Nie wiesz? Pytaj! Wiesz? Pomóż!

Dystanse pod zbrojenie

Zbrojenie żelbetowych elementów konstrukcyjnych powinno być umieszone na elementach dystansowych.

Dzięki temu uzyskuje się otulenie prętów, niezbędne dla prawidłowej współpracy stali z betonem. Grubość otuliny zawsze  jest określona w projekcie, np. dla ław fundamentowych powinna wynosić min. 50 mm (podkładki dystansowe chronią tu też przed przesiąkaniem wód gruntowych w głąb ław).


Przygotowując zbrojenie stropu powinno się korzystać z systemowych rozetek, krzyżyków lub listew (fot. KMR) 


W przypadku fundamentów można też użyć np. kostki betonowej, ale nie powinno się stosować podkładek z cegieł czy betonu komórkowego (fot. EXTRA DOM) 


Odpowiednio powiązane zbrojenie ław fundamentowych i belek konstrukcyjnych (wieńce, nadproża) również powinno spoczywać na podkładkach (fot. KMR)

Warto pamiętać, że w płytach (i fundamentowej, i stropowej) nie tylko dolne, ale także górne zbrojenie powinno spoczywać na elementach dystansowych – w tym celu przygotowuje się tzw. „kobyłki” z odpowiednio wygiętych prętów i układa je na dolnym zbrojeniu.

>>> zobacz "Gięte kobyłki"

 

 

 


Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

Data publikacji: 6 stycznia 2020

Zobacz także

Grubość tynku nad przewodami nie może być mniejsza niż 5 mm (fot. TR)BUDOWLANE DETALE

Przewody elektryczne bez bruzdowania

Jeśli prowadzimy na ścianach przewody elektryczne wtynkowe, warstwa tynku musi być odpowiednio gruba, inaczej po pewnym czasie zaczną "przebijać" w postaci wyświeceń lub brudnych smug.
Haki powinny mieć minimum 5 cm długości i być odgięte pod kątem 135 stopni (rys. Eryka Rakoczy)BUDOWLANE DETALE

Haki strzemion w słupach

Aby strzemiona dobrze spełniały swoją funkcję, ich końcówki muszą być mocno odgięte ku środkowi.
Ukośne wkładki w narożnikach otworów chronią płytę przed pękaniem (fot. KMR)BUDOWLANE DETALE

Dozbrojenie ukośne otworów

Ze względu na wzmożoną koncentrację naprężeń, w narożnikach otworów w stropie zaleca się stosować dodatkowe ukośne pręty zbrojeniowe.