Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Jak bezpiecznie zatrzymać śnieg?

Nowoczesne bariery przeciwśniegowe są funkcjonalne i pasują do dachów różnych typów. CREATON radzi, jakie akcesoria zamontować na dachu, aby zapewnić skuteczną i estetyczną ochronę przed zsuwającym się śniegiem.

Zalegający na dachu śnieg sam w sobie nie jest groźny, bo projektanci uwzględniają jego ciężar w obliczeniach konstrukcyjnych. Sytuacja zmienia się w momencie, kiedy śnieg „rusza” i zsuwa się z połaci. Taka pryzma stwarza poważne zagrożenia i dla elementów znajdujących się pod dachem, i dla nas, gdybyśmy akurat znaleźli się na linii uderzenia. Aby zapobiec uszkodzeniom rynien, samochodu czy roślin – i oczywiście zapewnić bezpieczeństwo domownikom - należy zastosować na dachu specjalne systemy przeciwśniegowe. Nie ma obawy, że oszpecą nam dom. Eksperci CREATON Polska zaprojektowali nowoczesne, funkcjonalne akcesoria dostosowane pod względem montażowym i wizualnym do dachów różnych typów.

Problem osuwającego się śniegu dotyczy większości polskich domów, bo przeważają u nas dachy spadziste o kącie nachylenia 30 stopni lub większym. Przy takim spadku, zwłaszcza podczas odwilży, łatwo może dojść do samoczynnego osunięcia się pryzm śniegu. Kiedy jest mokry, znacząco zwiększa swój ciężar, co dodatkowo podnosi ryzyko. Niebezpieczny może być także pojawiający się na dachu lód.

>>> ZOBACZ TEŻ „Ile waży śnieg?”

Bryły lodu i śniegu, podczas osuwania się z połaci, są w stanie zniszczyć orynnowanie, połamać rośliny, uszkodzić zaparkowane auto, a w skrajnych przypadkach nawet zagrozić osobom przebywającym w najbliższym otoczeniu domu. Zabezpieczenia konieczne są zatem nad podjazdami, chodnikami, a także w miejscach, gdzie dach jest rozległy i „czysty”, bez przeszkód w postaci okien dachowych czy kominków wentylacyjnych, które w naturalny sposób hamują nieco śnieg.

Jakie akcesoria wybrać?

Akcesoria CREATON montowane są bezpośrednio na połaci. Utrzymują one śnieg oraz lód na dachu, a w sytuacji, gdy dojdzie do jego osunięcia – rozbijają duże masy na drobniejsze, mniej niebezpieczne kawałki. Elementy wchodzące w skład przeciwśnieżnych systemów CREATON sprawdzą się na różnych typach dachów, więc każdy znajdzie rozwiązanie odpowiednie dla siebie:

  • Drabinki śniegowe.

Inaczej mówimy o nich często "płotki śniegowe". Są rozwiązaniem uniwersalnym, a przez to bardzo popularnym. Da się je wykorzystać na każdym rodzaju dachu. Warianty różnych długości pozwalają dopasować drabinkę do rozmiaru połaci.

Wsporniki pod drabinki najlepiej jest mocować do specjalnych systemowych dachówek z fabrycznie zamontowanym uchwytem (fot. CREATON)
Wsporniki pod drabinki najlepiej jest mocować do specjalnych systemowych dachówek z fabrycznie zamontowanym uchwytem (fot. CREATON)

  • Rury śniegowe.

Te akcesoria docenią inwestorzy, którzy poszukują produktów łączących skuteczność z eleganckim wyglądem. Wykonane z metalu rury montuje się za pomocą specjalnych wsporników.

Rury śniegowe dobrze komponują się z dachem o prostej bryle krytym dachówką płaską (fot. CREATON)
Rury śniegowe dobrze komponują się z dachem o prostej bryle krytym dachówką płaską (fot. CREATON)

  • Bale przeciwśnieżne.

To montowane na hakach, podłużne drewniane zabezpieczenia. Dzięki swoim rozmiarom skutecznie zatrzymują nawet duże bryły zsuwającego się śniegu. Ze względu na swój rustykalny wygląd, są doskonałym wyborem na dom położony w terenie górskim lub o architekturze typowej dla tego regionu. 

Na lato bale można łatwo zdjąć (fot. CREATON)
Na lato bale można łatwo zdjąć (fot. CREATON)

  • Noski śniegowe.

Nazywane też „śniegołapkami”, są to niewielkie akcesoria wykonane z metalu. Rozbijają osuwające się fragmenty lodu oraz śniegu na drobniejsze kawałki. Dzięki temu mogą stanowić uzupełnienie innych typów zabezpieczeń, chroniąc je przed przeciążeniem.

Noski mają kolory takie, jak dachówki i na dachu nie rzucają się w oczy (fot. CREATON)
Noski mają kolory takie, jak dachówki i na dachu nie rzucają się w oczy (fot. CREATON)

Jak zamontować bariery przeciwśniegowe?

Akcesoria przeciwśnieżne CREATON montuje się na specjalnej podstawie – cementowej lub aluminiowej, w zależności od wybranego rodzaju pokrycia. Wyjątek stanowią noski, które są mocowane bezpośrednio na dachówce podstawowej.

>>> ZOBACZ WIĘCEJ: "Dachówki pod system przeciwśnieżny"

Systemy przeciwśniegowe CREATON opracowane są dla wszystkich modeli dachówek z oferty marki. Spójne z nimi pod względem funkcjonalnym oraz estetycznym, dobrze skomponują się z wyglądem dachu, tworząc szczelną i harmonijną całość z wybranym rodzajem pokrycia.

Wszystkie akcesoria wykonano z materiałów najwyższej jakości, dzięki czemu wyróżniają się wysoką wytrzymałością oraz trwałością, zapewniając skuteczną ochronę przeciwśnieżną na lata.

Jakie akcesoria CREATON zamontować na dachu, aby zapewnić skuteczną ochronę przeciwśnieżną? (fot. CREATON)

 


Źródło: materiały prasowe CREATON Polska.

Więcej informacji na www.creaton.pl.

 

 

Data publikacji: 8 grudnia 2021

Zobacz także

Ile waży śnieg? Świeży puch ma gęstość 30 kg/m3, a topniejący zbity śnieg nawet 400 kg/m3! Zobacz artykuł.SZCZYPTA TEORII

Ile waży śnieg?

Świeży puch ma gęstość 30 kg/m3, ale już topniejący zbity śnieg to dla dachu obciążenie ponad 10 razy większe! Zobacz, jaki wpływ na ciężar ma struktura pokrywy śnieżnej.
Jak odpowiednio dobrać blachodachówkę? Radzą eksperci Blachy Pruszyński (fot. Blachy Pruszyński)MATERIAŁY POKRYCIOWE

Jak dopasować stalowy dach do projektu domu?

Wybierając pokrycie dachowe, zwykle szukamy „gotowca”, czyli tego, co zasugerował architekt. Jeśli jednak chcemy zdecydować się na inny kolor czy wzór przetłoczenia, to pamiętajmy, że nowa blachodachówka musi być spójna stylistycznie z wyglądem budynku.
Dlaczego to ważne, żeby nie wykonywać izolacji z piany natryskowej w jednej warstwie? Zobacz artykuł (fot. IzolPoznań)OCIEPLANIE PIANĄ PUR

Ocieplanie poddasza pianką – ile warstw natrysku?

Fachowcy wyjaśniają, dlaczego tak ważna jest aplikacja piany kilkoma cieńszymi warstwami zamiast jedną grubą - i ostrzegają przed skutkami niewłaściwego wykonawstwa.