Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Strop Vector krok po kroku

Nazywany „gęstożebrowym stropem zespolonym”, Vector to strop panelowy zbudowany z cienkich prefabrykowanych płyt z fabrycznie przygotowanym zbrojeniem, przeznaczonych do zabetonowania. Zobacz, jak przebiega jego montaż od projektu po rozformowanie.

Strop Vector tworzą dwie podstawowe warstwy – prefabrykaty i beton. Ich zespolenie następuje dzięki zatopieniu w betonie przestrzennych stalowych kratownic, częściowo zakotwionych w płytach, a także poprzez szorstką górną powierzchnię elementów. Poza funkcją nośną, prefabrykaty pełnią tu również funkcję szalunków traconych, co przyśpiesza i ułatwia prace związane z wykonaniem stropu.

Pojedyncze płyty mają szerokość 60 cm, a ich długość dobiera się do rozpiętości stropu – maksymalnie może to być 7,4 m. W przestrzeniach miedzy dźwigarkami kratowymi można rozprowadzić przewody instalacji, np. elektrycznej lub ogrzewania podłogowego, można też zamówić elementy ze styropianowymi wkładkami (fot. stropy.pl)
Pojedyncze płyty mają szerokość 60 cm, a ich długość dobiera się do rozpiętości stropu – maksymalnie może to być 7,8 m. W przestrzeniach miedzy dźwigarkami kratowymi można rozprowadzić przewody instalacji, np. elektrycznej lub ogrzewania podłogowego, można też zamówić elementy ze styropianowymi wkładkami (fot. stropy.pl)

Na tle innych rozwiązań prefabrykowanych strop Vector waży stosunkowo niewiele, bo 100 kg/m2 – to jednak na tyle dużo, że nie da się zamontować go ręcznie. Potrzebny jest do tego dźwig. W przypadku domu jednorodzinnego wystarcza dźwig samochodowy typu HDS, ten sam, który dowozi płyty na budowę. Dzięki temu montaż może się odbywać bezpośrednio z kół, co jest korzystne i dla samych prefabrykatów, bo minimalizuje ryzyko uszkodzeń, i dla wykonawców, którym łatwiej utrzymać właściwy schemat montażowy, i dla inwestora, który nie musi organizować dźwigu.

Jak krok po kroku wygląda wykonanie stropu Vector?

1. Wszystko zaczyna się oczywiście od projektu stropu. Projekt techniczny zawiera część konstrukcyjną oraz schemat montażowy, uwzględniający rozmieszczenie i kolejność układania płyt. Powinny się w nim również znaleźć informacje dotyczące m.in. głębokości i sposobu oparcia płyt na podporach stałych, schemat rozmieszczenia dokładanego na budowie zbrojenia dodatkowego (średnice, gatunki stali), rozrysowane detale konstrukcyjne (przekroje belek, miejsca oparcia), a także warunki rozformowania stropu zespolonego, czyli usunięcia podpór montażowych.

Jeśli decyzja o wykonaniu stropu panelowego Vector zapadła już po zakupie projektu, należy zwrócić się do biura projektowego o adaptację - pisaliśmy o tym >>> TUTAJ.

2. Przed montażem musimy najpierw wykonać szereg robót wstępnych. Na podstawie dokumentacji projektowej należy zgromadzić wszystkie materiały dodatkowe, czyli stemple, zbrojenie uzupełniające, a także przygotować na podporach stałych (czyli najczęściej ścianach) kształtki wieńcowe, na których oprą się prefabrykaty. Warto też poinformować dostawcę o warunkach dojazdowych i uprzedzić o ewentualnych trudnościach z wjazdem lub manewrowaniem.

Więcej o potrzebnych materiałach i zakresie prac przygotowawczych pisaliśmy >>> TUTAJ.

