Nowy rok, nowe wyzwania… i spore zmiany dla projektantów oraz inwestorów. Ustawa, która co do zasady wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023 roku (a w rzeczywistości, wskutek różnych czynników, poszczególne przepisy obowiązywać będą w datach późniejszych, aż do czerwca), wprowadza pełną cyfryzację i uproszczenie procedur – w tym zniesienie konieczności uzyskania decyzji pozwolenia na budowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych, już bez ograniczenia powierzchni zabudowy, a jedynie spełniających określone kryteria.
W zeszłym roku przepisy zaskoczyły nas możliwością budowy bez pozwolenia i bez kierownika budowy domów o powierzchni zabudowy do 70 m2 (na cele mieszkalne). Ze względu na związane z brakiem dokumentacji i kontroli trudności kredytowe, niewielu inwestorów zdecydowało się na taki wariant. Obecnie, zgodnie z ustawą, nie będzie wymagała decyzji o pozwoleniu na budowę budowa budynku mieszkalnego wolno stojącego o powierzchni zabudowy powyżej 70m2, spełniającego następujące kryteria:
Uwaga: taki budynek będzie jednak wymagał prowadzenia budowy przez kierownika budowy. To istotna dla inwestorów i na pewno ważna dla banków kwestia.
Niezależnie od powyższego, zwolnione z obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, a także z obowiązku dokonania zgłoszenia właściwemu organowi administracji publicznej, stają się:
Kolejna zmiana to pełna cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego, obejmująca składanie wniosków i wydawanie dokumentów oraz prowadzenie elektronicznego dziennika budowy. Ma to umożliwić wygodniejsze i szybsze przekazywanie dokumentów w postaci elektronicznej organowi administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego.
Rządowa aplikacja do składania wniosków dostępna jest pod linkiem:
>>> https://e-budownictwo.gunb.gov.pl
Elektroniczny dziennik budowy:
>>> https://www.gunb.gov.pl/sites/default/files/attachment/prezentacja_edb_dla_winb_18.02.2022.pdf
Na czerwiec 2023 roku planowane jest też wejście w życie przepisów związanych z Systemem do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie (SOPAB), który jest zintegrowany z systemami:
ZOBACZ TEŻ:
>>> Zakończenie budowy i mechanizm żółtej kartki
Data publikacji: 13 stycznia 2023
Zawsze zacznij od miejscowego planu zagospodarowania terenu albo od lokalnych warunków zabudowy. Dopiero z taką bazą możesz iść do biura projektowego. I dopiero wtedy kup projekt - nieważne, czy będzie indywidualny, czy gotowiec, który i tak musi zostać poddany adaptacji. Jeśli projektant proponuje Ci przejęcie dalszej papierkowej roboty związanej z domem - zgódź się, warto. I pamiętaj - nie rób nic, co wymaga zgłoszenia lub pozwolenia, bez stosownej zgody organu administracyjnego! Samowolka jest egzekwowalna, a jej legalizacja kosztowna.