Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Dach

  • PYTANIA I DYLEMATY Gwint wkręta musi zagłębić się w murłacie na 10 cm, całkowitą długość wylicza się w zależności od wymiarów krokwi i zaciosu (fot. TR)

    Jak dobrać długość wkrętów ciesielskich?

    Jakiej długości wkręt ciesielski dobrać do połączenia krokwi z murłatą - krokiew 16 cm wysokości, zacios 4 cm, murłata 16x16 cm?
  • DACH Dobrej jakości taśma kalenicowa jest równie ważna dla żywotności dachu, jak membrana dachowa czy trwałe pokrycie. Zobacz detal (fot. CREATON)

    Taśma podgąsiorowa

    Jak wybrać odpowiednią taśmę kalenicową na dach z dachówki ceramicznej lub cementowej?
  • DACH IDEALNY DURATOP PRO zapewnia dachówkom gładkość, większą odporność na czynniki atmosferyczne, trwałość kolorów i redukcję osadzania się zanieczyszczeń (fot. CREATON)

    Elegancki dach w wersji DURATOP PRO

    Innowacyjna powłoka DURATOP PRO, zaprojektowana specjalnie dla dachówek cementowych CREATON, jest odpowiedzią na potrzeby wymagającego rynku nowoczesnych pokryć dachowych. Zastosowana technologia skutecznie chroni przed wpływem czynników atmosferycznych, a dachówki w każdych warunkach zachowują swoje walory funkcjonalne i estetyczne.
  • BUDOWLANE DETALE Jak prawidłowo wykonać opierzenie attyki? (fot. TR)

    Opierzenie murka attyki

    Jak powinna być zrobiona obróbka blacharska attyki, czyli przedłużonej ponad poziom dachu ściany szczytowej?
  • BUDOWLANE DETALE Wiatrownica to ukośne stężenie dachu, spinające krokwie (fot. Simpson Strong-Tie)

    Ukośna wiatrownica w dachu

    Połacie dwuspadowych dachów bez deskowania warto usztywnić wiatrownicami z desek lub stalowych taśm, mocowanymi ukośnie do krokwi.
  • BUDOWLANE DETALE Dlaczego w jednym dachu płatew kalenicowa jest, a w innym nie? Przeczytaj artykuł (fot. TR)

    Płatew kalenicowa

    Dlaczego jedne dachy dwuspadowe mają płatew kalenicową, a inne nie? Jakie jest jej zadanie, w czym pomaga i jak ją mocować do krokwi?
  • WYBIERZ SWÓJ DACH Ile kosztuje dach? Dlaczego dach dwuspadowy jest z założenia tańszy niż wielopołąciowy? Jakie materiały i obróbki decydują o kosztach? Przeczytaj artykuł (fot. CREATON)

    Ile kosztuje dach?

    Cena dachówki „z metra” to nie wszystko. W prostej połaci jest pozycją istotną, ale przy bardziej skomplikowanej lwią część stanowią obróbki, akcesoria i robocizna. Finalny koszt dachu zależy też od jakości zastosowanych rozwiązań. Co musimy uwzględnić w kosztorysie? Zobacz porównanie dachu dwuspadowego i wielopołaciowego.
  • MATERIAŁY POKRYCIOWE Aby bezpiecznie poruszać się po dachu, musimy zainstalować odpowiedni system komunikacji dachowej (fot. CREATON)

    Dach bezpieczny

    Ławy, stopnie, pomosty, wyłaz, wsporniki, dachówki bazowe… Jakie akcesoria tworzą system komunikacji dachowej?
  • WYBIERZ SWÓJ DACH Na jakie niuanse zwrócić uwagę przy wyborze dachówek, żeby uzyskać idealny efekt estetyczny? Przeczytaj artykuł (fot. CREATON)

    Dachówki dla perfekcjonistów

    Dachówki płaskie, faliste, czerwone, antracytowe… Styl pokrycia dachowego jest indywidualną kwestią każdego projektu i preferencji inwestora. Ale ogólny wybór wzoru to jedno, a im głębiej wchodzimy w szczegóły, tym więcej pojawia się niuansów mających wpływ na finalny wygląd dachu. Na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji?
  • BUDOWLANE DETALE Zaślepka gąsiora w dachach krytych dachówką - jak ją zamocować? (fot. CREATON)

    Zaślepka gąsiora

    Ten niepozorny element nie tylko współodpowiada za szczelność kalenicy dachu, ale też może pełnić istotną funkcję ozdobną. Jak prawidłowo zamocować zaślepkę gąsiora na dachu krytym dachówką?
  • AKTUALNOŚCI BRANŻOWE Blachodachówka PŁASKA PLUS ma zupełnie gładką, pozbawioną przetłoczeń powierzchnię (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

