Można dzisiaj zdać się na firmę, która produkuje domy na podstawie szablonów projektowych, można zacząć od biura architektonicznego i potem szukać odpowiedniej firmy wykonawczej. Zarówno w pakiecie „gotowy projekt + firma wykonawcza”, jak i schemacie „biuro architektoniczne >> firma wykonawcza” to my, jako inwestorzy, musimy wziąć pod uwagę opcje związane z użyciem konkretnych materiałów budowlanych, ma to bowiem wpływ na cenę oraz trwałość inwestycji. Architekci i wykonawcy ze swojej codziennej praktyki wiedzą w temacie budowy domu najwięcej i warto rozważać ich sugestie, ale ślepe zaufanie może niepotrzebnie ograniczyć nas w wyborze konkretnych rozwiązań, a to z kolei - skutkować rozczarowaniem na etapie budowy lub w perspektywie wieloletniej.
Co zatem ma z tym fantem zrobić dysponujący średnim budżetem przysłowiowy "Kowalski"? I czy w ogóle coś może zrobić? Wbrew pozorom wiele. Najgorszą z możliwych decyzji jest pozostawienie tej kwestii przypadkowi. Oprócz decyzyjności finansowej dysponujemy różnymi narzędziami pomocnymi w wyborze. Lista wskazówek z pewnością pomoże uporządkować proces konsumenckiej inwestycji:
1. PLANOWANIE INWESTYCJI
2. WYBÓR SPRAWDZONYCH MATERIAŁÓW
3. KONTROLA ROZWIĄZAŃ BUDOWLANYCH
4. GWARANCJA
Dobrze zaplanowany, przemyślany, świadomy i dopilnowany proces budowy nie oznacza stuprocentowej pewności, że nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, ale na pewno przebiega spokojniej, zapewniając lepszy efekt końcowy i mniej trosk o jakość własnego domu.
Listę cenionych materiałów budowlanych z 2018 roku znajdziesz na stronie www.rankingmarekbudowlanych.pl. W czerwcu zostanie ogłoszona tegoroczna klasyfikacja – Budowlana Marka Roku 2019, warto śledzić stronę i uaktualniać wiedzę na temat polecanych materiałów.
Data publikacji: 8 stycznia 2019
Zakup gotowego projektu jest trochę jak kupno książki o swoim domu - bez adaptacji nie uzyska się pozwolenia na budowę. Adaptacja z kolei nie może wywracać projektu do góry nogami. Co nam wolno, a czego nie?
Ranking Budowlana Marka Roku to organizowany od lat przez ASM - Centrum Badań i Analiz Branżowych projekt badawczy obejmujący 39 kategorii produktowych, przeprowadzany wśród wykonawców prac budowlanych w całej Polsce i zwieńczony stosownym raportem. Wykonawcy spontanicznie (bez podpowiedzi listy marek) udzielają w nim odpowiedzi na pytania dotyczące marek najlepszej jakości, najczęściej stosowanych w danym roku oraz o najlepszej relacji ceny do jakości. Ranking jest niezależny, a na jego wyniki nie mają wpływu oczekiwania firm, tylko faktyczne wskazania rynku. To zdecydowanie wyróżnia go spośród wielu innych konkursów o charakterze jurorskim, które z założenia są subiektywne w ocenie.
Ranking stanowi swego rodzaju platformę dostarczającą informacji zwrotnej inwestorom i producentom. Znak Budowlanej Marki roku jest rozpoznawalny przez niemal 5 milionów dorosłych Polaków. Uzyskanie tytułu Budowlanej Marki Roku wiąże się z jednej strony z ogromnym prestiżem dla firm, a z drugiej – z gwarancją jakości marki w oczach konsumentów.