Producenci pokryć stalowych mają w swoich ofertach duży wybór pokryć dachowych w bogatej kolorystyce. Jak odpowiednio dobrać blachodachówkę? Na to pytanie, na przykładzie swoich produktów, odpowiadają eksperci z firmy Blachy Pruszyński – jednego z liderów sprzedaży stalowych pokryć dachowych.
Pierwszym krokiem do sukcesu jest wybór kształtu pasującego do stylu budynku. Istnieje niepisana zasada, że im dach jest prostszy (ma mniej połaci i załamań) tym lepiej będzie wyglądał wysoki profil i ciekawy wzór falisty. Odwrotnie - kiedy nasz dach jest skomplikowany, wielopołaciowy, zaleca się wybór bardziej surowego porycia z delikatnym przetłoczeniem. Oczywiście nie musimy restrykcyjnie trzymać się tych zasad, to jedynie inspiracja.
W domach z wielopołaciowym dachem i lukarnami dobrze sprawdzą się klasyczne, a zawsze modne eleganckie panele dachowe mocowane na rąbek zatrzaskowy. Dzięki swojej prostocie są uniwersalne w zastosowaniu. Co więcej, można je mocować również na dachach o bardzo małym nachyleniu.
Panele dachowe na rąbek pasują i do dworków w starodawnym stylu, i do nowoczesnych budynków (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)
Na dachy wielopołaciowe możemy położyć faliste pokrycia o niskich profilach w typie blachodachówek RUBIN. Dachy mniej skomplikowane, np. dwuspadowe, są doskonałe do wykorzystania pokryć wyrazistych takich jak LOARA, SZAFIR czy blachodachówki FIORD. Z kolei wielbiciele drewna i domów z bali zapewne gustują w trendach takich jak np. panele dachowe REGLE, których przetłoczenie przypomina kształt tradycyjnych gontów drewnianych.
Wybierając kolor pokrycia dachowego, musimy zwrócić uwagę na to, czy będzie współgrać z kolorem elewacji i stolarki otworowej. Popularne na rynku kolory pokryć dachowych to ciemne odcienie szarości i klasyczne czerwienie. Te pierwsze skomponują się z każdą elewacją, drugie mogą niekorzystnie wyglądać przy kolorach żółtych czy pomarańczowych wstawkach na fasadzie. Warto też uważać na barwy ekstrawaganckie, jaksrawe i nietypowe. Na pewno przyciągają uwagę, ale trzeba dobrze przemyśleć ten wybór - i jeśli nie zależy nam na niezdrowym zainteresowaniu, to może zastanowić się nad czymś bardziej stonowanym.
Zestawienie „ciemny dach – jasna elewacja” zawsze wygląda dobrze, więc jeśli nie jesteśmy pewni, co nam się podoba albo jaki będzie efekt, to takie połączenie jest wyborem najbezpieczniejszym (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)
Źródło: materiały prasowe Blachy Pruszyński
Data publikacji: 24 listopada 2021
Dach jest przegrodą narażoną na najbardziej ekstremalne czynniki zewnętrzne. To połać dachową najmocniej pali słońce, ssie wiatr, uderza grad czy obciąża zalegający śnieg. Wybieramy pokrycie dachowe pod kątem wyglądu. Porównujemy wzory. Tak naprawdę powinniśmy zacząć od jego funkcjonalności. Od tego, co na danym terenie najlepiej sprawdza się w obliczu szalejących żywiołów. Co wytrzyma wichury albo ma wysoką odporność na płowienie. Czy jesteśmy w stanie dopasować niezbędne akcesoria i obróbki. Czy kąt nachylenia dachu nie zagraża stabilności określonego pokrycia. Czy poszycie jest wystarczająco szczelne i nie grozi nam zamakanie ocieplenia dachu. Dopiero z puli materiałów spełniających te kryteria - wybierajmy wzór pokrycia. To też jest istotne - dach to przecież bardzo rozległa i wyraźna wizytówka domu.