Opierzenie attyki wykonuje się najczęściej z blachy. Między blachą a wierzchem muru powinno się umieścić płytę OSB, jako sztywny podkład, oraz warstwę rozdzielającą – najlepiej specjalną plecioną matę lub membranę strukturalną. Chodzi o to, żeby zapewnić możliwość przewietrzania, inaczej spód blachy może ulec odparzeniu. Blachę powinno się zahaczać na bocznych wczepach (blaszki „L”, haftry, żabki itp.). Jeśli używa się wkrętów mocowanych od góry, to należy wybierać tzw. wkręty farmerskie z podkładką.
Obróbka blacharska attyki powinna spoczywać na płycie OSB i na warstwie rozdzielającej (fot. TR)
Attyka, stanowiąca przedłużenie ściany domu, zazwyczaj jest ocieplona od strony zewnętrznej, a jeśli projekt tego wymaga, również od strony wewnętrznej i od góry. Dobierając wymiary obróbki, musimy uwzględnić grubość ocieplenia ściany po obu stronach, a ponadto około 3-cm występ poza lico elewacji. Umożliwi on swobodne operowanie pacą podczas tynkowania, zapewni też efektywne „urywanie” wody na krawędzi, chroniąc ścianę przed zaciekami.
Przykład. Licząc szerokość obróbki, musimy uwzględnić (fot. TR):
W rezultacie dla muru o grubości 24 cm i ocieplenia ściany 20 cm potrzebujemy opierzenia o szerokości ok. 65-75 cm. Jeśli od strony dachu przewidziane jest cieńsze ocieplenie lub obróbka blacharska, to przeliczyć je trzeba indywidualnie.
UWAGA! Obróbka attyki powinna mieć 2-4% spadek do wewnątrz, w stronę dachu!
Konsultacje: Robert Boguszek, dekarz.
Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.
Data publikacji: 9 maja 2022
Powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” w budowlance nabiera znaczenia szczególnego. Niedociągnięcia na etapie przygotowywania konstrukcji, instalacji, izolacji i obróbek mogą być przyczyną bardzo poważnych problemów, a naprawa - jeśli w ogóle jest możliwa - zazwyczaj sporo kosztuje. Skutki drobnych błędów wykonawczych potrafią ciągnąć się latami, uprzykrzając życie inwestorom. Dobrze, jeśli kierownik budowy w porę je wyłapie. On wie, na co zwracać uwagę (dlatego tak ważna jest jego obecność na budowie). Ale samemu też warto interesować się budowlanymi detalami, wiedzieć, jak co poprawnie wykonać. Często w wyniku rutyny zapominają o tym nawet fachowcy! Mamy nadzieję, że prezentowane na tej stronie rozwiązania przydadzą się, choćby ku pamięci, nie tylko inwestorom i wykonawcom, ale też początkującym inżynierom.
Patronat Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział Warszawski