za sobą”. Istotne jest to, że w HomeKONCEPT 77 wiatrołap, poza swoim podstawowym zadaniem, pełni również funkcję… łącznika między domem a garażem. Bez powiększania powierzchni zabudowy domu, w naturalny sposób rozwiązuje odwieczny dylemat inwestorów: garaż połączony z domem czy osobno. Możemy wygodnie przenieść z samochodu zakupy, zimą rano nie musimy nakładać kurtki przed wyjściem do pracy, a jednocześnie nie jesteśmy narażeni na bezpośrednie sąsiedztwo garażowych zapachów i odgłosów, które nie każdemu odpowiadają.
HomeKONCEPT 77 urzeka przemyślanym funkcjonalnym podziałem wnętrza. Część dzienna to idealnie skomponowana przestrzeń, w której przenikają się różne funkcje i strefy. Mamy tutaj salon z wydzieloną częścią kominkowo – telewizyjną (7) – strefa relaksu, jadalnię – strefa wspólnego spędzania czasu przy jedzeniu i kuchnię (6) – strefa przygotowywania posiłków”. Dodatkowym, bardzo pożytecznym miejscem, podobnie jak w opisanym wyżej HomeKONCEPT 45, jest duża spiżarnia (5) - przez lata niedoceniana i unikana w projektach domów.
Dopełnieniem parteru jest wydzielona sprytnym przejściem pod schodami łazienka (8). „Bardzo nowoczesnym rozwiązaniem jest umieszczenie schodów przy ścianie i wykorzystanie ich jako ozdoby. Jeśli w przemyślany sposób obłożymy je drewnem czy spiekiem ze zwykłych schodów zrobimy niebanalną ozdobę domu” – podkreśla projektantka.
Na parterze domu zaprojektowany również został gabinet (3). „Dzięki temu, że jest oddzielony od strefy dziennej, zyskaliśmy miejsce bardzo intymne, z dala od salonu, w którym spotykają się wszyscy domownicy. Mamy tam cichą przestrzeń idealną do pracy lub - jeśli jest taka potrzeba - samotnego odpoczynku”. Gabinet to także wygodne miejsce dla nocujących gości. Z pokoju można wyjść bezpośrednio na taras i cieszyć się obcowaniem z naturą.
Uzupełnieniem dziennej strefy funkcjonalnej są przepięknie wkomponowane w parter, zaciszne zadaszone tarasy i dwustanowiskowy garaż (11), a także znajdująca się obok niego przestronna kotłownia połączona z pomieszczeniem gospodarczym (10). To dodatkowa przestrzeń z wygodnym wyjściem na zewnątrz, w sam raz do przechowywania kosiarki czy opon samochodowych.
Wchodząc na poddasze, wkraczamy w strefę nocną. W tym projekcie jest to przestrzeń złożona z trzech sypialni. Jedna z nich została zaaranżowana jako sypialnia małżeńska typu master bedroom.
„Obok sypialni mamy od razu łazienkę i przestronną garderobę. Dzięki takiej aranżacji uzyskujemy bardzo intymną, funkcjonującą niczym samodzielne mieszkanko przestrzeń”.
W HomeKONCEPT 77 we wszystkich sypialniach zadbano o wygodę i zaprojektowano przylegające garderoby (3 i 6). Dzięki temu zyskujemy dużo miejsca do przechowywania – nie musimy projektować dużych szaf, które mogą kolidować z aranżacją sypialni.
>>> PRZEJDŹ DO STRONY PROJEKTU HomeKONCEPT 77
Najważniejsze inspiracje w przestrzeni funkcjonalnej: wyraźny podział na strefy w obrębie części dziennej i nocnej, dodatkowa garderoba przy sypialniach, półwysep w kuchni, zacieniony taras, pomieszczenie gospodarcze przy garażu.
Home KONCEPT 73 to projekt rozległego domu parterowego dla miłośników nowoczesnej architektury i oryginalnego wyglądu. Ten dom robi wrażenie! Rozległa przestrzeń nie jest jednak chaotyczna, co zdarza się w tego typu willach – wnętrze domu ma czytelnie wyodrębnione najważniejsze strefy.
