Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Płyty stropowe – i co jeszcze?

Zbrojenie rozdzielcze, beton, kształtki wieńcowe, stemple, materiały pomocnicze… Zobacz, co - poza prefabrykatami - będzie nam potrzebne przy stropach panelowych.

Stropy panelowe są rozwiązaniem nieskomplikowanym pod względem wykonawczym, mechaniczny montaż przebiega sprawnie, wszystko rozpisane jest w dokumentacji technicznej, a dzięki fabrycznie przygotowanej konstrukcji zakres prac zbrojeniowych i związanych z deskowaniem ograniczony jest do minimum. Ale jednak samo nic się nie zrobi. Każdy strop, nawet najprostszy wykonawczo, taki jak Smart, który jest gotowy praktycznie od razu po ułożeniu, ma pewne wymagania „przedmontażowe”.

Sam montaż stropu panelowego trwa raptem kilka godzin. Jednak zanim na budowę wjadą prefabrykaty, trzeba poczynić szereg prac przygotowawczych i zorganizować materiały uzupełniające (fot. stropy.pl)
Sam montaż stropu panelowego trwa raptem kilka godzin. Jednak zanim na budowę wjadą prefabrykaty, trzeba poczynić szereg prac przygotowawczych i zorganizować materiały uzupełniające (fot. stropy.pl)

Zanim przystąpimy do montażu płyt stropowych, musimy przygotować im miejsce oparcia, czyli rozłożyć na ścianach nośnych kształtki wieńcowe. Można też wykonać na wierzchu ścian poduszkę betonową, ale na indywidualnych budowach najczęściej korzysta się z kształtek, są wygodne i eliminują konieczność szalowania wieńców. Na ścianach zewnętrznych stosujemy kształtki typu „L” z wysoką ścianką, na wewnętrznych spłaszczone kształtki typu „C”. Kształtki wieńcowe osadzamy na wierzchu ściany na zaprawę murarską i poziomujemy. Następnie należy odczekać kilka dni, żeby zaprawa związała. Aby zdążyć z przygotowaniami, kształtki wieńcowe musimy zatem kupić z wyprzedzeniem (zazwyczaj nie ma z tym problemu w lokalnych hurtowniach budowlanych, ale zawsze lepiej o to zawczasu spytać i w porę zamówić towar). Na budowie, w normalnym trybie pracy, od momentu przygotowania ścian do przyjazdu prefabrykatów jeszcze dużo się dzieje, więc raczej nie ma obaw, że spoina nie zdąży związać – w sytuacjach wątpliwych można po prostu zrobić test odbicia kształtki od muru (musi się trzymać).

Kształtki wieńcowe rozmiarami pasują do popularnych grubości murów – uniwersalne, łatwo dostępne elementy keramzytobetonowe KONBET typu „L” mają szerokość 18, 24, 25 cm i długość 25 lub 50 cm (fot. stropy.pl)
Kształtki wieńcowe rozmiarami pasują do popularnych grubości murów – uniwersalne, łatwo dostępne elementy keramzytobetonowe KONBET typu „L” mają szerokość 18, 24, 25 cm i długość 25 lub 50 cm (fot. stropy.pl)

Ważnym asortymentem, w który powinniśmy zaopatrzyć budowę jeszcze przed rozpoczęciem prac, są stemple, czyli podpory montażowe (o tym, ile ich potrzeba dla różnych typów stropów panelowych, pisaliśmy >>> TUTAJ). Rozstawiamy je i poziomujemy najczęściej krótko przed przyjazdem ekipy montażowej. Niezbędne też będą ewentualne deskowania przewidziane w miejscach wymianów, obrzeży otworów czy ewentualnych fragmentów monolitycznych. 

Kiedy już płyty stropowe zostaną na budynku rozłożone, musimy ułożyć dodatkowe zbrojenie. Stropy panelowe mają zbrojenie konstrukcyjne sprężone, fabrycznie zabetonowane w płytach, jednak potrzebne jest uzupełniające zbrojenie wzdłuż żeber rozdzielczych, wzmocnień pod ścianami czy nad podporami oraz przy otworach. Stal lepiej zamówić z wyprzedzeniem, bo trzeba na nią niekiedy naprawdę długo czekać.

Zestawienie stali i układ zbrojenia dodatkowego są rozpisane w dokumentacji projektowej stropu - wszystko należy przygotować przed betonowaniem (fot. stropy.pl)
Zestawienie stali i układ zbrojenia dodatkowego są rozpisane w dokumentacji projektowej stropu - wszystko należy przygotować przed betonowaniem (fot. stropy.pl)

Kluczowy „element” potrzebny do wykonania stropu to rzecz jasna beton. O tym, ile go potrzeba na jaki strop, pisaliśmy >>> TUTAJ. Beton najczęściej jest u lokalnych dostawców dostępny z dnia na dzień, ale zdarza się, że trzeba umawiać się na dostawę nawet z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Nie trzeba wprawdzie synchronizować w czasie momentu montażu stropu i betonowania, rozłożone prefabrykaty mogą chwilę zaczekać, ale w celu uniknięcia niepotrzebnych przestojów na budowie warto zadbać o sprawną organizację.

Przed zabetonowaniem stropu powinniśmy jeszcze rozprowadzić ewentualne instalacje oraz osadzić kształtki w miejscach otworowania płyt. Może się też zdarzyć, że potrzebne będzie użycie ewentualnych materiałów pomocniczych zawartych w indywidualnej dokumentacji projektowej (np. materiał izolacyjny przeznaczony do umieszczenia między kratownicami płyt stropowych).

 


Masz pytania dotyczące stropów panelowych? Chcesz wycenić strop w swoim projekcie?
PRZEJDŹ DO FORMULARZA


Artykuł powstał we współpracy z ekspertami stropy.pl 
w ramach autorskiego cyklu >>> STROPY PANELOWE


Data publikacji: 31 maja 2021

Zobacz także

Stropy panelowe nie wymagają wielu podpór montażowych, a niektóre da się wykonać nawet bez ustawiania stempli (fot. stropy.pl)STROPY PANELOWE

Ile stempli pod stropem?

Czy da się zrobić strop bez stemplowania? Jeśli mamy strop panelowy, to często się da. A tam, gdzie konieczne są podpory montażowe, potrzeba ich niewiele, co znacząco skraca czas prac przygotowawczych i ułatwia organizację budowy.
Stropy panelowe można montować praktycznie przez okrągły rok, tylko w wyjątkowo złych warunkach pogodowych prace należy wstrzymać (fot. stropy.pl)STROPY PANELOWE

Stropy panelowe vs pogoda

Kiepska aura popsuła już niejeden budowlany harmonogram. Stropy panelowe są na kaprysy pogody dość odporne, ale nawet im nie zawsze są obojętne złe warunki. Zobacz, kiedy można bezpiecznie montować strop, a kiedy lepiej wstrzymać prace.
Zobacz, gdzie w stropie Teriva Panel można bezpiecznie wykonać przejście instalacyjne i jakie może mieć rozmiary (fot. KONBET, stropy.pl)BUDOWLANE DETALE

Przejście instalacyjne w stropie Teriva Panel

Dzięki lekkiemu wypełnieniu z pianobetonu, otworowanie stropu Teriva Panel jest łatwe. Płyt nie możemy jednak dowolnie „dziurawić”. Zobacz, gdzie bezpiecznie umiejscowić wycięcie i jakie może ono mieć maksymalne wymiary.