Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Ściany

  • INNE Stosowanie gotowych rozwiązań murowych H+H ułatwia wygodne i bezbłędne wykonanie pionów instalacyjnych (fot. H+H)

    Piony instalacyjne – rozwiązania H+H

    Gotowe rozwiązania H+H pozwalają w łatwy i szybki sposób wymurować ściany z ukrytymi przewodami pod instalacje kanalizacyjne, wodociągowe i wentylacyjne.
  • BUDOWLANE DETALE Zobacz, jak poprawnie wykonać nadproże Porotherm 23.8 w ścianach z ceramiki (fot. WIENERBERGER)

    Wykonanie nadproża Porotherm na ścianie jednowarstwowej

    Belki nadprożowe muszą być prawidłowo osadzone na murze, a żeby nadproże nie stanowiło mostka termicznego, należy je też odpowiednio docieplić. Zobacz, jak to zrobić.
  • AKTUALNOŚCI BRANŻOWE Nowe łączniki Porotherm - nierdzewne, uniwersalne, do każdego typu ścian (fot. WIENERBERGER)

    Nowe łączniki Porotherm

    Kompleksowa oferta rozwiązań ściennych Porotherm została uzupełniona o nowe nierdzewne łączniki murowe o wysokiej trwałości i wszechstronnym zastosowaniu.
  • ŚCIANY W produkcji wyrobów grupy H+H wykorzystywane są jedynie produkty pochodzenia naturalnego, powszechnie występujące w naszym otoczeniu (fot. H+H)

    Dom w zgodzie z naturą

    Silikaty i beton komórkowy - w obu do produkcji wykorzystywane są te same, powszechnie występujące surowce pochodzenia naturalnego. Skąd zatem tak odmienne właściwości finalnych wyrobów? I co wybrać do budowy domu?
  • PYTANIA I DYLEMATY Zaprawa z ziarnem podporowym ma grubsze kruszywo niż zwykła i ułatwia murowanie ciężkich silikatowych elementów (fot. Adam Penger)

    Co to jest zaprawa z ziarnem podporowym?

    Budujemy dom z silikatów. Wykonawca zaproponował, że do murowania użyje zaprawy z ziarnem podporowym. Co to jest i czym się różni od zwykłej zaprawy?
  • BUDOWLANE DETALE Długie nadproża żelbetowe warto wykonać w szalunku traconym z kształtek U (fot. z arch.red.)

    Nadproże w kształtkach U

    Tam, gdzie rozpiętość otworu nie pozwala zastosować prefabrykatu, do wykonania żelbetowego nadproża warto wykorzystać szalunek tracony w postaci kształtek U. Zobacz, jak je poprawnie układać.
  • WYKONAWCÓW SPOSOBY NA... Sznurek murarski można w łatwy sposób osadzić w zaprawie, zamiast wbijać go w element ścienny (fot. KMR)

    Mocowanie sznurka murarskiego

    Jak w prosty sposób zamocować sznurek wyznaczający linię ściany? Zamiast wbijać gwóźdź w twardy pustak lub bloczek, można miękko osadzić go w zaprawie.
  • BUDOWLANE DETALE Podczas murowania ścian piwnicznych z silikatów musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach - zobacz, jakich (rys. H+H)

    Ściana piwnicy z silikatów

    Które bloczki silikatowe wybrać i o jakich podstawowych zasadach pamiętać podczas murowania?
  • BUDOWLANE DETALE Do wiercenia otworów w ścianach z pustaków Porotherm należy używać wiertarki bez udaru, a wiertło i kołki muszą pasować do podłoża z ceramiki poryzowanej (fot. WIENERBERGER)

    Mocowanie w ścianie z pustaków Porotherm

    Wiercenie i montaż w ścianach z pustaków Porotherm jest bezproblemowe. Wystarczy, że użyjemy kołków przewidzianych do mocowania w pustakach ceramicznych, a podczas prac zastosujemy się do kilku prostych zasad.
  • BUDOWLANE DETALE Im dokładniej przygotujemy pierwszą warstwę pustaków, tym łatwiej będzie murować całą ścianę - w przypadku szlifowanych pustaków Porotherm, które muruje się na cienkie spoiny, jest to szczególnie istotne (fot. WIENERBERGER)

    Porotherm Dryfix – pierwsza warstwa muru

    Prawidłowe wykonanie pierwszej warstwy pustaków w technologii cienkowarstwowej Porotherm Dryfix decyduje o łatwości i poprawności dalszych prac murarskich.
  • BUDOWLANE DETALE Murując dom w technologii Porotherm 24, warto wykorzystać w ościeżach i strefie podparapetowej docinane pustaki Porotherm 25 3x1/3 (rys. WIENERBERGER)

    Równe ościeże

    Wykonanie otworu okiennego w ścianie dwuwarstwowej z zastosowaniem pustaków Porotherm 25 3x1/3 Dryfix.
  • BUDOWLANE DETALE Są sytuacje, kiedy do murowania silikatów należy użyć tradycyjnej zaprawy murarskiej, a elementy łączyć na grube spoiny. Kiedy to konieczne? Zobacz detal (fot. H+H)

    Kiedy murować na zaprawę tradycyjną?

    W przypadku wyrobów silikatowych producenci najczęściej sugerują wykorzystanie do murowania zaprawy cienkowarstwowej. Są jednak sytuacje, kiedy wymagana jest „zwykła” zaprawa, co wiąże się również z wykonaniem odmiennej grubości spoin. Kiedy należy murować ściany z silikatów na zaprawę tradycyjną?
  • ZASADY MUROWANIA Ewentualne błędy popełnione na etapie pierwszej warstwy muru skutkują problemami w trakcie dalszych prac, a nawet wykończenia i eksploatacji budynku, dlatego ważne, żeby poprawnie zacząć budowę (fot. H+H Polska)

    Pierwsza warstwa muru

    Początek budowy to moment, w którym marzenia o domu zaczynają się materializować. W tym czasie szczególnie ważna jest precyzja i właściwe wykonawstwo, bo błędy w pierwszej warstwie muru powodują problemy na późniejszych etapach. Jak poprawnie rozpocząć prace murarskie?
  • BUDOWLANE DETALE Budowa domu, w którym wymiary ścian i ukłąd otworów pozostają w zgodzie z modułem elementów murowych, przebiega łatwiej i szybciej (fot. H+H)

    Projekt w zgodzie z modułem

    Materiały ścienne różnią się wieloma parametrami. Jednym z nich jest ich rozmiar. Planując budowę domu w określonej technologii, podczas dokonywania adaptacji możemy od razu uwzględnić moduł w projekcie.
  • CERAMIKA Zgodnie z badaniami SW Research, według 59% respondentów, najbardziej energooszczędnym, a jednocześnie korzystnie wpływającym na zdrowie i samopoczucie mieszkańców materiałem do murowania ścian, są pustaki ceramiczne (fot. WIENERBERGER)

    Cel – dom energooszczędny

    Priorytetami inwestorów od lat są koszty budowy domu, jego funkcjonalność, estetyka i bilans energetyczny. Najnowsze sondaże wskazują, że to właśnie energooszczędność i parametry cieplne przegród stają się kluczowe. Jak w tym trendzie odnajduje się nowoczesna ceramika?