„Największym atutem tego projektu jest niesamowicie praktyczny układ funkcjonalny z wyraźnym podziałem na strefę dzienną dla gości i strefę nocną zarezerwowaną tylko dla domowników” – opisuje dom Joanna Wnętrzak-Śniegowska. „Każdy element jest dokładnie zaplanowany i przemyślany. Już wchodząc do domu, od razu przy wiatrołapie mamy wydzieloną sporą garderobę (2). Odpowiednio zaprojektowana, będzie miejscem na odzież wierzchnią, obuwie nasze i naszych gości. Na pewno zmieszczą się tam nawet dziecięce plecaki”.
W części dziennej, która jest otwarta, mamy klarownie wydzielone przestrzenie pełniące określone funkcje: kuchnię ze spiżarnią (4 i 3), jadalnię i salon (5) z częścią kominkowo - telewizyjną. Otwarta kuchnia została wyposażona w kilka roboczych blatów kuchennych oraz praktyczny półwysep, pełniący równocześnie funkcję stołu śniadaniowego. Dopełnieniem salonu jest piękny, zacieniony przez belkowanie taras, który w ciepłe dni, po otwarciu drzwi tarasowych na oścież, w naturalny sposób powiększa użytkową przestrzeń domu i staje się integralną częścią wnętrza, pełniąc funkcję strefy relaksu.
W strefie nocnej wydzielono trzy sypialnie, w tym jedną typu master bedroom (9) z własną łazienką i garderobą. Małżeńska sypialnia umieszczona jest intymnie na samym końcu domu. „Dla pozostałych domowników w przejściu między strefą dzienną a nocną przewidziano garderobę (7), która po pierwsze pozwala zrezygnować z zabierających miejsce w pokojach dużych szaf, a po drugie sprawdzi się jako miejsce na rzadziej używane czy sezonowe ubrania” - radzi właścicielka HomeKONCEPT.
Uzupełnieniem programu funkcjonalnego domu jest dwustanowiskowy garaż z praktycznym pomieszczeniem gospodarczym (15) z bezpośrednim wyjściem na ogród.
>>> PRZEJDŹ DO STRONY PROJEKTU HomeKONCEPT 73
Najważniejsze inspiracje w przestrzeni funkcjonalnej: antresola, pięknie wyeksponowane schody, dodatkowy pokój na parterze, kotłownia z pralnią z bezpośrednim wyjściem na zewnątrz, sauna.
W projekcie HomeKONCEPT 66 A wiele jest godnych uwagi kwestii związanych z funkcjonalnością. Większość z nich została już omówiona na przykładzie projektów opisanych wyżej. Tutaj ograniczymy się w zasadzie do jednej, ale w tym domu, w zestawieniu z ogromnymi przeszkleniami, naprawdę robiącej niesamowite wrażenie – antresoli.
„Chciałabym trochę odczarować domy z antresolą, czy jak czasami się o nich mówi – domy z wysokim sufitem nad salonem. HomeKONCEPT 66 A jest świetnym przykładem. Zresztą z powstaniem tego projektu wiąże się bardzo ciekawa historia” – opowiada Joanna Wnętrzak-Śniegowska.
„Chcieliśmy mieć w swojej ofercie domy rekreacyjne. Pracowaliśmy nad tym przez parę miesięcy i tak powstała nasza kolekcja domów letniskowych. Wszystkie weszły do oferty mniej więcej w tym samym czasie, w odstępie kilku tygodni. Nasi klienci od razu pokochali HomeKONCEPT 66 A DL, czyli dom letniskowy z antresolą. Projektując go chcieliśmy stworzyć dom do odpoczynku, do relaksu, do miłego spędzania wolnego czasu. Stąd właśnie piękne duże dwukondygnacyjne przeszklenie i dom pełen światła. Okazało się, że ten projekt tak bardzo się spodobał naszym klientom, że byliśmy wręcz zasypywani pytaniami o jego modyfikację. Z miesiąca na miesiąc powstawały kolejne odsłony. I tak, dzięki naszym klientom, powstała wersja całoroczna tego projektu. To nasza wielka duma i radość”.