3. Kiedy wreszcie zbliża się godzina zero, czyli dzień przyjazdu prefabrykatów na budowę, trzeba jeszcze rozstawić podpory montażowe. W przypadku stropu Vector ich rozmieszczenie wynosi maksymalnie:

  • 240 cm przy grubości stropu 15 cm
  • 220 cm przy grubości stropu 20 cm
  • 200 cm przy grubości stropu 24 cm

Stemple ustawiamy równolegle do osi nośnych ścian podporowych i poziomujemy. Najłatwiej zrobimy to przy pomocy podpór wyposażonych w jarzma i regulację śrubową, pozwalają one też na ewentualną korektę wysokości już później, po zabetonowaniu stropu (drewniane stemple nie dają takiej możliwości). Przy długich płytach dopuszcza się wypiętrzenie środkowych podpór do 20 mm - szczegółowe informacje na ten temat znajdują się zawsze w dokumentacji. Pamiętajmy, że podpory muszą stać na sztywnym podłożu!

4. Montaż płyt odbywa się mechanicznie, przy użyciu lekkiego dźwigu typu HDS, bezpośrednio z kół. Karabińczykowe haki zaczepia się za węzły pasa górnego kratownicy. Prefabrykat za każdym razem należy najpierw na 30 sekund delikatnie unieść i przytrzymać, żeby upewnić się, że zamocowanie jest stabilne. Podnoszenie i transport elementów na ściany budynku powinno być płynne, spokojne, bez szarpania i „bujania”, z zachowaniem odpowiedniej odległości od wszelkich obiektów, o które można uderzyć. Kolejne prefabrykaty rozkłada się zgodnie ze schematem montażowym, ściśle jeden przy drugim.

Podczas rozkładania prefabrykatów trzeba zwrócić uwagę na dokładne dopasowanie styków i zachowanie wymaganej głębokości oparcia na ścianach (fot. stropy.pl)
Podczas rozkładania prefabrykatów trzeba zwrócić uwagę na dokładne dopasowanie styków i zachowanie wymaganej głębokości oparcia na ścianach (fot. stropy.pl)

Po skończonym montażu trzeba przyjrzeć się stropowi od spodu. Wzdłuż styków między płytami nie może wystąpić uskok – wszystkie muszą tworzyć jedną płaszczyznę. Ewentualne wzajemne różnice wysokości należy zniwelować poprzez regulację wysokości podpór montażowych.

Od dołu powierzchnia stropu powinna być równa, bez uskoków wzdłuż styków płyt (fot. stropy.pl)
Od dołu powierzchnia stropu powinna być równa, bez uskoków wzdłuż styków płyt (fot. stropy.pl)

5. Po zakończeniu montażu ekipa od prefabrykatów odjeżdża - a na budowie ruszają kolejne etapy prac, czyli przygotowanie ewentualnych szalunków przy otworach i rozłożenie zbrojenia. Na płytach trzeba zgodnie ze wskazaniami dokumentacji przygotować zbrojenie nadbetonu (rozdzielcze, nadpodporowe, pod ścianami działowymi) a także przygotować odeskowanie i zbrojenie wymianów, wycięć i wieńców. Pamiętajmy o stosowaniu podkładek dystansowych w celu zapewnienia prawidłowego otulenia prętów betonem.

Przed rozpoczęciem betonowania rozprowadzamy też między kratownicami ewentualne instalacje, jeśli są przewidziane.

6. Betonowanie. Na strop Vector należy zamówić beton klasy nie niższej niż C20/25 o konsystencji plastycznej. Potrzebną ilość betonu wyliczymy ze zużycia:

  • 110 l/m2 przy grubości stropu 15 cm
  • 118 l/m2 przy grubości stropu 20 cm
  • 200 l/m2 przy grubości stropu 24 cm

Dla ułatwienia - 100 litrów to 0,1 m3 betonu, więc przykładowo w stropie grubości 15 cm na 100 m2 potrzebować będziemy ok. 11 m3 mieszanki. Do tej ilości musimy doliczyć zapotrzebowanie betonu na wieńce i podciągi.

