Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Nowy pustak Porotherm 25 K P+W

Nowy pustak uzupełniający w ofercie Wienerberger do wykonywania kanałów instalacyjnych lub żelbetowych trzpieni w ścianach dwuwarstwowych w technologii tradycyjnej.

Porotherm 25 K P+W to pustak ceramiczny z kwadratowym otworem przelotowym, który pozwala szybko i wygodnie przygotować kanały o wymiarach 17 cm x 17 cm, przeznaczone pod instalacje elektryczne lub sanitarne albo pod wypełnienie betonem. Nowy pustak firmy Wienerberger zaprojektowany został z myślą o inwestorach oraz wykonawcach, którym zależy na sprawności budowy, trwałości rozwiązań i estetyce. Ściana ma wymaganą projektem, podwyższoną wytrzymałość (wzmocnienie w postaci żelbetowych trzpieni) a mur nawet w stanie surowym zachowuje czysty wygląd oraz jednolitą powierzchnię i jest później łatwy do ocieplenia oraz wykończenia.

Porotherm 25 K P+W to pustak ceramiczny z kwadratowym otworem przelotowym, który pozwala szybko i wygodnie przygotować kanały o wymiarach 17 cm x 17 cm, przeznaczone pod instalacje elektryczne lub sanitarne albo pod wypełnienie betonem (rys. WIENERBERGER)

Pustaki muruje się na standardową zakładkę, z przesunięciem o 25 cm, zachowując właściwe przewiązanie elementów w ścianie. Z idealnego nakładania się na siebie otworów kolejnych pustaków Porotherm 25 K P+W powstaje przestrzeń, którą (po konsultacji z projektantem i konstruktorem) można:

  • zazbroić i wypełnić betonem, uzyskując bez pracochłonnego szalowania, przy minimalnym nakładzie czasu, ścianę o wzmocnionej żelbetem konstrukcji,
  • wykorzystać do umieszczenia przewodów do instalacji elektrycznej czy sanitarnej, unikając tym samym bruzdowania muru, koniecznego przy stosowaniu starszych technik budowlanych, a tym samym charakterystycznych „blizn”, na które także trzeba później zwrócić uwagę przy tynkowaniu.

Po wmurowaniu w ścianę pustak Porotherm K P+W jest nie do rozróżnienia z pustakami podstawowymi, choć ma inny system drążeń - po jednej stronie umieszczony jest otwór o wymiarach 17 cm x 17 cm.

Nowy pustak jest dopasowany wymiarami, materiałem i sposobem łączenia do całego systemu rozwiązań ściennych Porotherm (fot. WIENERBERGER)

Nowy pustak jest dopasowany wymiarami, materiałem i sposobem łączenia do całego systemu rozwiązań ściennych Porotherm. Pełni funkcję uzupełniającą do ścian z pustaków Porotherm 25 P+W, Porotherm 25 E3 oraz Porotherm 25 E3 500. Oznaczenie nowego produktu (K) nawiązuje do kanału, który tworzy się podczas murowania. Zastosowanie pustaka Porotherm 25 K P+W jest bardzo szerokie. Produkt sprawdza się w zarówno w narożach, jak i płaszczyźnie ściany, w przypadku ścianek kolankowych, słupów w pełnej kondygnacji i różnego rodzaju wzmocnień, np. pod bramy garażowe.

Pustak Porotherm 25 K P+W (fot. WIENERBERGER)Parametry techniczne Porotherm 25 K P+W:

  • Grubość ściany – 25 cm
  • Szerokość – 250 mm
  • Długość – 373 mm
  • Wysokość – 238 mm
  • Masa 1 szt. – ok. 14 kg 
  • Wytrzymałość na ściskanie – 15 MPa

 

 

 


Źródło: materiały prasowe Wienerberger.

Data publikacji: 18 maja 2021

Zobacz także

Jakich narzędzi można lub przeciwnie - nie należy używać do cięcia bloczków z betonu komórkowego? (fot. H+H)BUDOWLANE DETALE

Czym ciąć bloczki z betonu komórkowego?

Pojedyncze bloczki poddadzą się nawet powszechnie używanym uniwersalnym piłom warsztatowym, ale do celów budowlanych powinno się używać narzędzi profesjonalnych, które przyśpieszą prace i zapewnią właściwą precyzję cięcia.
Stosowanie gotowych rozwiązań murowych H+H ułatwia wygodne i bezbłędne wykonanie pionów instalacyjnych (fot. H+H)INNE

Piony instalacyjne – rozwiązania H+H

Gotowe rozwiązania H+H pozwalają w łatwy i szybki sposób wymurować ściany z ukrytymi przewodami pod instalacje kanalizacyjne, wodociągowe i wentylacyjne.
Zobacz, jak poprawnie wykonać nadproże Porotherm 23.8 w ścianach z ceramiki (fot. WIENERBERGER)BUDOWLANE DETALE

Wykonanie nadproża Porotherm na ścianie jednowarstwowej

Belki nadprożowe muszą być prawidłowo osadzone na murze, a żeby nadproże nie stanowiło mostka termicznego, należy je też odpowiednio docieplić. Zobacz, jak to zrobić.