Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Opierzenie murka attyki

Jak powinna być zrobiona obróbka blacharska attyki, czyli przedłużonej ponad poziom dachu ściany szczytowej?

Opierzenie attyki wykonuje się najczęściej z blachy. Między blachą a wierzchem muru powinno się umieścić płytę OSB, jako sztywny podkład, oraz warstwę rozdzielającą – najlepiej specjalną plecioną matę lub membranę strukturalną. Chodzi o to, żeby zapewnić możliwość przewietrzania, inaczej spód blachy może ulec odparzeniu. Blachę powinno się zahaczać na bocznych wczepach (blaszki „L”, haftry, żabki itp.). Jeśli używa się wkrętów mocowanych od góry, to należy wybierać tzw. wkręty farmerskie z podkładką.

Obróbka blacharska attyki powinna spoczywać na płycie OSB i na warstwie rozdzielającej (fot. TR)
Obróbka blacharska attyki powinna spoczywać na płycie OSB i na warstwie rozdzielającej (fot. TR)

Attyka, stanowiąca przedłużenie ściany domu, zazwyczaj jest ocieplona od strony zewnętrznej, a jeśli projekt tego wymaga, również od strony wewnętrznej i od góry. Dobierając wymiary obróbki, musimy uwzględnić grubość ocieplenia ściany po obu stronach, a ponadto około 3-cm występ poza lico elewacji. Umożliwi on swobodne operowanie pacą podczas tynkowania, zapewni też efektywne „urywanie” wody na krawędzi, chroniąc ścianę przed zaciekami.

Przykład. Licząc szerokość obróbki, musimy uwzględnić (fot. TR):

  • grubość muru (np. 24 cm)
  • 2 x wykończenie ściany attyki [od zewnątrz i od strony dachu: grubość ocieplenia (np. 2 x 15-20 cm styropianu + 2 x 1 cm kleju) + grubość warstwy wykończeniowej (warstwa zbrojona z kleju z siatką i tynk, czyli 2 x 0,5-1 cm) + 2 x 3 cm wysunięcia poza lico elewacji]

Licząc szerokość obróbki attyki, musimy uwzględnić:

W rezultacie dla muru o grubości 24 cm i ocieplenia ściany 20 cm potrzebujemy opierzenia o szerokości ok. 65-75 cm. Jeśli od strony dachu przewidziane jest cieńsze ocieplenie lub obróbka blacharska, to przeliczyć je trzeba indywidualnie.

UWAGA! Obróbka attyki powinna mieć 2-4% spadek do wewnątrz, w stronę dachu!

 

 


Konsultacje: Robert Boguszek, dekarz.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

 

Data publikacji: 9 maja 2022

Zobacz także

Wiatrownica to ukośne stężenie dachu, spinające krokwie (fot. Simpson Strong-Tie)BUDOWLANE DETALE

Ukośna wiatrownica w dachu

Połacie dwuspadowych dachów bez deskowania warto usztywnić wiatrownicami z desek lub stalowych taśm, mocowanymi ukośnie do krokwi.
Dlaczego w jednym dachu płatew kalenicowa jest, a w innym nie? Przeczytaj artykuł (fot. TR)BUDOWLANE DETALE

Płatew kalenicowa

Dlaczego jedne dachy dwuspadowe mają płatew kalenicową, a inne nie? Jakie jest jej zadanie, w czym pomaga i jak ją mocować do krokwi?
Ile kosztuje dach? Dlaczego dach dwuspadowy jest z założenia tańszy niż wielopołąciowy? Jakie materiały i obróbki decydują o kosztach? Przeczytaj artykuł (fot. CREATON)WYBIERZ SWÓJ DACH

Ile kosztuje dach?

Cena dachówki „z metra” to nie wszystko. W prostej połaci jest pozycją istotną, ale przy bardziej skomplikowanej lwią część stanowią obróbki, akcesoria i robocizna. Finalny koszt dachu zależy też od jakości zastosowanych rozwiązań. Co musimy uwzględnić w kosztorysie? Zobacz porównanie dachu dwuspadowego i wielopołaciowego.