Przed przystąpieniem do podawania mieszanki, powierzchnię prefabrykatów musimy oczyścić (zamieść) i zwilżyć wodą. Betonowanie musi odbywać się w sposób ciągły, razem z wieńcami stropowymi. Rurę pompy powinno się trzymać dość nisko, żeby spadający beton nie uderzał dynamicznie w prefabrykat. Nie wolno dopuszczać do miejscowego przeciążenia stropu, dlatego w miarę podawania mieszankę należy rozprowadzać równomiernie na całej powierzchni, uważając, aby nie naruszyć zbrojenia.

Powierzchnię świeżego betonu trzeba na koniec wyrównać zgarniakiem, ale zanim to zrobimy, najpierw mieszankę musimy jeszcze zagęścić. Najlepiej, jeśli na budowie pracuje kilka osób, łatwo wtedy sprawnie zorganizować prace i podczas gdy jedna osoba rozgarnia beton, druga może już wibrować gotowy fragment, a trzecia go wyrównywać.

7. Przerwa technologiczna i rozdeskowanie stropu. O tym, ile czasu potrzeba na dojrzewanie betonu, decyduje kierownik budowy, uwzględniając informacje zawarte w dokumentacji technicznej i aktualne warunki atmosferyczne.  W dokumentacji określona jest minimalna wytrzymałość nadbetonu, przy której można rozformować strop i usunąć podpory montażowe – musi ona być na poziomie 0,8 wytrzymałości gwarantowanej. Jeśli warunki są sprzyjające, nastąpi to w ciągu 4 tygodni. Jeśli nie, jeżeli temperatura jest niska, może być konieczne utrzymanie podpór dłużej.  Do prac budowlanych na stropie można oczywiście przystąpić wcześniej, nawet po kilku dniach, nie wolno tylko usuwać podparcia stropu.

Zobacz przebieg montażu stropu Vector na filmie:

 


Masz pytania dotyczące stropów panelowych? Chcesz wycenić strop w swoim projekcie?
PRZEJDŹ DO FORMULARZA


Artykuł powstał we współpracy z ekspertami stropy.pl 
w ramach autorskiego cyklu >>> STROPY PANELOWE


 

 

Data publikacji: 10 czerwca 2021

Zobacz także

Poza prefabrykowanymi płytami, do montażu stropu panelowego potrzebne będzie jeszcze zbrojenie dodatkowe, podpory, kształtki wieńcowe, beton i materiały pomocnicze. Zobacz artykuł (fot. stropy.pl)STROPY PANELOWE

Płyty stropowe – i co jeszcze?

Zbrojenie rozdzielcze, beton, kształtki wieńcowe, stemple, materiały pomocnicze… Zobacz, co - poza prefabrykatami - będzie nam potrzebne przy stropach panelowych.
Stropy panelowe nie wymagają wielu podpór montażowych, a niektóre da się wykonać nawet bez ustawiania stempli (fot. stropy.pl)STROPY PANELOWE

Ile stempli pod stropem?

Czy da się zrobić strop bez stemplowania? Jeśli mamy strop panelowy, to często się da. A tam, gdzie konieczne są podpory montażowe, potrzeba ich niewiele, co znacząco skraca czas prac przygotowawczych i ułatwia organizację budowy.
Stropy panelowe można montować praktycznie przez okrągły rok, tylko w wyjątkowo złych warunkach pogodowych prace należy wstrzymać (fot. stropy.pl)STROPY PANELOWE

Stropy panelowe vs pogoda

Kiepska aura popsuła już niejeden budowlany harmonogram. Stropy panelowe są na kaprysy pogody dość odporne, ale nawet im nie zawsze są obojętne złe warunki. Zobacz, kiedy można bezpiecznie montować strop, a kiedy lepiej wstrzymać prace.