    Blachodachówka PŁASKA PLUS

    Modułowa blachodachówka PŁASKA marki Blachy Pruszyński została teraz zmodyfikowana przez usunięcie przetłoczenia na powierzchni panelu - nowy model to PŁASKA PLUS.
  • MATERIAŁY POKRYCIOWE Pięć stref śniegowych i trzy wiatrowe - projekt dachu domu musi uwzględniać lokalne uwarunkowania na danym obszarze Polski (fot. WIENERBERGER)

    Dach kontra zima

    Mróz, wiatr, śnieg - jak sprawić, by dach był trwały i bezpieczny w zimowych warunkach? Materiał prasowy marki Koramic.
  • WYBIERZ SWÓJ DACH Fotowoltaika na dachu - zpobacz, jak poprawnie zamontować ogniwa PV, żeby instalacja była efektywna i estetyczna (fot. CREATON)

    Fotowoltaika wkomponowana w dach

    Dla wymiernych korzyści ważne jest poprawne ukierunkowanie paneli PV względem słońca. Powinniśmy jednak uwzględnić nie tylko parametry, ale i aspekty wizualne, bo źle zamontowana instalacja oszpeci nam dom. Jak pogodzić estetykę z wydajnością na dachu krytym dachówką? Eksperci CREATON Polska wskazują kilka dobrych praktyk i podpowiadają, co musimy kupić.
  • MATERIAŁY POKRYCIOWE Szeroki wachlarz rozwiązań przeciwśniegowych pozwala dopasować elementy do różnych typów dachów (fot. CREATON)

    Jak bezpiecznie zatrzymać śnieg?

    CREATON radzi, jakie akcesoria zamontować na dachu, aby zapewnić skuteczną i estetyczną ochronę przed zsuwającym się śniegiem.
  • SZCZYPTA TEORII Ile waży śnieg? Świeży puch ma gęstość 30 kg/m3, a topniejący zbity śnieg nawet 400 kg/m3! Zobacz artykuł.

    Ile waży śnieg?

    Świeży puch ma gęstość 30 kg/m3, ale już topniejący zbity śnieg to dla dachu obciążenie ponad 10 razy większe! Zobacz, jaki wpływ na ciężar ma struktura pokrywy śnieżnej.
  • MATERIAŁY POKRYCIOWE Jak odpowiednio dobrać blachodachówkę? Radzą eksperci Blachy Pruszyński (fot. Blachy Pruszyński)

    Jak dopasować stalowy dach do projektu domu?

    Wybierając pokrycie dachowe, zwykle szukamy „gotowca”, czyli tego, co zasugerował architekt. Jeśli jednak chcemy zdecydować się na inny kolor czy wzór przetłoczenia, to pamiętajmy, że nowa blachodachówka musi być spójna stylistycznie z wyglądem budynku.
  • OCIEPLANIE PIANĄ PUR Dlaczego to ważne, żeby nie wykonywać izolacji z piany natryskowej w jednej warstwie? Zobacz artykuł (fot. IzolPoznań)

    Ocieplanie poddasza pianką – ile warstw natrysku?

    Fachowcy wyjaśniają, dlaczego tak ważna jest aplikacja piany kilkoma cieńszymi warstwami zamiast jedną grubą - i ostrzegają przed skutkami niewłaściwego wykonawstwa.
  • BUDOWLANE DETALE W okapie stosuje się specjalne listwy z grzebieniem, które umożliwiają wentylację pokrycia, osłaniając prześwit przed dostępem owadów (fot. red.)

    Wlot powietrza w okapie

    Szczelina wentylacyjna musi być osłonięta przed inwazją nieproszonych gości, a jednocześnie mieć na tyle duży przekrój, żeby zapewnić odpowiedni dostęp powietrza pod dachówki.
  • WYBIERZ SWÓJ DACH Zobacz, na jakie niuanse zwrócić uwagę wybierając pokrycie na dach o wielu połaciach (fot. CREATON)

    Dach wielopołaciowy

    Kryte dachówką wielopołaciowe dachy są przepiękne, ale przez swoją skomplikowaną konstrukcję dość trudne. Warto z grubsza poznać ich problematykę, żeby wybrać najlepszy materiał pokryciowy, a także wiedzieć, czego się spodziewać na liście zakupowej.
  • OCIEPLANIE PIANĄ PUR Zobacz, jak wygląda proces ocieplania poddasza pianką PUR (fot. IzolPoznań)

    Akcja – aplikacja!

    „Piankowcy” na robocie, czyli co się dzieje podczas ocieplania pianą natryskową za zamkniętymi drzwiami poddasza i ile to trwa.