Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Projekt stropu Teriva Panel

Co znajduje się w typowym projekcie montażowym stropu panelowego i co musimy sprawdzić na budowie przed jego akceptacją?

Zanim gotowe płyty wjadą na budowę, najpierw strop planowany jest „na sucho”, na papierze, w postaci schematu z rozrysowanym układem prefabrykowanych elementów oraz zbrojeniem. Taki projekt montażowy jest zgodny z wymiarami i parametrami uwzględnionymi w projekcie budynku, ale nie zawsze musi idealnie odpowiadać budowlanym realiom – trzeba wziąć poprawkę na dokładność wykonawczą oraz na wprowadzane często w trakcie realizacji zmiany. Ponieważ prefabrykaty nie tolerują modyfikacji, musimy zamówić je w formacie i układzie idealnie dopasowanym do stanu istniejącego. Dlatego przed zaakceptowaniem projektu montażowego musimy sprawdzić wymiary budynku i otworowanie stropu, a ewentualne niezgodności zgłosić projektantom.

Co mamy w projekcie?

W projekcie montażowym stropu panelowego rozrysowany jest układ płyt stropowych oraz zbrojenie: nadpodporowe, wzdłuż żeber rozdzielczych i ewentualne dodatkowe zbrojenie z uwagi na projektowane obciążenia. Jak widać na rysunku, strop podzielony jest umownie na pola, a płyty mogą być ułożone w różnych kierunkach. Schemat dobiera się optymalnie ze względu na obciążenia i rozlokowanie podpór, czyli najczęściej umiejscowienie ścian nośnych lub podciągów.

Schemat rozkładu prefabrykowanych płyt stropowych Teriva Panel i zbrojenia stropu (rys. KONBET)
> KLIKNIJ RYSUNEK, ABY POWIĘKSZYĆ <
Przykładowy projekt montażowy stropu Teriva Panel (rys. KONBET)

Poza głównym schematem, w zakres projektu wchodzą również rozwiązania detali, takie jak miejsca oparcia płyt, zbrojenie nadpodporowe czy wymiany przy otworach. Są to kwestie indywidualne dla każdego budynku.

>>> ZOBACZ przykładowe rozwiązania detali oparcia na podporze prostopadłej i równoległej do płyt 

Co musimy sprawdzić przed akceptacją projektu?

Jak już zostało wspomniane, na pewno musimy obmierzyć budynek, żeby potwierdzić – albo skorygować – rozstaw ścian i umiejscowienie otworu na schody oraz komina, a także ewentualnych przejść instalacyjnych, jeśli mają być przygotowane fabrycznie (w większości przypadków otworowanie stropu na potrzeby instalacyjne wykonuje się już na budowie – pisaliśmy o tym >>> TUTAJ).

Poza samym schematem, warto też podczas akceptowania projektu zwrócić od razu uwagę na kwestie dojazdowe do miejsca budowy. To istotne zwłaszcza w okresie jesiennym i wiosną, kiedy lokalne drogi bywają trudno przejezdne z powodu opadów albo roztopów.

 


Masz pytania dotyczące stropów panelowych? Chcesz wycenić strop w swoim projekcie?
>>> PRZEJDŹ DO FORMULARZA
przejdź do formularza wyceny stropu


 

Data publikacji: 12 października 2021

Zobacz także

Funkcję elementów dystansowych pełnią najczęściej gotowe podkładki lub listwy (fot. Adam Penger)BUDOWLANE DETALE

Dystanse pod zbrojenie

Zbrojenie żelbetowych elementów konstrukcyjnych powinno być umieszone na elementach dystansowych.
Beton na strop panelowy powinien mieć klasę nie niższą niż C25/30 i konsystencję S1 (fot. stropy.pl)STROPY PANELOWE

Beton na strop

Jaka powinna być klasa wytrzymałości na ściskanie oraz konsystencja betonu na strop panelowy?
Stropy panelowe TERIVA PANEL dozbraja się poprzecznie i nadpodporowo oraz pod ścianami działowymi (fot. stropy.pl)STROPY PANELOWE

Dodatkowe zbrojenie stropu

Stropy panelowe są fabrycznie zbrojone stalowymi cięgnami. Na budowie płytę stropową trzeba jednak jeszcze miejscowo dozbroić. Gdzie w stropie TERIVA PANEL potrzebne jest dodatkowe zbrojenie?