Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Jak dopasować stalowy dach do projektu domu?

Wybierając projekt domu szukamy gotowych rozwiązań – przynajmniej jako inspiracji. Podobnie jest z pokryciem dachowym. Zwykle wybieramy „gotowca”, czyli to, co zasugerował architekt. Jeśli jednak chcemy zdecydować się na inny kolor czy wzór przetłoczenia, to pamiętajmy, że nowa blachodachówka musi być spójna stylistycznie z wyglądem budynku.

Producenci pokryć stalowych mają w swoich ofertach duży wybór pokryć dachowych w bogatej kolorystyce. Jak odpowiednio dobrać blachodachówkę? Na to pytanie, na przykładzie swoich produktów, odpowiadają eksperci  z firmy Blachy Pruszyński – jednego z liderów sprzedaży stalowych pokryć dachowych.

Jak wybrać model blachodachówki?

Pierwszym krokiem do sukcesu jest wybór kształtu pasującego do stylu budynku. Istnieje niepisana zasada, że im dach jest prostszy (ma mniej połaci i załamań) tym lepiej będzie wyglądał wysoki profil i ciekawy wzór falisty. Odwrotnie - kiedy nasz dach jest skomplikowany, wielopołaciowy, zaleca się wybór bardziej surowego porycia z delikatnym przetłoczeniem. Oczywiście nie musimy restrykcyjnie trzymać się tych zasad, to jedynie inspiracja.

W domach z wielopołaciowym dachem i lukarnami dobrze sprawdzą się klasyczne, a zawsze modne eleganckie panele dachowe mocowane na rąbek zatrzaskowy. Dzięki swojej prostocie są uniwersalne w zastosowaniu. Co więcej, można je mocować również na dachach o bardzo małym nachyleniu.

Panele dachowe na rąbek pasują i do dworków w starodawnym stylu, i do nowoczesnych budynków (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)
Panele dachowe na rąbek pasują i do dworków w starodawnym stylu, i do nowoczesnych budynków (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

Na dachy wielopołaciowe możemy położyć faliste pokrycia o niskich profilach w typie blachodachówek RUBIN. Dachy mniej skomplikowane, np. dwuspadowe, są doskonałe do wykorzystania pokryć wyrazistych takich jak LOARA, SZAFIR czy blachodachówki FIORD. Z kolei wielbiciele drewna i domów z bali zapewne gustują w trendach takich jak np. panele dachowe REGLE, których przetłoczenie przypomina kształt tradycyjnych gontów drewnianych.

Jaka kolorystyka?

Wybierając kolor pokrycia dachowego, musimy zwrócić uwagę na to, czy będzie współgrać z kolorem elewacji i stolarki otworowej. Popularne na rynku kolory pokryć dachowych to ciemne odcienie szarości i klasyczne czerwienie. Te pierwsze skomponują się z każdą elewacją, drugie mogą niekorzystnie wyglądać przy kolorach żółtych czy pomarańczowych wstawkach na fasadzie. Warto też uważać na barwy ekstrawaganckie, jaksrawe i nietypowe. Na pewno przyciągają uwagę, ale trzeba dobrze przemyśleć ten wybór - i jeśli nie zależy nam na niezdrowym zainteresowaniu, to może zastanowić się nad czymś bardziej stonowanym.

​Zestawienie „ciemny dach – jasna elewacja” zawsze wygląda dobrze, więc jeśli nie jesteśmy pewni, co nam się podoba albo jaki będzie efekt, to takie połączenie jest wyborem najbezpieczniejszym (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)
Zestawienie „ciemny dach – jasna elewacja” zawsze wygląda dobrze, więc jeśli nie jesteśmy pewni, co nam się podoba albo jaki będzie efekt, to takie połączenie jest wyborem najbezpieczniejszym (fot. BLACHY PRUSZYŃSKI)

 


Źródło: materiały prasowe Blachy Pruszyński

Data publikacji: 24 listopada 2021

Zobacz także

Dlaczego to ważne, żeby nie wykonywać izolacji z piany natryskowej w jednej warstwie? Zobacz artykuł (fot. IzolPoznań)OCIEPLANIE PIANĄ PUR

Ocieplanie poddasza pianką – ile warstw natrysku?

Fachowcy wyjaśniają, dlaczego tak ważna jest aplikacja piany kilkoma cieńszymi warstwami zamiast jedną grubą - i ostrzegają przed skutkami niewłaściwego wykonawstwa.
W okapie stosuje się specjalne listwy z grzebieniem, które umożliwiają wentylację pokrycia, osłaniając prześwit przed dostępem owadów (fot. red.)BUDOWLANE DETALE

Wlot powietrza w okapie

Szczelina wentylacyjna musi być osłonięta przed inwazją nieproszonych gości, a jednocześnie mieć na tyle duży przekrój, żeby zapewnić odpowiedni dostęp powietrza pod dachówki.
Zobacz, na jakie niuanse zwrócić uwagę wybierając pokrycie na dach o wielu połaciach (fot. CREATON)WYBIERZ SWÓJ DACH

Dach wielopołaciowy

Kryte dachówką wielopołaciowe dachy są przepiękne, ale przez swoją skomplikowaną konstrukcję dość trudne. Warto z grubsza poznać ich problematykę, żeby wybrać najlepszy materiał pokryciowy, a także wiedzieć, czego się spodziewać na liście zakupowej.