Nowy projekt budowlany składa się z trzech odrębnych opracowań. Do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę (lub zgłoszenia) wystarczą dwie pierwsze części:
1. Projekt zagospodarowania działki lub terenu.
Sporządza się go na aktualnej mapie do celów projektowych. Upraszczając, obejmuje on:
2. Projekt architektoniczno-budowlany.
W skrócie - jest to znany nam dotychczas projekt domu, ale pozbawiony konstrukcyjnej części związanej z obliczeniami. Obejmuje:
Trzy egzemplarze obu wymienionych wyżej części projektu należy dołączyć do wniosku o uzyskanie pozwolenia na budowę (lub zgłoszenia). Organ przed wydaniem decyzji sprawdza ich zgodność z przepisami, z ustaleniami MPZP lub WZ i wymaganiami ochrony środowiska, wymaga też dołączenia kompletu dokumentów, w tym m.in. wymaganych opinii, uzgodnień i pozwoleń oraz zaświadczeń o uprawnieniach projektanta (>>> ZOBACZ WIĘCEJ O POZWOLENIU NA BUDOWĘ). W trakcie oczekiwania na decyzję lub po jej uzyskaniu, ale jeszcze przed rozpoczęciem robót budowlanych, wymagane jest sporządzenie ostatniej, trzeciej części projektu budowlanego.
3. Projekt techniczny.
Zawiera między innymi:
Uwaga - choć nie jest wymagany do wniosku o pozwolenie na budowę, kierownik budowy nie ma prawa rozpocząć prac bez tego opracowania!
Warto wiedzieć, że większość wniosków związanych z budową można już składać elektronicznie (choć nadal możliwa jest tradycyjna forma „papierowa”). Lista wniosków znajduje się na stronie >>> e-budownictwo.gunb.gov.pl.
Chcesz lepiej poznać obowiązujące przepisy, świadomie przygotować się do zakupu działki, budowy domu, sporządzania umów z wykonawcami?
Polecamy poradnik pisany przez inżynierów praktyków:
Data publikacji: 5 listopada 2021
Złożone w urzędzie zgłoszenie nabiera mocy, gdy mija ustawowy czas "milczącej zgody", czyli 21 dni. To znacznie szybciej, niż prawie trzy miesiące przewidywane na uprawomocnienie pozwolenia na budowę.
Zawsze zacznij od miejscowego planu zagospodarowania terenu albo od lokalnych warunków zabudowy. Dopiero z taką bazą możesz iść do biura projektowego. I dopiero wtedy kup projekt - nieważne, czy będzie indywidualny, czy gotowiec, który i tak musi zostać poddany adaptacji. Jeśli projektant proponuje Ci przejęcie dalszej papierkowej roboty związanej z domem - zgódź się, warto. I pamiętaj - nie rób nic, co wymaga zgłoszenia lub pozwolenia, bez stosownej zgody organu administracyjnego! Samowolka jest egzekwowalna, a jej legalizacja kosztowna.