Nie wiesz? Pytaj. Wiesz? Pomóż!

Dystanse pod zbrojenie

Zbrojenie żelbetowych elementów konstrukcyjnych powinno być umieszone na elementach dystansowych.

Dzięki zastosowaniu dystansów uzyskuje się otulenie prętów, niezbędne dla prawidłowej współpracy stali z betonem. Minimalna grubość otuliny zawsze jest określona w projekcie, przy jej wskazaniu bierze się pod uwagę:

  • średnicę zbrojenia: otulina nie może być cieńsza niż średnica pręta (lub zastępcza średnica wiązki prętów),
  • maksymalną średnicę kruszywa w betonie: przyjmuje się, że grubość otuliny powinna być co najmniej o 5 mm większa od frakcji ziaren,
  • klasę środowiska, wpływającą na trwałość konstrukcji (minimalna grubość otuliny od 15 do 40 mm),
  • odchyłkę wymiarową ze względu na realia wykonawcze, wynoszącą od 5 do 10 mm.

Jeśli chodzi o fundamenty, to na budowie upraszcza się powyższe warunki, przyjmując minimalną grubość otuliny:

  • 40-50 mm dla ław fundamentowych wykonywanych na warstwie chudziaka,
  • 75 mm przy betonowaniu bezpośrednio w gruncie. 

Przygotowując zbrojenie stropu powinno się korzystać z systemowych rozetek, krzyżyków lub listew (fot. KMR)
Przygotowując zbrojenie stropu, korzystamy z systemowych rozetek, krzyżyków lub listew (fot. KMR, Adam Penger) 

W przypadku fundamentów można też użyć np. kostki betonowej, ale nie powinno się stosować podkładek z cegieł czy betonu komórkowego (fot. EXTRA DOM)
W przypadku fundamentów można też użyć np. kostki betonowej, ale nie powinno się stosować podkładek z cegieł czy betonu komórkowego (fot. SN) 

Odpowiednio powiązane zbrojenie ław fundamentowych i belek konstrukcyjnych (wieńce, nadproża) również powinno spoczywać na podkładkach (fot. KMR)
Odpowiednio powiązane zbrojenie ław fundamentowych i belek konstrukcyjnych (wieńce, nadproża) również powinno spoczywać na podkładkach (fot. KMR)

Warto pamiętać, że w płytach (i fundamentowej, i stropowej) nie tylko dolne, ale także górne zbrojenie powinno spoczywać na elementach dystansowych – w tym celu przygotowuje się tzw. „kobyłki” z odpowiednio wygiętych prętów i układa je na dolnym zbrojeniu. 

>>> zobacz "Gięte kobyłki"

 

 

 


Publikacja ma charakter poglądowy. Rozwiązania wdrażane na budowie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie, konsultując je z projektantem, wykonawcą, doradcą technicznym, kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru inwestorskiego.  

Data publikacji: 4 października 2021

Zobacz także

Jak poprawnie wykonać poziomą izolację między ścianami fundamentowymi a murami parteru? (fot. SOLBET)BUDOWLANE DETALE

Pozioma izolacja pod ścianami nadziemia

Zadaniem poziomej izolacji układanej na ścianach fundamentowych - pod murami budynku - jest ochrona przed podciąganiem przez nie wilgoci. Z czego i jak poprawnie ją wykonać?
W większości przypadków folia kubełkowa jest na ścianach fundamentowych zbędna, a termoizolację można bezpośrednio zasypać (fot. PSPS)BUDOWLANE DETALE

Kiedy potrzebna jest folia kubełkowa

Ocieplenie ścian fundamentowych wymaga osłony z folii kubełkowej tylko w uzasadnionych przypadkach. Nie ma sensu stosować jej bez potrzeby.
W miejscach, gdzie przewidziane są trzpienie wzmacniające ściany fundamentów lub piwnic powinno się stosować hydroizolacje krystalizujące wewnątrz betonu (fot. KMR)BUDOWLANE DETALE

Izolacja fundamentu pod słupem

Na styku ławy i żelbetowych trzpieni wzmacniających ściany fundamentowe nie należy stosować papy ani mas bitumicznych, ale nie powinno się też pozostawiać tych miejsc bez hydroizolacji. Dobrze sprawdza się tu mieszanka krystalizująca wewnątrz betonu.