Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Dystanse pod zbrojenie

Zbrojenie żelbetowych elementów konstrukcyjnych powinno być umieszone na elementach dystansowych.

Dzięki temu uzyskuje się otulenie prętów, niezbędne dla prawidłowej współpracy stali z betonem. Grubość otuliny zawsze  jest określona w projekcie, np. dla ław fundamentowych powinna wynosić min. 50 mm (podkładki dystansowe chronią tu też przed przesiąkaniem wód gruntowych w głąb ław).

Przygotowując zbrojenie stropu powinno się korzystać z systemowych rozetek, krzyżyków lub listew (fot. KMR)
Przygotowując zbrojenie stropu, korzystamy z systemowych rozetek, krzyżyków lub listew (fot. KMR, Adam Penger) 

W przypadku fundamentów można też użyć np. kostki betonowej, ale nie powinno się stosować podkładek z cegieł czy betonu komórkowego (fot. EXTRA DOM)
W przypadku fundamentów można też użyć np. kostki betonowej, ale nie powinno się stosować podkładek z cegieł czy betonu komórkowego (fot. SN) 

Odpowiednio powiązane zbrojenie ław fundamentowych i belek konstrukcyjnych (wieńce, nadproża) również powinno spoczywać na podkładkach (fot. KMR)
Odpowiednio powiązane zbrojenie ław fundamentowych i belek konstrukcyjnych (wieńce, nadproża) również powinno spoczywać na podkładkach (fot. KMR)

Warto pamiętać, że w płytach (i fundamentowej, i stropowej) nie tylko dolne, ale także górne zbrojenie powinno spoczywać na elementach dystansowych – w tym celu przygotowuje się tzw. „kobyłki” z odpowiednio wygiętych prętów i układa je na dolnym zbrojeniu.

>>> zobacz "Gięte kobyłki"

 

 

 


Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

Data publikacji: 6 stycznia 2020

Zobacz także

Średnia dobowa temperatura podczas betonowania nie powinna spadać poniżej 5 stopni (fot. KMR)INNE

Czy można betonować w zimie?

Kiedy aura straszy przymrozkami, najlepiej nie prowadzić prac betoniarskich. Ale jeśli nie mamy wyboru - w niskiej temperaturze z betonem też można sobie poradzić.
Czy warto inwestować w izolację ław fundamentowych? (fot. M. Pawlak)TRADYCYJNE

Pozioma izolacja ław

Robić czy nie robić? Na ławie czy pod ławą? Po co, jak i z czego? Sprawdź, w co inwestujesz.
Przy spełnieniu określonych warunków ławy można betonować bezpośrednio w wykopie (fot. TR)FUNDAMENTY

Ławy bez szalunków

Czy można zrobić fundamenty bezpośrednio w gruncie, bez deskowania? W wielu sytuacjach tak. Zapytaliśmy eksperta, kiedy szalunki są niezbędne, a kiedy można z nich zrezygnować - i jak poprawnie wykonać ławy ziemne.