Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Fenomen pokryć modułowych

Czym blachodachówka panelowa, inaczej nazywana modułową, różni się od tradycyjnych arkuszy? Jakie ma zalety i jak wykorzystać jej potencjał? Poznaj ogólne cechy tego nowoczesnego materiału.

Na pierwszy rzut oka blachodachówka modułowa to po prostu blachodachówka dostępna w poręcznych panelach zamiast w długich arkuszach. Warto spojrzeć drugi raz, bo zalet jest znacznie więcej. Pokrycia panelowe zachowują jakość i parametry techniczne tradycyjnych arkuszy, ale mają szereg cech użytkowych i wizualnych, którymi się od nich odróżniają, i to na duży plus.

Niezrównana estetyka

Blachodachówki panelowe są pieczołowicie i z dużą precyzją dopracowane, tak, aby zapewnić jak najlepszy efekt wizualny. Zacznijmy od tych wzorów, które dostępne są w obu formach – w długich arkuszach i w panelach (LOARA, REN, TUR, MODUS). Kiedy zestawi się je obok siebie, widać, że panele wyglądają lepiej. Mają znacznie mocniej zaakcentowane przetłoczenia i specjalnie uformowane, precyzyjnie wykończone krawędzie czołowe. We wszystkich łączeniach poziomych wyraźnie odcinają się one na tle pokrycia, co ożywia jego geometrię i strukturę. Ten detal najbardziej uwidacznia się w strefie okapu, gdzie w odróżnieniu od długich arkuszy krawędź blachy nie jest płaska, tylko ładnie podgięta.  

Blachodachówka REN - po lewej tradycyjne długie arkusze, po prawej panele (fot. KMR)
Blachodachówka REN - po lewej tradycyjne długie arkusze, po prawej panele (fot. KMR)

Poza wyglądem samych elementów pokryciowych, na estetykę dachu niemały wpływ ma rodzaj i rozmieszczenie wkrętów montażowych. Są dostępne w kolorach dopasowanych do blachy, dzięki czemu nie odróżniają się tak bardzo na jej tle, jednak na długich arkuszach pozostają widoczne. W przypadku blachodachówki modułowej łby wkrętów chowają się w cieniu wysokich krawędzi, pozostając praktycznie niewidoczne na połaci.

Wkręty na pokryciu tradycyjnym (po lewej) i panelowym (po prawej) (fot. KMR)
Wkręty na pokryciu tradycyjnym (po lewej) i panelowym (po prawej) (fot. KMR)

Bezpośrednie porównanie to jedno, a przy okazji estetyki warto też wspomnieć o tych wzorach blachodachówek, których nie znajdziemy w długich arkuszach, a jedynie w formie blachodachówek modułowych. To unikatowe produkty przypominające gonty (panel REGLE) oraz blachodachówka płaska (IRYD). Piszemy o nich >>> TUTAJ.

Ułatwienia wykonawcze

To z pewnością czynnik wpływający korzystnie na spokój inwestora. Im dekarzowi łatwiej, tym mniejsze ryzyko, że popełni błąd albo zniszczy materiał. Duże arkusze ciężko jest przenosić i wciągać na dach. Łatwo je pogiąć i porysować, a każde uszkodzenie, zwłaszcza zadrapanie czy przetarcie powłoki, osłabia trwałość blachy. Niewielkie wymiary paneli modułowych znacznie wszystko upraszczają. Nie sprawia kłopotów noszenie ich i rozkładanie na połaci, łatwiej też wymierzać i trasować linie cięcia w koszach, przy kominach czy oknach połaciowych.

Niewielkie panele łatwo jest rozłożyć na dachu i operować nimi podczas obróbek (fot. DSnM)
Niewielkie panele łatwo jest rozłożyć na dachu i operować nimi podczas obróbek (fot. DSnM)

Już sam sposób przygotowania elementów w fabryce gwarantuje mniejsze ryzyko uszkodzenia. Prosto z maszyny formującej panele trafiają na styropianowe podkładki, które następnie razem z nimi są foliowane na czas magazynowania i transportu. Dzięki temu blachodachówka jest skutecznie zabezpieczona przed przypadkowymi uszkodzeniami. 

Blachodachóka modułowa transportowana jest na styropianowych przekładkach (fot. Blachy Pruszyński)
Na jednej styropianowej podkładce mieści się 30 paneli (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

Poręczne gabaryty sprawdzają się również w aspekcie bardzo prozaicznym: po pierwsze – elementy nie wymagają specjalistycznego transportu, bo łatwo je przewozić nawet zwykłym samochodem, a po drugie - w hurtowniach czy na składach budowlanych łatwe w przechowywaniu panele często są dostępne od ręki.

Mniej odpadów

We wszystkich miejscach przerwania ciągłości połaci – przy kominach, lukarnach, oknach dachowych – oraz wzdłuż koszy i skośnych krawędzi dachu, konieczne jest cięcie blachy. W przypadku długich arkuszy im dach bardziej skomplikowany, tym więcej mamy odpadów, bo odcięte fragmenty są zazwyczaj dość spore, a nie nadają się do późniejszego wykorzystania. Blachodachówka panelowa, dzięki małym rozmiarom, pozwala na optymalne rozmierzenie modułów, a w rezultacie na ograniczenie „ścinek”. Szacuje się, że na dachu kopertowym ilość odpadów udaje się zredukować nawet do 5%. Dlatego na dachy o skomplikowanej budowie szczególnie zaleca się wybieranie pokryć modułowych – nie tylko z oczywistych względów estetycznych, ale również ekonomicznych.


Partnerem cyklu "Stalowe pokrycia modułowe" jest firma Blachy Pruszyński (zobacz prezentację).

Przeczytaj również pozostałe odcinki cyklu:
Pokrycia faliste
Jednomodułowe unikaty
Gwarancja i trwałość
- Co składa się na koszt pokrycia?
Poprawna umowa z dekarzem


 

Data publikacji: 7 stycznia 2019

Zobacz także

fot. CREATONAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Brąz z połyskiem

TITANIA – najpopularniejszy model ceramiczny z oferty marki CREATON debiutuje w kolorze kasztanowym z powierzchnią glazurowaną FINESSE.
fot. BLACHY PRUSZYŃSKIAKTUALNOŚCI BRANŻOWE

Nanofala na rąbek

Wzmocnione drobnymi przetłoczeniami zatrzaskowe panele na rąbek NANOFALA to nowość w ofercie Blachy Pruszyński.
fot. CREATONDACH

Dach, co się burzy nie boi

Planujesz pokrycie dachu dachówką ceramiczną lub cementową? Wybierz ją świadomie!  Estetyka to nie wszystko. Dostosuj rozwiązania do lokalnej strefy wiatrowej i zagrożeń burzowych.