Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Budowlane decyzje - wskazówki praktyczne

Przymierzając się do budowy domu stajemy przed długą listą decyzji do podjęcia. Lista wskazówek pomoże uporządkować proces konsumenckiej inwestycji. 

Można dzisiaj zdać się na firmę, która produkuje domy na podstawie szablonów projektowych, można zacząć od biura architektonicznego i potem szukać odpowiedniej firmy wykonawczej. Zarówno w pakiecie „gotowy projekt + firma wykonawcza”, jak i schemacie „biuro architektoniczne >> firma wykonawcza” to my, jako inwestorzy, musimy wziąć pod uwagę opcje związane z użyciem konkretnych materiałów budowlanych, ma to bowiem wpływ na cenę oraz trwałość inwestycji. Architekci i wykonawcy ze swojej codziennej praktyki wiedzą w temacie budowy domu najwięcej i warto rozważać ich sugestie, ale ślepe zaufanie może niepotrzebnie ograniczyć nas w wyborze konkretnych rozwiązań, a to z kolei - skutkować rozczarowaniem na etapie budowy lub w perspektywie wieloletniej. 

Co zatem ma z tym fantem zrobić dysponujący średnim budżetem przysłowiowy "Kowalski"? I czy w ogóle coś może zrobić? Wbrew pozorom wiele. Najgorszą z możliwych decyzji jest pozostawienie tej kwestii przypadkowi. Oprócz decyzyjności finansowej dysponujemy różnymi narzędziami pomocnymi w wyborze. Lista wskazówek z pewnością pomoże uporządkować proces konsumenckiej inwestycji: 

1. PLANOWANIE INWESTYCJI

  • Przeanalizuj, co w planowanym domu jest dla Ciebie najwazniejsze i na co chcesz wydać więcej.
  • Rozważ, w jakich przypadkach możesz przejąć odpowiedzialność za decyzje budowlane - stan surowy, okna i drzwi, wykończenie, elementy dodatkowe.
  • Poszukaj sprawdzonej fiirmy wykonawczej - czytaj opinie, pytaj znajomych.

2. WYBÓR SPRAWDZONYCH MATERIAŁÓW

  • Sprawdź parametry i ceny poszczególnych materiałów budowlanych.
  • Zapoznaj się z rankingami materiałów budowlanych, np. rankingiem Budowlana Marka Roku, który jest klasyfikacją opartą o coroczne ogólnopolskie badanie ankietowe wśród bezpośrednich uzytkowników i honoruje marki o w oparciu o miarodajne kryteria, np. kryterium najlepszej relacji ceny do jakości czy kryterium częstotliwości stosowania.
  • Konsultuj wybór materiałów budowlanych z wykonawcą/architektem.

3. KONTROLA ROZWIĄZAŃ BUDOWLANYCH

  • Zapoznaj sie z opcjami stosowania materiałów budowlanych - skorzystaj z mediów społecznościowych, kanałów YT itp.
  • Kontroluj procesy prawidłowego montażu/instalacji/aplikacji poszczególnych materiałów bo to ma wpływ na ich prawidłowe użytkowanie w przyszłości i pomaga uniknąć awarii i uszkodzeń.

4. GWARANCJA

  • Zadbaj o zabezpieczenie gwarancyjne produktów użytych do budowy oraz usług wykonawczych.
  • Sprawdź zależności gwarancyjne w przypadku zakupu towaru z montażem.

Dobrze zaplanowany, przemyślany, świadomy i dopilnowany proces budowy nie oznacza stuprocentowej pewności, że nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, ale na pewno przebiega spokojniej, zapewniając lepszy efekt końcowy i mniej trosk o jakość własnego domu.


Listę cenionych materiałów budowlanych z 2018 roku znajdziesz na stronie www.rankingmarekbudowlanych.pl. W czerwcu zostanie ogłoszona tegoroczna klasyfikacja – Budowlana Marka Roku 2019, warto śledzić stronę i uaktualniać wiedzę na temat polecanych materiałów.

 

Data publikacji: 8 stycznia 2019

Zobacz także

fot. O PRAWIE BUDOWLANYMAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Unikatowy poradnik

Od 22 sierpnia w sprzedaży dostępny jest wydany w formie e-book poradnik "Odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego. Procedura, orzecznictwo, przykłady".
Szamba można lokalizować tylko na działkach bez możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej (fot. KOPART)FORMALNOŚCI

Gdzie zrobić szambo?

Miejsce, w którym wkopiemy szczelny betonowy lub plastikowy zbiornik na nieczystości ciekłe, musi być wyznaczone zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Adaptacja budynku nie powinna oznaczać jego ponownego projektowania (fot. KMR)FORMALNOŚCI

Zakres adaptacji projektu

Zakup gotowego projektu jest trochę jak kupno książki o swoim domu - bez adaptacji nie uzyska się pozwolenia na budowę. Adaptacja z kolei nie może wywracać projektu do góry nogami. Co nam wolno, a czego nie?