Wśród inwestorów panuje przekonanie, że antresola to strata na metrażu domu. Zamiast antresoli rozważają bardziej prozaiczne rozwiązanie, umieszczenie na piętrze czy poddaszu pokoju lub łazienki.
„Antresola jest właśnie po to, żeby mieć urozmaicenie przestrzeni, światło. Parter z wysokim sufitem nad salonem to oddech, to relaks, to odpoczynek… Wszystko to, za czym tak tęsknimy w tych szybkich czasach” – przekonuje projektantka. „Z antresolą wiąże się jeszcze jeden aspekt, za który bardzo ją lubię. W takich projektach najczęściej schody projektuje się wzdłuż jednej ze ścian. Daje nam to możliwość zrobienia z nich nie tylko ścieżki komunikacyjnej góra - dół, ale dekoracji całej strefy dziennej. Nie ukrywamy ich za ściankami, nie projektujemy przestarzałych klatek schodowych. Robimy ze schodów ozdobę, staramy się wydobyć ich piękno. A jeśli do tego przemyślimy to, z czego mają zostać wykonane, zdecydujemy się na przykład na naturalne drzewo czy tak modny spiek kwarcowy – mamy element który naturalnie ››robi nam‹‹ piękne wnętrze”.
Nie tylko antresola jest wyznacznikiem komfortowego, opartego na potrzebie odpoczynku w domowym zaciszu charakteru tego projektu. Sprzyja temu cały układ funkcjonalny HomeKONCEPT 66 A. Wystarczy spojrzeć choćby na wygodną pralnię z wyjściem do ogrodu, rozległe, częściowo zadaszone tarasy czy umieszczoną dyskretnie pod schodami saunę. Te rozwiązania są w naturalny, spójny sposób wkomponowane w dom i czynią z niego prawdziwą oazę wśród trudów codzienności.
>>> PRZEJDŹ DO STRONY PROJEKTU HomeKONCEPT 66 A
O autorce: Joanna Wnętrzak-Śniegowska,
współwłaścicielka pracowni projektowej HomeKONCEPT.
Projektowaniem wnętrz zajmuje się… od zawsze. Na swoim koncie ma dziesiątki zrealizowanych projektów i setki zadowolonych klientów. Od 2012 roku swoją pasję do projektowania wnętrz przenosi na projektowanie domów.
Prywatnie miłośniczka piękna i natury. Pasjonatka zdrowego odżywiania, aktywnie uprawiająca sport.
Artykuł w ramach cyklu „Projekty - HomeKONCEPT radzi”,
stanowiącego część kampanii Akademia Świadomego Budowania.
Data publikacji: 18 czerwca 2020
Budowa domu zaczyna się w naszej wyobraźni. Siadamy przed wirtualnym kominkiem, biegamy po jeszcze nieistniejących schodach, jemy śniadanie na wymarzonym tarasie.
Im dłużej rozmyślamy nad realną wizją domu, tym więcej dostrzegamy kwestii wymagających przeanalizowania: bryła, powierzchnia, garaż, liczba sypialni, funkcjonalny podział wnętrza, rozlokowanie łazienek, wyspa w kuchni, garderoba, pralnia, taras, strefa wypoczynkowa i wiele, wiele innych. Jak je rozpracować? Czym się kierować podczas ubierania marzeń w płaskie karty projektu?
Na łamach cyklu "HomeKONCEPT radzi" wspólnie z zespołem pasjonatów z pracowni projektowej HomeKONCEPT inspirujemy, pomagamy patrzeć wielopłaszczyznowo, podpowiadamy, na co (i dlaczego) warto zwrócić uwagę podczas planowania.
Piękne wizualizacje i barwne opisy niech stanowią źródło wartościowych przemyśleń i świadomych wyborów. A pozostałe strony naszego portalu, poświęcone zagadnieniom stricte budowlanym - niech towarzyszą inwestorom podczas wcielania tych planów w życie.
Życzymy owocnej lektury i powodzenia!